Mają ponad 600 rodzin - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyMają ponad 600 rodzinNiewielu zapewne mieszkańców Chojnowa wie, że w naszym mieście od wielu lat działa Związek Pszczelarzy Ziemi Legnickiej w Legnicy Koło Pszczelarzy w Chojnowie.

 

To rolnicze rzemiosło wywodzi się od bartnictwa, którego rozkwit w Polsce przypada na wiek XVI i XVII.

Zbieraniem miodu zajmowali się bartnicy, zwani również bartodziejami. Był to zawód dziedziczny. W Polsce piastowskiej jedynie bartodzieje mieli przywilej dostarczania miodu na dwór książęcy. Posiadali własne cechy, regulujące zwyczaje, rozsądzające spory.

Dziś pszczelarze zrzeszają się w związki, stowarzyszenia, koła, kultywując tradycje i promując zapomnianą nieco profesję oraz zdrowotne właściwości miodu.(szerokość: 375 / wysokość: 281)

 

Historia chojnowskiego Koła sięga lat pięćdziesiątych minionego wieku. Pod koniec lat osiemdziesiątych uległo samorozwiązaniu. W roku 1994 z inicjatywy Władysława Jakusika ówczesnego leśniczego, Koło zostało reaktywowane. Przez kolejnych 17 lat W. Jakusik był aktywnym działaczem ZPZL w Legnicy piastując różne funkcje w Zarządzie. Za swoją pracę był wielokrotnie wyróżniany - między innymi srebrną i złotą odznaką pszczelarską oraz wysokim odznaczeniem pszczelarskim - medalem ks. dr Dzierżona.

Swoją funkcję sprawował do marca. 13 marca na walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym ukonstytuował się nowy Zarząd. Na jego czele stanął Jerzy Poznar, wiceprezesem wybrano Małgorzatę Swedurę.

- Ustępujący Pan Władysław pozostał członkiem naszego Koła jako wielki autorytet w dziedzinie pszczelarstwa – mówi nowo wybrany prezes. – Bardzo cenimy sobie jego wiedzę i doświadczenie, zarówno te praktyczne jak i merytoryczne.

 

(szerokość: 375 / wysokość: 281)Chojnowskie Koło aktualnie zrzesza 32 członków, którzy posiadają 642 rodziny pszczele. Zakresem działania obejmuje miasto i gminę Chojnów. Zajmuje się poprzez ZPZL, szkoleniami, zakupem rodzin pszczelich, matek, leków oraz sprzętu pszczelarskiego. Działania te są w części refundowane przez Agencję Rynku Rolnego i w ogólnym bilansie przynoszą same korzyści pszczelarzom.

- Z ubolewaniem stwierdzam, że na terenie naszego działania są jeszcze pszczelarze nie zrzeszeni, – wyjaśnia J. Poznar - którzy nie doceniają korzyści wynikających z przynależności do Związku. Często zdrowotność ich pasiek i jakość pozyskiwanych produktów budzi zastrzeżenia. Wszyscy członkowie naszego Koła posiadają pasieki zarejestrowane i są nadzorowane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Legnicy.

Zachęcamy zainteresowanych do zakładania własnych pasiek. To wspaniałe hobby, które oprócz satysfakcji może przynosić także wymierne korzyści, a najdogodniejszym okresem na zakładanie rodzin jest właśnie wiosna.

 

 

To ciekawe

* matka pszczela składa dziennie 300 - 3.000 jajeczek (poza okresem zimowym), w ciągu roku ok. 130.000, w ciągu swojego życia ok. 500.000;

* rocznie pszczelarz może przeciętnie pozyskać od jednej rodziny ok. 8–10 kg miodu i ok 1 kg wosku;

 

* zasięg lotu zbieraczek nie jest jednakowy - u pszczoły afrykańskiej to 500 m, a u naszych pszczół północnych i włoskich - około 3 km. Najdalej od ula odlatują pszczoły ukraińskie - do 13 km.

* aby wytworzyć 1 kg miodu, pszczoła musi przysiąść około 4 miliony razy na kwiatach lub liściach.

* w zależności od gatunku rośliny, z której pszczoły zebrały pyłek, miody różnią się od siebie konsystencją, barwą, zapachem i smakiem.

* w grobowcach faraonów znajdowano miód nadający się do spożycia

 eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
zapytanie2019-05-04dawkor

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama