Nadal twórczy - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyNadal twórczyW tym roku mija 45 lata od dnia, kiedy po raz pierwszy sięgnął po gitarę...

Dziś jest znanym na terenie Chojnowa (i nie tylko) muzykiem, kompozytorem, instrumentalistą i wokalistą.

Chojnowianie z pewnością pamiętają go z licznych występów na lokalnej scenie.

Z Jurandem Kowalskim rozmowę przeprowadził Jerzy Józefowicz.

 

J.J.: Pamiętasz, jaki był początek tej wielkiej muzycznej pasji?

 

J.K.: Już w szkole podstawowej zacząłem wykazywać zainteresowania muzyczne.

Kiedy ukończyłem 14 lat mama kupiła mi gitarę. Pierwsze dźwięki pomagał mi składać w melodie Cvetko - kolega mojego brata (szerokość: 375 / wysokość: 281)pochodzenia greckiego. Pamiętam jak z zapałem ćwiczyłem znaną kowbojską piosenkę z filmu „Rio Bravo".

Kolejne utwory „chwytałem" wzorem słynnego sienkiewiczowskiego Janka Muzykanta. I jako taki podsłuchiwałem zespoły muzyczne, które w tym czasie już prezentowały się na terenie miasta – po prostu uczyłem się od nich. I taki był początek.

Mając lat 16 zacząłem tworzyć. Pierwsza moja kompozycja zatytułowana została „Zagubiona miłość", kolejne to: „Jak powstał świat", „Niepotrzebny żal" oraz „Zapomnieć chcę, jak ty".

 

J.J.: Teksty, wydaje się, typowe dla nastolatka. Potem przyszedł czas na szkołę muzyczną...?

 

J.K.: Tak. Szkołę Muzyczną I i II stopnia w Legnicy rozpocząłem mając 17 lat. Uczyłem się w klasie trąbki prof. Adama Wajdy i kontrabasu prof. Andrzeja Galika. Ze względu na sytuację rodzinną i nienajlepszy stan mojego zdrowia, zmuszony byłem przerwać naukę.

Potem przyszły lata dorosłe... Wiadomo - praca, dom rodzina... W międzyczasie zostałem ojcem dwóch wspaniałych córek, Ali i Kasi, które odziedziczyły talent muzyczny po tatusiu. Uczęszczały, podobnie, jak ja, do legnickiej Szkoły Muzycznej w klasie fortepianu i wokalu. Często wspólnie muzykowaliśmy. W chwilach wolnych tworzyłem i komponowałem własne piosenki.

W roku 1971 wraz z kilkoma kolegami stworzyliśmy zespół muzyczny o nazwie „To My". Występowaliśmy na lokalnych przeglądach muzycznych, zarówno w Chojnowie, jak i poza granicami naszego miasta. Naszym sukcesem w tym okresie było zajęcie pierwszego miejsca w przeglądzie piosenki big-beatowej. Nagrodą był Puchar Dyrektora Fabryki Maszyn Rolniczych (późniejszego „Agrometu-Dolzmetu") za mój utwór „Zagubiona miłość". Były kolejne sukcesy w skali regionalnej, m.in. w Lubinie i Złotoryi.

 

J.J.: Działałeś wówczas (obok pracy zawodowej) jako instruktor muzyczny?

 

J.K.: Przez szereg lat półetatowo pracowałem w Miejskim Domu Kultury w Chojnowie, ucząc dzieci i młodzież gry na różnych instrumentach. Uczyłem także wokalu. Równocześnie występowałem w Legnicy, Karpaczu, Lubinie i Polkowicach, grając w nocnych lokalach. I tak mijały lata...

 

J.J: A obecnie...?

 

 J.K.: ...jestem założycielem zespołu FAKT, działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie. Jako zespół gramy własną muzykę, którą prezentujemy w trakcie często organizowanych w mieście lokalnych imprez i festynów.

 

 J.J: Od czasu kiedy sięgnąłeś po swój pierwszy instrument minęło ponad czterdzieści lat.

 

(szerokość: 375 / wysokość: 379)J.K.: Tak, w tym miesiącu obchodzę 45 rocznicę mojej twórczości. W sumie stworzyłem ponad 80 utworów i tekstów do nich. Piszę muzykę w różnych stylach: pop, country, reggae, rock, rock and roll itp. Moim marzeniem było wydanie autorskiej płyty i udało się właśnie na tegoroczny jubileusz. Krążek pod tytułem „To co czuję" zawiera 22 piosenki pochodzące z różnych okresów mojej twórczości. Płyta powstała przy współpracy moich kolegów, którym, przy okazji, składam serdeczne podziękowanie.

 

J.J.: A jakie plany na najbliższą przyszłość?

 

J.K.: Ciągle jestem w trakcie pisania nowych utworów. Stale też nasuwają się nowe pomysły kolejnych piosenek. Ktoś nazwał mnie kiedyś „wulkanem pomysłów". Pomimo więc, że już jestem nieco zmęczony, a i siły już nie te – często jeszcze budzi się we mnie wena, ciągle jeszcze tworzę nową muzykę.

Bardzo chciałbym, by znalazł się ktoś, kto pomógłby mi w wydaniu kolejnej płyty. Nie chodzi o „tworzenie do szuflady", ale udostępnianie rzeszom słuchaczy nowych utworów, które wzruszają i trafiają do wszystkich dusz ludzi kochających muzykę.

 

J.J.: Życzę zatem powodzenia, dziękuję za rozmowę.

 j.j.
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
jestem pod wielkim wrażeniem Twoich utworów 2012-04--282012-04-29Elżbieta z legnicy
WIELKI DAR I TALENT2011-08-28Szymon
bardini2011-05-22gienek
JESTEŚ WSPANIAŁYM MUZYKIEM I NIE TYLKO2011-05-18KOLEŻANKA

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama