Dom Chemika zmienia oblicze - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyDom Chemika zmienia oblicze(szerokość: 375 / wysokość: 281)

 

Szesnastowieczny Dom Schramma, znany bardziej jako Dom Chemika, oddano właśnie do kapitalnego remontu. Obiekt od dawna wymaga gruntownych prac zarówno techniczno-budowlanych, jak i estetycznych. Zakres robót obejmie elewacje i wnętrza.

 

Zachowana w oryginale fasada budynku poddana zostanie renowacji. Prace konserwatorskie z pewnością odkryją na nowo treści zabytkowego portalu, a front budynku odzyska dawną świetność.

 

Na parterze projekt zakłada adaptację pomieszczeń po obecnej siłowni na salę prób dla zespołów tanecznych i muzycznych. Tu też będzie szatnia oraz pomieszczenie magazynowe.

Piętro wyżej znajdować się będzie sala klubowa z telewizorem, barkiem i stołem bilardowym

Na poziomie II piętra zaprojektowano salę recitalową oraz zaplecze kuchenne. W miejscu, gdzie do niedawna odbywały się różnego rodzaju uroczystości zajdą poważne zmiany. Przede wszystkim zniknie antresola, pełniąca dotychczas, na ogół rolę szatni. Da to z pewnością poczucie przestronności. Częściowo zdemontowana będzie scena, wyburzone zostaną wszystkie ścianki działowe.

Ostatnie piętro użytkowe przeznaczono na część noclegową. Zaprojektowano tu 5 pokoi dwuosobowych, 1 pokój czteroosobowy, pokój biurowy i 5 łazienek.

 

Nowe podłogi, schody, estetyczne balustrady, przeszklenia, powiększone do poziomu podłogi otwory okienne i wiele innych szczegółów, dopełnią dzieła.

Harmonogram prac rozpisany jest na kilkanaście miesięcy. Po koniec przyszłego roku obecny Dom Chemika zmieni nie tylko oblicze, ale i szyld – na Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji.

 

 

HISTORIA OBIEKTU

Zgodnie z tablicą fundacyjną, zachowaną w sieni, dom zbudował dla siebie w roku 1544 obywatel Chojnowa, Hans Schram.

Całe renesansowe założenie powstało w tzw. Warsztacie Chojnowskim i jest uważane za pierwsze chronologiczne dzieło tego zespołu, którego założycielami byli, działający na Śląsku, członkowie włoskiej rodziny Parrów.

Za projektanta wystroju kamienicy uważa się najbardziej utalentowanego przedstawiciela rodu, architekta, Franciszka Parra, który co najmniej od 1547 na stałe mieszkał w Chojnowie. Był on również autorem renesansowej przebudowy zamku chojnowskiego.

Przez kolejne stulecia dom tracił na swojej świetności. Dopiero w połowie XIX wieku staje się popularny za sprawą nowego właściciela, który uruchamia w tym miejscu hotel - „Schmidts Hotel". Ekskluzywne pokoje, restauracja, sala balowa ze sceną na kilkaset osób czyniły obiekt znanym w okolicy. Wtedy jeszcze odnaleźć tu można było wiele oryginalnych, cennych elementów architektury czy zdobień. W czasach II wojny światowej budynek nabrał charakteru militarnego. Zachowane fotografie z tamtego okresu sugerują, że niemieccy żołnierze, mieli tu swoją kantynę.

Ogromne spustoszenie zabytkowych dekoracji wiąże się z przeprowadzonymi tu w latach 1959-60 i 1976-77 remontów. Ówcześni zarządcy (wcześniej MZBM, potem Dolpakart), stawiali na funkcjonalność – przekształcając wnętrza niszczyli historyczny układu i cenne zdobienia.

Negatywne przekształcenia nie ominęły również fasady, z której bogatego wystroju zachowała się jedynie kamiennna dekoracja portalu i podwójny parapet okien pierwszego piętra po jej północnej stronie.

 eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
Xjllt1gTnv2014-03-05XtjqcjgM
k5yJB1Cxc3Ab2014-02-114lPEZCBaQo
FM1oejanM7BF2013-09-12u3mw5GgdcGy7

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama