Kalendarium - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyKalendariumStyczeń

 

Pod znakiem czerwonego serduszka

Osiemnasta akcja Jurka Owsiaka przyniosła, ponad 36 milionów złotych. Chojnowianie dołożyli do tej puli 15.518,20 zł. Na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji prezentowali się lokalni artyści, wspierając tym samym Owsiaka. Między występy wplatała się licytacja. Aukcja przedmiotów podarowanych przez Jurka Owsiaka i chojnowskich darczyńców wniosła do puli 1205 zł.

 

Sukces All'Antico

Chojnowski zespół muzyki dawnej All'Antico zdobył Srebrną Harfę na prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu Schola Cantorum.

Maksymilian Dominiak, Mateusz Bojda i Krzysztof Bartkowski zdobyli nagrodę w kategorii zespołów instrumentalnych, zostali też wytypowani do darmowego udziału w XVIII Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie, zaś Krzysztof Bartkowski otrzymał nagrodę specjalną za kunsztowną grę na flecie prostym.

 

Luty

 

Zmiana w MOPS-ie

Z dniem 1 lutego funkcję kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, po przejściu na emeryturę doświadczonej, wieloletniej kierowniczki Ewy Wiszniewskiej, objęła w drodze awansu Małgorzata Matla.

 

Napad

4 lutego w Banku Zachodnim przy ul. Dąbrowskiego niezamaskowany mężczyzna sterroryzował kasjerkę i zabrał pieniądze - 18 tys zł. Zdarzenie trwało niecałą minutę. Nikt z obecnych nawet nie zauważył, że właśnie uczestniczył w napadzie na bank.

 

Pegazik

Już po raz piętnasty uczniowie chojnowskich szkół podstawowych i gimnazjów wzięli udział w Dolnośląskim Konkursie Recytatorskim „Pegazik". Do etapu miejskiego zgłoszono w sumie 17 osób. Dziesięć z nich reprezentowało szkoły podstawowe (5 z SP 3 i 5 z SP 4), siedem – gimnazja (4 z Gimnazjum nr 1 i 3 z Gimnazjum nr 2).

 

* 1 lutego rozpoczęły się prace przy remoncie sali gimnastycznej Gimnazjum nr 2. Powstały nowe szatnie i węzeł sanitarny. W projekcie ujęto także pomieszczenie dla nauczycieli wuefu z sanitariatami i magazyn na sprzęt sportowy. Sala wyposażona została w posadzkę z tworzywa sztucznego, nowe oświetlenie i oprzyrządowanie.

 

Marzec

 

To były przełaje

Ani deszcz, ani wiatr, ni chłód, ni błoto, nie przeszkodziły 104 kolarzom w zmaganiach o laury w I Pucharze Piastów Śląskich.

Te zawody, to trzyetapowa rywalizacja. Tydzień wcześniej kolarze zdobywali punkty w Jeleniej Górze, na drugą część przyjechali do grodu nad Skorą walczyć o puchar burmistrza i przewodniczącego rady, a kolejnej niedzieli, znów stanęli na starcie w stolicy Karkonoszy.

 

Projekt Chojnews

Ruszyła internetowa telewizja. Młodzi chojnowianie zaangażowani w projekt Ogólnoploskiego Programu Równać Szanse 2009 Polsko-Amerykanskiej Fundacji Wolności realizowany przez Polską Fundacje Dzieci i Młodzieży zmontowali swój debiutancki reportaż z Pucharu Piastów Śląskich. Czterominutowy film to efekt kilkutygodniowych zajęć z profesjonalistami.

 

Pierwszy jubileusz chojnowskich literatów

Upłynął rok od utworzenia Chojnowskiego Klubu Literackiego działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie. Skromna „biesiada literacka" odbyła się 18 marca - uczestniczyli w niej klubowicze oraz zaproszeni sympatycy ChKL i osoby  wspierające działania klubu.

 

* Rozpoczęto budowę sieci wodociągowej oraz kanalizacji sanitarnej i deszczowej w rejonie ulic Asnyka, Południowa i Złotoryjska.

* Rozpoczęto budowę ulicy Bohaterów Powstania Warszawskiego z zatokami postojowymi i chodnikiem.

 

Kwiecień

 

Tragedia pod Smoleńskiem

10 kwietnia, około godziny 8:56 czasu polskiego samolot, w którym Prezydent RP Lech Kaczyński, razem ze swoją żoną Marią i delegacją leciał na uroczystości rocznicowe w Katyniu, rozbił się w Pieczorsku w okolicy Smoleńska. Katastrofy nikt nie przeżył.

Głowa Państwa, Pierwsza Dama, dowódcy Polskiej Armii, członkowie rządu polskiego, duchowni, przedstawiciele społecznych instytucji, funkcjonariusze BOR-u, załoga samolotu – w sumie 96 osób.

Chojnowianie pamięć ofiar katastrofy uczcili żałobną mszą św. Pod pomnikiem Golgoty Wschodu na chojnowskiej nekropolii duchowni, władze miasta i mieszkańcy modlili się w intencji ofiar, ich rodzin i Ojczyzny. Następnego dnia w Ratuszu wyłożono Księgę Kondolencyjną umożliwiając mieszkańcom wyrażanie swoich uczuć i jednoczenie się poprzez taką formę z całym narodem.

 

"Frauen auf dem Weg nach Europa"

20 i 21 kwietnia w naszym mieście miało miejsce polsko-niemieckie seminarium "Sytuacja seniorów w Polsce na przykładzie miasta i gminy Chojnów". Seminarium to odbyło się w ramach współpracy Chojnowskiego Stowarzyszenia Miast Partnerskich i stowarzyszenia "Frauen auf dem Weg nach Europa" z Goerlitz.

 

Korczakowcy w Egelsbach

26 kwietnia uczniowie (członkowie zespołów artystycznych) z SP4 wraz z opiekunami wyjechali na czterodniową wycieczkę do miasta partnerskiego Chojnowa – Egelsbach w Niemczech – na zaproszenie pana Ditera Schroedera – Honorowego Obywatela Miasta Chojnowa.

 

Otwarcie Centrum Aktywizacji Zawodowej w Chojnowie

28 kwietnia miało miejsce uroczyste otwarcie Centrum Aktywizacji Zawodowej – nowej wyspecjalizowanej komórki organizacyjnej Powiatowego Urzędu Pracy w Legnicy Filia w Chojnowie, która realizuje zadania z zakresu usług i instrumentów rynku pracy.

 

Marszałek na basenie

28 kwietnia teren budowy miejskiej pływalni odwiedził marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński. Wspólnie z burmistrzem Janem Serkiesem obejrzał główną halę basenu z niecką, brodzikiem, jacuzzi, pomieszczenia socjalne, zaplecze oraz urządzenia techniczne w piwnicach obiektu.

 

* Na terenie Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, zamontowano siłownię „pod chmurką". Do dyspozycji jest tu dziesięć urządzeń do ćwiczeń siłowych i rekreacyjnych dla osób w każdym wieku.

 

Maj

 

Z wizytą u przyjaciół

13 maja grupa młodych ludzi - tancerzy z Brooklynu i delegacja Młodzieżowej Rady Miejskiej – wyruszyła do zaprzyjaźnionego miasta Commentry we Francji.

Członkowie delegacji zakwaterowani byli we francuskich rodzinach. Zadaniem przedstawicieli MRM było nawiązanie kontaktów z Młodzieżową Radą Miejską Commnetry. Zainicjowano współpracę między Radami.

 

Strażacy na wieży

14 maja na chojnowskiej wieży ciśnień o tytuł najlepszej drużyny w naszym województwie walczyło osiem ekip Państwowej Straży Pożarnej. Międzywojewódzkie Zawody w Ratownictwie Wysokościowym Województwa Dolnośląskiego odbyły się w Chojnowie po raz pierwszy.

 

* Rozpoczęto wymianę wewnętrznej instalacji elektrycznej oraz instalacji odgromowej w Gimnazjum nr 1.

* Rozpoczęto przebudowę sieci wodociągowej w ul. Legnickiej oraz przyłączy wodociągowych i kanalizacji sanitarnej w ul. Legnickiem i Kolejowej.

 

Czerwiec

 

Dni Chojnowa A.D. 2010 i towarzyszący obchodom Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego zainaugurował barwny korowód. Kolorowy tłum mieszkańcy mogli śledzić zarówno na żywo, jak i na zainstalowanym obok estrady telebimie. Występy na estradzie rozpoczęły się blokiem pn."Chojnów śpiewa i tańczy". Gwiazdą miejskiego święta był Shakin' Dudi. Imprezę na żywo nadawało Radio Plus.

Kolejnego dnia spotkaliśmy się w Parku Śródmiejskim. Tu oprócz kolejnych występów artystycznych, atrakcje czekały też na najmłodszych. Warsztaty tkackie, indiańska wioska, kule wodne, eurobangie, zjeżdżalnie, basen z piłkami i batuty oraz prowizoryczny ring bokserski.

 

Wybory Prezydenckie 2010

Piątego prezydenta Rzeczypospolitej mieliśmy wybierać na jesieni. Tragedia w Smoleńsku przyspieszyła kalendarz wyborczy.

Do urn poszło blisko 55 % uprawnionych (dokładnie 54,94%).

Blisko 42 procentowym poparciem Polacy wybrali na Głowę Państwa Bronisława Komorowskiego.

W Chojnowie na uprawnionych 11662 w wyborach udział wzięło 5691 osób, co stanowi 48%.

 

Lipiec

 

Pierwszoligowe starcie

3. lipca do Chojnowa zawitała piłka na pierwszoligowym poziomie. Zagłębie Lubin mierzyło siły z beniaminkiem czeskiej pierwszej ligi, zespołem Hradec – Kralove.

 

* Rozpoczęto remont Baszty Tkaczy w celu adaptacji dla potrzeb muzealnictwa.

 

Sierpień

 

Międzynarodowy projekt

Od 1 do 7 sierpnia gościliśmy w Chojnowie delegację francuskiej młodzieży z partnerskiego miasta Commentry. Nasi przyjaciele przyjechali, aby poznać Chojnów, spotkać się ze swoimi polskimi rówieśnikami i postanowić o podjęciu wspólnego przedsięwzięcia. Efektem tej wizyty miał być wspólny projekt realizowany i adresowany do młodych.

 

Pięć lat partnerstwa

27 sierpnia Chojnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Miast Partnerskich obchodziło piątą rocznicę działalności. Uroczystości rozpoczęto wystawą fotograficzną, była też okolicznościowa akademia, występy artystyczne i mnóstwo ciepłych słów.

 

Wrzesień

 

Super ratownicy z Chojnowa

Rewelacyjnie spisała się trzyosobowa drużyna z chojnowskiego pogotowia, która w IV Mistrzostwach Ratownictwa Medycznego Regionu Legnickiego zdobyła pierwsze miejsce.

 

Kula

15 września w asyście pracownika chojnowskiego muzeum i konserwatora zabytków, robotnicy wykonujący remont na baszcie zdemontowali kulę. Po renowacji wróciła na swoje miejsce wyposażona m.in. w dokumenty opisujące remont baszty, współczesne fotografie, treści dotyczące miasta.

 

Poznaj historię Poczty ZHP

29 września w Galerii Młodych Miejskiej Biblioteki Publicznej otwarto wystawę pn. „Historia Poczty Harcerskiej". Wyeksponowano część zbioru chojnowskich Poczt ze 150 kart, w których znajdują się kartki okolicznościowe, stemple, koperty, znaczki, bloczki i winiety.

 

* Rozpoczęto pierwszy etap prac dotyczących rewitalizacji Rynku.

 

 

Październik

 

Akademia kilkulatka

Miejska Biblioteka Publiczna uruchomiła Biblioteczną Akademię Malucha. Inicjatywa skierowana do dzieci w wieku do 4 lat i równocześnie ich opiekunów ma być szansą na pierwsze spotkanie i zabawę z rówieśnikami oraz pierwsze doświadczenie artystyczne.

 

Szkolne zawody o tytuł mistrza Dolnego Śląska

Chojnów od dawna w środowisku ma etykietę miasta kolarzy. Być może właśnie dlatego, organizowane dotychczas w okręgu wałbrzyskim Mistrzostwa Dolnego Śląska szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych, w tym roku odbyły się w grodzie nad Skorą. Wzięło w nich udział ponad dwustu zawodników.

 

Otwarcie basenu

W samo południe 28 października dokonało się to, co jeszcze nie tak dawno wydawało się nierealne. Około stu trzydziestu gości uczestniczyło w otwarciu pierwszej w naszym mieście, jedynej w powiecie krytej pływalni.

Wśród nich biskup Marek Mendyk i proboszczowie chojnowskich parafii, europoseł Piotr Borys, władze wojewódzkie, powiatowe, gminne, reprezentanci policji, straży pożarnej, kierownictwo miejskich instytucji oświatowo-kulturalnych, przedstawiciele związków, stowarzyszeń, lokalni przedsiębiorcy, delegacje szkół i wielu, wielu innych było świadkami wydarzenia, na które wszyscy czekaliśmy od lat.

 

Od 25 lat wspierają

20 października w Domu Chemika członkowie stowarzyszenia diabetyków, sympatycy i zaproszeni goście spotkali się, by wspólnie powspominać i podsumować lata działalności.

Funkcjonowanie koła, to nie tylko opieka nad chorymi na cukrzycę. Ideą jest także aktywność społeczna, integracja środowiska, rehabilitacja – słowem wszechstronna działalność na rzecz chojnowskich diabetyków.

 

Listopad

 

Smoleński kamień

10 listopada, w przeddzień miejskich uroczystości związanych z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości, na chojnowskim cmentarzu, mieszkańcy uczestniczyli w niecodziennym wydarzeniu - odsłonięciu i poświęceniu „Kamienia Smoleńskiego", który stał się integralną częścią pomnika „Golgota Wschodu". Napis na kamieniu nawiązuje do katastrofy lotniczej, w której 10 kwietnia br. zginęli prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria oraz 94 członków delegacji, zmierzającej złożyć hołd oficerom polskim, pomordowanym w 1940r. w Katyniu.

 

Dziesięciolecie Brooklynu

Zespół „Brooklyn" działający przy Gimnazjum nr 2 obchodził swoje dziesiąte urodziny. Wspaniałe widowisko, liczne podziękowania, serdeczne gratulacje, życzenia, uściski i łzy wzruszenia – tak krótko podsumować można jubileusz tanecznego teamu.

 

* Rozpoczęto adaptację "Domu Schrama" na Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji.

 

Grudzień

 

Wybory samorządowe rozstrzygnięte

Na 11704 uprawnionych do głosowania, do urn poszło 4350 osób, co stanowi 37,17%.

Jedyny kandydat do fotela burmistrza – Jan Serkies uzyskał 86,63% poparcia głosujących. W miejskiej radzie zaszły pewne zmiany, niemniej większość mandatów przypadło dotychczasowym radnym.

 

Makłowicz w Chojnowie

9 grudnia Chojnów gościł Roberta Makłowicza, który odwiedził nasze miasto na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy chojnowskiej bibliotece. Znany popularyzator tradycyjnego gotowania promował swoją najnowszą książkę – „Cafe Museum".

 

Dekada Karambola

Swój artystyczny jubileusz świętował Karambol – zespół taneczny działający przy Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji. Na tę okoliczność przygotowano program artystyczny, a prezentem dla wszystkich było widowisko złotoryjskiej grupy akrobatycznej „Ocelot" i oczywiście bankiet, podczas którego wymieniano się wrażeniami, wspominano, snuto plany na przyszłość…

 eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
nWo9fFYrzgj92014-03-01eAQamrAZ0
sAc50ROXI0l2014-01-19aWijxKJKzp

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama