Ósme chojnowskie dyktando - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Ósme chojnowskie dyktando



„Sześćdziesięciosześcioipółletni pseudospecjalista medycyny niekonwencjonalnej, choć harwardczyk, chimeryczny histeryk Hipolit Chrząstkowski, z sympatii chiromanta, jak każdy statystyczny Polak w okamgnieniu wydawał horrendalne kwoty na parafarmaceutyki i dlatego wyjechał, wydawało mu się za półdarmo, do mało znanego fitness klubu w Rucianem – Nidzie, by poddać się licznym zabiegom pielęgnacyjnym, choć nieobce mu były masaże na sucho wygrywające z cellulitem oraz aquawibron…(fragment dyktanda dla osób dorosłych).

 

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

 

Teksty tego typu trudno przeczytać, sztuką mistrzowską zda się ich napisanie. Takiego wyzwania podjęło się ponad 100 uczestników „Chojnowskiego dyktanda", które już po raz ósmy towarzyszy obchodom dni Chojnowa.

Z polską ortografią zmagały się trzy grupy wiekowe – uczniowie szkół podstawowych, osoby do 18 roku życia i dorośli.

 

Pomysłodawcą, inicjatorem siedmiu poprzednich edycji „Chojnowskiego dyktanda" był Jerzy Kucharski - społecznik, ekolog, nierozerwalnie związany ze środowiskiem nauczycielskim Chojnowa. To on przez kolejne lata dbał o logistyczne zaplecze organizacji konkursu, koordynował prace nauczycielek języka polskiego z chojnowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Był "człowiekiem orkiestrą", który w ścisłej współpracy z Urzędem Miejskim Chojnowa i Gazetą Chojnowską dbał o prawidłowy przebieg imprezy.

Organizatorem VIII edycji zmagań ortograficznych ("wskrzeszonego" po rocznej przerwie) był burmistrz, a współorganizatorami: wójt Gminy Chojnów, Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie, Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 4, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 w Chojnowie.

Słusznie zauważył burmistrz Jan Serkies otwierając oficjalnie dyktando, że trzeba mieć dużo odwagi by zmierzyć się z pisownią języka polskiego. Cieszy zatem fakt, że w dobie komputeryzacji, a co za tym idzie spłycania języka i jego form, tak wielu chętnych przystąpiło do tych zmagań.

Tematyka tegorocznego dyktanda związana była ze zdrowym stylem życia i powstało ono w oparciu o najnowsze słowniki ortograficzne PWN.

 

Spośród wszystkich uczestników nagrodzono w każdej kategorii wiekowej trzech najlepszych znawców ortografii, kolejnych siedmiu wyróżniono drobnymi upominkami.

Nagrody w VIII Chojnowskim dyktandzie – aparaty cyfrowe i kamerę ufundował burmistrz Chojnowa, ponadto za zajęcie pierwszego miejsca w poszczególnych grupach przyznano tytuł Mistrza Ziemi Chojnowskiej.

 

Koordynator VIII CHOJNOWSKIEGO DYKTANDA – Lucyna Spes, dziękuje ludziom wielkiego serca, bez wsparcia których, konkurs przebiegałby zupełnie inaczej: właścicielowi firmy Unifot – panu Andrzejowi Bobikowi za ufundowanie plakatów, dyplomów oraz materiałów piśmienniczych oraz Prezesowi Zarządu Spółki „BIG FORM" – panu Stanisławowi Rokusowi za ufundowanie długopisów, które podobały się wszystkim uczestnikom ze względu na estetykę i dobór kolorów. Tak naprawdę trzeba powiedzieć, że to dzięki wsparciu lokalnych przedsiębiorców ósma edycja CHOJNOWSKIEGO DYKTANDA była bogata w atrakcje. Każdy uczestnik dyktanda otrzymał bowiem pamiątkowy długopis, a dzięki ufundowaniu papieru samokopiującego przez p. Andrzeja Bobika mógł zabrać ze sobą do domu kopię swojej pracy.

 Każdy z egzemplarzy dyktanda  został opieczętowany pieczęcią chojnowskiego dyktanda, która wzorem lat poprzednich i pomysłu Jerzego Kucharskiego i Andrzeja Bobika, stanie się rozpoznawalnym symbolem konkursu.

 

 

WYNIKI VIII CHOJNOWSKIEGO DYKTANDA

 

KATEGORIA ZAMKNIĘTA DLA MIESZKAŃCÓW MIASTA I GMINY CHOJNÓW

GRUPA I – uczniowie szkół podstawowych

MISTRZ ORTOGRAFII ZIEMI CHOJNOWSKIEJ – Kacper Dudek

 

I WICEMISTRZ – Kacper Jaworski

II WICEMISTRZ – Weronika Malicka

IV MIEJSCE – Katarzyna Furmanek

V MIEJSCE –Paulina Manias

VI MIEJSCE – Adrianna Stańczyk

VII MIEJSCE – Oliwia Dziurbiel

VIII MIEJSCE – Łukasz Faluta

IX MIEJSCE – Karolina Pirożek

X MIEJSCE – Klaudia Hołowacz

 

GRUPA II – uczniowie gimnazjów i osoby do lat 18.

MISTRZ ORTOGRAFII ZIEMI CHOJNOWSKIEJ – Krzysztof Bogacz

I WICEMISTRZ – Kamila Gołąb

II WICEMISTRZ – Natalia Czapska

IV MIEJSCE – Kacper Mendocha

V MIEJSCE – Karol Uchański

VI MIEJSCE – Michał Smoliński

VII MIEJSCE – Szymon Homętowski

VIII MIEJSCE – Mateusz Halikowski

IX MIEJSCE – Klaudia Giwojno

X MIEJSCE –Natanael Kopański

 

GRUPA III – osoby pełnoletnie

MISTRZ ORTOGRAFII ZIEMI CHOJNOWSKIEJ –Dominika Kubisz

I WICEMISTRZ – Stanisław Gajos

II WICEMISTRZ – Michał Mendocha

IV MIEJSCE – Adam Kamiński

V MIEJSCE – Daniel Michalak

VI MIEJSCE – Waldemar Bulkowski

VII MIEJSCE – Joanna Sromek

VIII MIEJSCE – Michał Paul

IX MIEJSCE – Krystyna Zawada

X MIEJSCE –Agnieszka Mażuchowska

 



es
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama