Miasto - dzieciom - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyMiasto - dzieciomBlisko 120 chojnowskich dzieci będzie miało w tym roku atrakcyjne wakacje dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta.

 

W ramach realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2010r. miejska kasa wyłożyła ponad 40 tysięcy złotych na zapewnienie wypoczynku naszym uczniom.

 

W górskich klimatach

Już pod koniec czerwca 38 dzieci wyjechało na kolonię do Międzygórza. Wypoczynek zorganizowany przez chojnowski hufiec ZHP w całości pokrył samorząd. Wytypowani przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej uczestnicy koloni spędzili dziesięć dni w malowniczo położonej miejscowości u stóp Masywu Śnieżnika, w zacisznych dolinkach rzek Wilczki i Bogoryi. Bezpośrednie otoczenie lasów, czyste powietrze, potoki górskie i zabawy przygotowane przez harcerzy z pewnością na długo zapadną w pamięci.

 

Rozrywkowo i edukacyjnie

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

Nie trzeba jednak wyjeżdżać z miasta, żeby wspaniale odpocząć i aktywnie spędzić wakacje. Wiedzą o tym dzieci, które korzystają z półkolonii organizowanych przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej Koło Parafialne przy Parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie. Od wielu lat z tej formy wypoczynku korzysta około 60. dzieci. Trudno się dziwić, organizatorzy bowiem dokładają wielu starać, aby półkolonie były ciekawe i atrakcyjne.

Odwiedziliśmy półkolonistów pierwszego dnia zajęć. Rozpoczęte 19 lipca integracyjne półkolonie letnie zakończą się 6 sierpnia. Program imprezy jest rozbudowany i przewiduje wiele atrakcji. Oprócz zajęć świetlicowych, odbywających się w SP 4, zaplanowane są także wycieczki do miejsc o szczególnych walorach krajobrazowych w powiecie legnickim i na Dolnym i Górnym Śląsku oraz na terenie innych regionów Polski. Główna wycieczka – 2 dniowy wyjazd do Warszawy – jest nagrodą za zwycięstwa w konkursach o tematyce prozdrowotnej, ekologicznej, znajomości regionu, oraz dla niepełnosprwnych uczestników półkolonii. Przewidziane są także zajęcia sportowe, takie jak np. udział w 2 festynach sportowych organizowanych dla stałych uczestników imprezy, dzieci niepełnosprawnych i młodzieży spędzającej lato w mieście a także zajęcia ruchowe oraz zabawy tematyczne podczas wycieczek. Odbywać się będą również integracyjne festyny z udziałem osób niepełnosprawnych na terenie Chojnowa oraz powiatu legnickiego.

Podczas zajęć świetlicowych, wycieczek i przejazdów do miejsc docelowych prowadzone są programy edukacyjne w formach pogadanek, zgadywanek, popisów krasomówczych uczestników oraz samodzielnych zajęć i obserwacji. Tematyka jest różnorodna, m.in omówienie sytuacji sprzyjających wypadkom i zagrożeniom podczas zajęć w miejscu półkolonii, zawodów sportowych czy wycieczek. W zajęciach często uczestniczą goście, np. przedstawiciele komisji przeciwuzależnieniowych, policjanci czy strażacy, którzy prowadzą pogadanki o bezpieczeństwie. Planowane jest także zwiedzenie komisariatu i strażnicy.

Oprócz profilaktyki uzależnień i prozdrowotnej, na półkoloniach odbywa się także wielokierunkowa edukacja ekologiczna i regionalna. Składają się na nią m.in. zabawy ułatwiające wejście w grupę, spacery po zielonych terenach miasta, rozpoznawanie gatunków drzew i krzewów, obserwacja w czasie wycieczek dydaktycznych roślin i zwierząt całkowicie lub częściowo chronionych, lęgowisk, miejsc gniazdowania ptaków, źródeł, skałek, głazów. (szerokość: 375 / wysokość: 281)

 

W ramach integracji społecznej dzieci uczone są m.in. jak radzić sobie ze swoimi emocjami i kontrolować swoje postępowanie, poznają maniery towarzyskie, zasady osobistej prezentacji, umiejętności współżycia w grupie. Pobudzana jest także aktywność społeczna uczestników i umiejętność świadomego uczestnictwa w życiu społeczności lokalej, poprzez np. udział w imprezach kulturalnych czy też rozwijanie zainteresowań i kształtowanie umiejętności społecznych.

 

Jak widać półkolonie mogą być ciekawym sposobem spędzania wakacji w mieście. Połączenie zabawy z edukacją nie tylko zapobiega nudzie, ale także pozwala uczestnikom nabywać nowe umiejętności i miło spędzać letni czas.

 

Nad Bałtykiem

Kolejnych 20. dzieci spędzi dwa tygodnie nad morzem w miejscowości Ustronie Morskie, na kolonii organizowanej przez Caritas Diecezji Legnickiej. Młodzi chojnowianie skorzystają nie tylko z morskich i słonecznych kąpieli, ale doświadczą też specyficznego bioklimatu Ustronia – występuje tu bowiem tzw. aerozol morski, który wykazuje lecznicze właściwości szczególnie w terapii schorzeń dróg oddechowych.

 

Miasto zachęca także do korzystania z obiektów i urządzeń sportowych, zaprasza też do placówek kulturalno-oświatowych, gdzie przygotowano różnorodne zajęcia – plastyczne, literackie, muzyczne, aktorskie, a szczegóły zainteresowani znajdą na oficjalnej stronie internetowej Chojnowa pod adresem www.chojnow.eu

 eg,Ł.D.
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama