"Frauen auf dem Weg nach Europa" ponownie w Chojnowie - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy"Frauen auf dem Weg nach Europa" ponownie w Chojnowie(szerokość: 375 / wysokość: 281)20 i 21 kwietnia w naszym mieście miało miejsce polsko-niemieckie seminarium "Sytuacja ludzi starych w Polsce na przykładzie miasta i gminy Chojnów". Seminarium to odbyło się w ramach współpracy Chojnowskiego Stowarzyszenia Miast Partnerskich i stowarzyszenia "Frauen auf dem Weg nach Europa" z Goerlitz. We wtorek, 20 kwietnia przybyło do naszego miasta 30 osób zza Nysy Łużyckiej. Po krótkim spacerze po Chojnowie goście stwierdzili, że nasze miasto "znów wypiękniało" (byli już tu kilka razy). Z równym zachwytem obejrzeli w Powiatowym Zespole Szkół przygotowaną przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego inscenizację baśni "Kopciuszek" w wersji niemieckiej.

W południe rozpoczęła się część oficjalna seminarium. W kawiarence MOKSiRu gości powitał Burmistrz Miasta Chojnowa Jan Serkies. Po oficjalnym rozpoczęciu, referat wygłosiła przewodnicząca Chojnowskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Miast Partnerskich Elżbieta Kłapcińska. Informacje z jakimi słuchaczy zapoznawała przewodnicząca  zostały przygotowane w oparciu m.in. o dane uzyskane z MOPS-u i GOPS-u. Potem rozpoczęła się dyskusja. "My emeryci, nie musimy czuć się samotni i nikomu niepotrzebni. Czasami wystarczy się rozejrzeć i po prostu chcieć i można znaleźć coś dla siebie" powiedziała jedna z uczestniczek seminarium Janina Rogal. Ważną kwestią była też sytuacja materialna emerytów i rencistów. Niemcy byli tu jednomyślni: sytuacja ich emerytów jest o wiele lepsza. Mimo to przyszli emeryci, podobnie jak polscy, czują lęk przed przyszłością. (szerokość: 375 / wysokość: 281)

Po południu goście z Goerlitz w towarzystwie członków ChSPMP zwiedzili farmę danieli w Zamienicach. Na nocleg udali się do piotrowickiego hotelu. Bardzo podobało się położenie obiektu, doceniono też tamtejszą kuchnię.

Następnego dnia niemieccy goście zostali przyjęci przez Starostę Powiatu Legnickiego Jarosława Humennego. Rozmawiano głównie o sytuacji ludzi starych w powiecie, ale też o złożach węgla brunatnego i innych sprawach. Kolejnym punktem programu była wizyta w Prząśniku, gdzie zwiedzano Dom Pomocy Społecznej. Zlokalizowany w dawnym pałacu, w malowniczym parku, zrobił duże wrażenie. Podkreślano także panującą tu atmosferę. Na miejsce w takim domu trzeba jednak długo czekać... Dyskusja o potrzebie rozbudowy infrastruktury umożliwiającej godną egzystencję ludziom starym zakończyła dwudniowe seminarium.

 ke
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama