Żródełko jest "be" - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyŻródełko jest "be"      Wypływa z tego miejsca od dziesiątek lat. Przez szereg lat ludzie traktowali je jako "wodę życia". Płynie niewielkim korytem, krystaliczne, orzeźwiające, chojnowskie źródełko w Parku Piastowskim.
      O każdej porze dnia można tu spotkać mieszkańców naszego miasta napełniających plastykowe butle tą przejrzystą cieczą.
- Biorę tą wodę za każdym razem jak idę na cmentarz - wyjaśnia pewna pani.
- To świetna woda dla moich kwiatków w domu - tłumaczy pan.
- Mam w ogródku niewielkie oczko wodne i często dolewam tej źródlanej wody, bo jest taka czysta - mówi kolejny chojnowianin.
      Przez dwadzieścia minut jakie spędziłam przy wylocie źródełka, woda wypełniła kilkanaście butli, ochłodziła trzy pieski, orzeźwiła pięciu rowerzystów.
Z zebranych informacji wynika, że są też tacy, którzy używają źródlanej wody do celów spożywczych. Tymczasem według najnowszej analizy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej: "Analizowana próba wody pod względem bakteriologicznym nie odpowiada wymaganiom sanitarnym, woda nie nadaje się do spożycia przez ludzi."
Dla udokumentowania wyników badań kilka danych:
* ogólna liczba kolonii bakterii w 1 litrze wody po 72 godzinach w 220C - 300 (norma 100)
* ogólna liczba kolonii bakterii w 1 litrze wody po 24 godzinach w 370C - 54 (norma 20)
* liczba bakterii coli w 100 ml wody - 60 (norma 0)
liczba bakterii coli termotolerancyjnych w 100 ml wody - 60 (norma 0)
* liczba paciorkowców kałowych w 100 ml wody - 2 (norma 0)
- Spożywanie tej wody jest zagrożeniem dla zdrowia - mówi pracownik legnickiego oddziału sanepidu. - Co prawda np. paciorkowce kałowe mamy z natury w swoich organizmach, ale nie są one inwazyjne. Inaczej ma się rzecz kiedy znajdą się w przewodzie pokarmowym wtórnie - wówczas są zagrożeniem i powodują dolegliwości.
      Opinie wśród naszego społeczeństwa odnośnie walorów źródełka są podzielone, wielu jednak przypisuje mu pozytywne właściowości. Wyniki analiz mówią coś zupełnie innego.

Zastanawiając się nad pochodzeniem tej wody zacząć należy od tego, że owo źródełko nie jest źródełkiem. Jest to woda podskórna biegnąca około pół metra pod ziemią. Wypływający z pompy nurt jest zlewiskiem wód podskórnych spływających systemem rur ze znacznej części terenu parku. Głównym źródłem zanieczyszczeń są czynniki zewnętrzne w postaci opadów i przedostających się w głąb gleby nieczystości w tym także odchodów.
      Płytka głębokość drenażu uniemożliwia wykorzystanie cech filtracyjnych gleby, dlatego nie ma możliwości zachowania stabilnych właściwości chemicznych i bakteriologicznych wody.
"Nie wszystko złoto co się świeci" jak mówi stare polskie przysłowie. Krystaliczna barwa, niezmącony nurt, nie muszą świadczyć o czystości i życiodajnych walorach nawet tych wód, które noszą miano źródełka.


Emialia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
źródełko2008-02-05Kazik

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama