Na LVI sesji - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Na LVI sesji



30 września radni spotkali się na przedostatnim, w tej kadencji, posiedzeniu. 16 listopada kończy się ich urzędowanie, 21 listopada wybierać będziemy naszych przedstawicieli do nowej kadencji.

Tymczasem rajcy nadal pracują i tego dnia spotkali się, aby wysłuchać m.in. informacji o funkcjonowaniu Przychodni Rejonowej i sytuacji chojnowskiej oświaty w roku szkolnym 2009/2010.

 

O tym jak działa Przychodnia Rejonowa mówił jej kierownik Bolesław Jakubiak.

„Przychodnia Rejonowa w Chojnowie jest Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej którego organem założycielskim jest miasto Chojnów.

Zaoptowanych jest tu około 18500 osób z terenu miasta i gminy.

Pielęgniarki szkolne opiekują się 2313 uczniami w szkołach w Chojnowie i w okolicznych miejscowościach. Opieką fluorkową objętych jest 827 uczniów.

Dziennie poradnie dla dzieci i dla dorosłych udzielają od 250 (w miesiącach letnich) do 350 (w miesiącach wiosenno-jesiennych) porad.

Na terenie Przychodni działają następujące poradnie specjalistyczne:

* poradnia Chirurgii Ogólnej,

* poradnia Neurologiczna,

* poradnia Ginekologiczno-Położnicza,

* poradnia Urazowo-Ortopedyczna,

* poradnia Preluksacyjna,

* poradnia Otolaryngologiczna,

* poradnia Fizjoterapii.

Przychodnia dysponuje także gabinetem zabiegowym, punktem szczepień, laboratiorum analitycznym i pracowniami RTG i USG.

Finansowanie działania Przychodni odbywa się głównie poprzez kontakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. W podstawowej opiece zdrowotnej jest to opłata za ilość zaoptowanych pacjentów, a w pozostałych poradniach na postawie osobno podpisanych kontraktów. Pozostałe wpływy (laboratorium, RTG, punkt szczepień, rehabilitacja, wynajem gabinetów, dofinansowanie do zatrudniania osób niepełnosprawnych, usługi dla innych poradni) to ok. 10% przychodów.

Sytuacja finansowa Przychodni Rejonowej w Chojnowie jest stabilna i tylko brak pewności co do kontraktowania na lata następne może budzić zaniepokojenie".

 

Raport o sytuacji oświaty przygotowany przez dyrektorów szkół i przedszkoli

odczytała inspektor Mirosława Kamińska.

„Samorząd miasta Chojnowa, podobnie jak w latach poprzednich, również w minionym roku szkolnym podjął działania mające na celu poprawę warunków do nauki i pracy w miejskich placówkach oświatowych.

W Szkole Podstawowej Nr 3 pomalowano korytarze na wszystkich 3 poziomach i klatkę schodową. Przy udziale rodziców wycyklinowano i polakierowano podłogę w jednej klasie. W szkole każda sala lekcyjna wyposażona jest w niezbędne pomoce dydaktyczne, które corocznie są uzupełniane i modyfikowane.

Szkoła proponuje uczniom zajęcia pozalekcyjne - koło teatralne, polonistyczne, redakcyjne, językowe, matematyczne, recytatorskie, czytelnicze, ekologiczne, historyczne, sportowe, informatyczne, europejskie, zajęcia akrobatyki sportowej, gimnastyki korekcyjnej, taneczne i wokalne.

Znacząca dla naszego miasta inwestycja oświatowo-sportowa jaką jest międzyszkolny kryty basen wybudowana została przy Szkole Podstawowej Nr 4 w Chojnowie. Ponadto w Szkole Podstawowej Nr 4 w tym roku wyremontowano gruntownie klasopracownię do nauki przyrody, zainstalowano tam również sieć komputerową i elektryczną do wszystkich stanowisk pracy dla uczniów.  Wymalowano dwa korytarze w bloku C oraz wymalowano i położono tynk ozdobny w głównym holu szkoły. Zajęcia pozalekcyjne realizowane w tej szkole to koła zainteresowań (matematyczne, humanistyczno-dziennikarskie, ekologiczne, teatralne, tenisa stołowego i piłki ręcznej), chór, zespoły taneczne Rytm i Reepley, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, gimnastyka korekcyjna. Nowością jest koło szachowe.

W Gimnazjum Nr 1 podczas tegorocznych wakacji przeprowadzono kapitalny remont instalacji elektrycznej oraz wymieniono oświetlenie na energooszczędne i założono nową instalację nagłaśniającą. Podwórka szkolne wyposażone zostały w cztery lampy ledowe oświetlające tereny szkolne. W budynku gimnazjum częściowo wymieniono pokrycie dachowe, założono nowe rynny, blacharkę na ogniomurkach na łączniku między budynkami. Odmalowano wszystkie sale lekcyjne, korytarze, kuchnię i stołówkę wraz z zapleczem. Zaadaptowano pomieszczenia po byłym mieszkaniu na salę lekcyjną, a pomieszczenia w piwnicy na siłownię szkolną, którą wyposażono w niezbędny sprzęt. Placówka prowadziła cotygodniowe zajęcia fakultatywne dla uczniów klas III, a dla uczniów klas I zajęcia wyrównawcze. W roku szkolnym 2009/2010 uczniowie uczestniczyli w bogatej ofercie zajęć pozalekcyjnych takich jak koło recytatorskie, fizyczno-ekologiczne, biologiczne, chemiczne, matematyczne, informatyczne, Klub Europejski, zespół gitarowy, chór, zespół taneczny Dżajf, SKS.

Uczniowie Gimnazjum Nr 2 w Chojnowie otrzymali do dyspozycji wyremontowaną salę gimnastyczną, wyposażoną w nowoczesne zaplecze z szatniami i prysznicami. Szkoła jest wystarczająco wyposażona w sprzęt i pomoce dydaktyczne. W minionym roku szkolnym zmodernizowano jedną z dwóch pracowni informatycznych. Ze środków Rady Rodziców zakupiono do niej wysokiej klasy sprzęt nagłośnieniowy. Uruchomiono nową salę audiowizualną. Szkoła proponuje swoim uczniom udział w zajęciach pozalekcyjnych realizowanych w formie kółek przedmiotowych, na których rozszerzane były zainteresowania uczniów i rozwijane nowe umiejętności takie jak: taniec, projekty ekologiczne, edycja filmów video, siatkówka, piłka nożna. Ważnym aspektem w pracy szkoły był udział klas I i II w projekcie Akademia Uczniowska, realizowanym przy współpracy Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Dzięki temu projektowi opłacane są dodatkowe zajęcia z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz placówka doposażona zostanie w dodatkowe pomoce naukowe.

 

W Przedszkolu Miejskim Nr 3 wszystkie wymagane ze względów bezpieczeństwa przeglądy zostały przeprowadzone. Dokonano drobnych napraw instalacji CO, ocieplono pomieszczenia strychowe w pionie kuchennym. W ramach posiadanych środków zakupiono do placówki niezbędne pomoce dydaktyczne i zabawki.

Placówka w ubiegłym roku szkolnym współpracowała z Miejską Biblioteką Publiczną w ramach propagowania czytelnictwa oraz wzięła udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom".

 

Jednostki oświatowe są nieodłącznym elementem środowiska lokalnego i praca na jego rzecz stanowi dla nich priorytet. Zarówno szkoły jak i przedszkola czynnie włączają się w liczne działania na rzecz miejskiej kultury organizując bądź uczestnicząc w wielu imprezach kierowanych do lokalnej społeczności. Każda z tych placówek może też poszczycić się osiągnięciami swoich wychowanków w zakresie edukacji, sportu czy też sukcesami artystycznymi. Raport zawierał także informacje o tym jak nasze szkoły wykorzystują dostępne dla nich środki pozabudżetowe.

 

Sprawozdanie 6/2010 z pracy Burmistrza Miasta Chojnowa

w okresie od dnia 27 sierpnia 2010 r. do dnia 29 września 2010 r. złożone na sesji Rady Miejskiej Chojnowa

w dniu 30 września 2010 r.

 

Z zakresu Wydziału Rozwoju Gospodarczego m.in.:

1. Zakończono wymianę wewnętrznej instalacji elektrycznej i instalacji odgromowej w Gimnazjum Nr 1 w Chojnowie.

2. Trwa remont Baszty Tkaczy.

3. Trwa przebudowa przyłączy kanalizacyjnych oraz odcinka sieci wodociągowej z przyłączami w ul. Kolejowej i ul. Legnickiej. 4. Zawarto umowę z wykonawcą rewitalizacji Rynku wyłonionym w przetargu nieograniczonym. Wykonawca przejął teren budowy.

5. Dnia 27.09.2010 odbyło się otwarcie ofert na adaptację Domu Schrama na Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji – wpłynęło 5 ofert.

6. Trwają czynności odbiorowe na międzyszkolnym basenie przy Szkole Podstawowej Nr 4.

7. Wykonano drobne naprawy oraz malowanie urządzeń ogrodów zabaw.

8. Zakończono prace malarskie w Szkole Podstawowej Nr 3 i Nr 4 w Chojnowie.

9. Trwa malowanie pomieszczeń w Gimnazjum Nr 1. Do odnowienia pozostały pomieszczenia szatni, pomieszczenia gospodarcze oraz sale do adaptacji po opuszczeniu mieszkania przez lokatorów.

10. Rozpoczęto wymianę nawierzchni chodników na ul. Reja od ul. Wolności do ul. Szpitalnej.

11. Oddelegowano 13 pracowników do CHZGK i M.

12. Trwają roboty melioracyjne na rowach KS oraz konserwacja cieków wodnych w Parku Piastowskim z odbudowaniem przepustów i równaniem alejek po spływach wody.

13. Wykonywana jest adaptacja piwnic w Domu Schrama na archiwum Powiatowego Urzędu Pracy.

14. Zakończono z dniem 31.08.2010 wykonywanie prac społeczno – użytecznych na podstawie I porozumienia z PUP. Obecnie, na podstawie II porozumienia prace społecznie – użyteczne wykonuje 35 osób do dnia 16.12.2010 r.

15. Z dniem 30.09.2010 r. kończy się zatrudnienie pracowników prac interwencyjnych – łącznie 14 osób.

16. Wydano 4 decyzje na zajęcie pasa drogowego..

 

Z zakresu Wydziału Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska m.in.:

1. Sprzedano w drodze bezprzetargowej:

- na rzecz najemcy 6 lokali mieszkalnych przy zastosowaniu 92% i 95% bonifikaty.

- działkę o powierzchni 5 m2 na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej przy ul. Kościuszki 23.

2. Sprzedano w drodze przetargu ustnego nieograniczonego lokal użytkowy przy Rynku 38.

3. Przygotowano i podano do publicznej wiadomości ogłoszenia o przetargach na sprzedaż:

- lokalu mieszkalnego przy ul. Samorządowej 4b/1,

- działek pod zabudowę jednorodzinną przy ul. Dąbrowskiego – ul. Witosa,

- 11 działek pod budowę garaży przy ul. Parkowej,

- nieruchomości zabudowanych przy ul. Fabrycznej (teren byłego „Dolzametu"),

- lokalu użytkowego przy ul. Drzymały 4.

4. Wydano decyzję na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na rzecz osób fizycznych.

5. Wydano 2 zaświadczenia w sprawie zmiany nazwy ulicy oraz zawiadomień o nadaniu numerów porządkowych.

6. Zawarto umowę dzierżawy na prowadzenie działalności handlowej.

7. Wydano decyzję na podział nieruchomości przy ul. Długosza w celu wydzielenia działki z przeznaczeniem do zbycia w drodze przetargu.

8. Z zakresu nadzoru nad gospodarką drzewostanem:

- przy pl. Dworcowym – wydano decyzję zezwalającą na usunięcie 5 drzew gatunku jesion oraz krzewów gatunku bez i liliowiec z naliczeniem opłaty dla firmy „SKANSKA" S.A. z Warszawy,

- przy ul. Kilińskiego – wydano decyzję zezwalającą na usunięcie 6 drzew gatunku świerk i 1 drzewa gatunku lipa dla firmy „KROKUS" z Poznania z naliczeniem opłat za ich usunięcie,

- przy ul. Skłodowskiej – wydano decyzję zezwalającą na usunięcie zagrażającego drzewa gatunku świerk dla osoby fizycznej z obowiązkiem nasadzania 2 drzew,

- przy ul. Południowej – wydano decyzję zezwalającą na usunięcie zagrażającego drzewa gatunku topola dla osoby fizycznej z obowiązkiem nasadzenia 2 drzew.

9. Wydano postanowienie w sprawie zaopiniowania uzupełnienia programu gospodarki odpadami dla Zakładu Produkcji Wyrobów Papierowych „DOLPAP" w Chojnowie.

10. Z zakresu promocji i edukacji ekologicznej:

- w dniach 17-19 września koordynowano akcję „Sprzątanie świata" na terenie miasta Chojnowa,

- w dniach 16-22 września promowano i koordynowano „Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu" oraz „Dzień bez samochodu".

 

Z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich m.in.:

1. Dodatki mieszkaniowe: przyjęto 67 wniosków o przyznanie dodatku mieszkaniowego, rozpatrzono 52 wnioski, przyznając dodatki mieszkaniowe na kwotę 7.290,35 zł, (wydano 51 decyzji pozytywnych i 1 decyzję negatywną). Za miesiąc IX. 2010 wypłacono dodatki mieszkaniowe na kwotę 48.923,82 zł.

2. Dowody osobiste: przyjęto 67 wniosków, wydano 64 dowody osobiste.

 

Z zakresu Urzędu Stanu Cywilnego m.in.:

1. Wydano: 10 decyzji administracyjnych, 1 zaświadczenie do zawarcia związku małżeńskiego zagranicą, 7 zaświadczeń do ślubu konkordatowego.

2. Sporządzono: 2 akty urodzenia, 34 akty małżeństwa, 7 aktów zgonu.

3. Załatwiono: 139 spraw z biurem ewidencji ludności i USC, 117 wniosków o wydanie odpisów z akt stanu cywilnego, 1 korespondencję konsularną.

4. Sprawdzono około 45 wniosków o wydanie dowodu osobistego.

 



opr. eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama