Niedziela na żaglowcu - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyNiedziela na żaglowcuSpektakl osadzony w pokładowej scenerii to z pewnością novum, podobnie jak akcja teatru dramatycznego im. Modrzejewskiej.(szerokość: 375 / wysokość: 560)

 

27 czerwca aktorzy legnickiej sceny przedstawili w Chojnowie spektakl oparty na siedemnastowiecznym dramacie W. Szekspira pt. Otello. Przyjechali do grodu nad Skorą w ramach wędrownego programu Teatr Polska realizowanego przez Instytut Teatralny w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ideą programu jest dotarcie do miejsc, gdzie sztuka teatralna, mimo, że pożądana, to niedostępna.

 

Fabuła Otella, to znakomite studium dramatycznych, wielkich uczuć – niepohamowanej zazdrości (Otello) i paranoicznej żądzy zemsty (Jago). Nie ma tu głębokich przemyśleń, ukrytych, trudnych dla odbiorcy doznań. Przekaz Krzysztofa Kopki adaptującego oryginał i reżysera Jacka Głomba jest niezwykle interesujący.

Scenografię stanowi pokład żaglowca – tu rozgrywa się cała akcja. Na niewielkiej, zamkniętej przestrzeni bohaterowie, skazani na siebie, starają się trzymać na wodzy emocje. Lękom, znudzeniu, towarzyszy pijaństwo i rozpusta.

 

W tych klimatach rodzi się miłość Desdemony i Otella, w tych oparach budzi się zawiść, w tej atmosferze dochodzi do tragedii…

Nikt z publiczności nie może żałować - inna formuła, oryginalna aranżacja, ciekawa scenografia, muzyka na żywo, wspaniali aktorzy. Otello przyniósł legnickiemu teatrowi aż dwie z pięciu regulaminowych nagród X Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku: za reżyserię Jackowi Głombowi i za rolę kobiecą Ewie Galusińskiej (Desdemona).

Chojnowianie mieli zatem sposobność obejrzeć na „własnym podwórku" zawodowy, wielokrotnie nagradzany teatr.

(szerokość: 190 / wysokość: 127)

 

Idea ministerialnego programu jak najbardziej słuszna i oczekiwana. Kilka miesięcy temu aktorzy wystawiali w Chojnowie Szawła. Gros mieszkańców liczy zatem, że ta częstotliwość zostanie zachowana, bo miłośnicy teatru, zwłaszcza teatru legnickiego, z niecierpliwością oczekują kolejnych gościnnych występów.

 

 

egeg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama