Z kroniki Bractwa Rycerskiego Grodu Chojnów - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyZ kroniki Bractwa Rycerskiego Grodu ChojnówChojnowscy rycerze i białogłowy nade wszystko cenią sobie okres wiosenno – letni. W tym czasie trwa tzw. sezon turniejowy, kiedy to odwiedzają zamki w całej Polsce i biorą udział w turniejach rycerskich.

 

W tym roku sezon turniejowy otworzył majowy turniej w Kliczkowie. Uroczysty przemarsz konnego pocztu i Bractw Rycerskich tradycyjnie zaprowadził wszystkich zgromadzonych w czasy średniowiecza. Następnie brać rycerska miała okazję sprawdzić się w poszczególnych konkurencjach, np. w konnym turnieju rycerskim, turnieju pieszych walk bojowych na miecze, zapasach rycerskich, turnieju łuczniczym, pokazie scenek rodzajowych i biegu rycerskim. Białogłowy wykazały swoje umiejętności podczas pokazu tańców dawnych. O godzinie 18:00 odbyła się bitwa o zamek, która była wspaniałym widowiskiem dla turystów i niezwykłym przeżyciem dla braci rycerskiej.

(szerokość: 375 / wysokość: 281)Z Kliczkowa Bractwo Rycerskie Grodu Chojnów zawędrowało na XV Turniej Rycerski - Kożuchów 2011. O godzinie 14:00 odbyła się uroczysta Msza Święta w Kościele pw. NMP w Kożuchowie ze śpiewem Bogurodzicy. Po nabożeństwie korowód rycerstwa pieszego i konnego w pełnym uzbrojeniu, gości oraz mieszczan pomaszerował ku fosie przy ul. Spacerowej, gdzie miały miejsce konkursy i zabawy średniowieczne oraz poszczególne turnieje. Ponadto odbył się pokaz tańca średniowiecznego oraz bitwa wieczorna, po której uroczyście zakończono oficjalną część imprezy. Po finale części pokazowej bractwa urządziły widowisko tańca z ogniem. Następnie wszyscy zasiedli do biesiady, podczas której jedli, pili i bawili się do białego rana. (szerokość: 375 / wysokość: 319)

Po trzech tygodniach od Turnieju Rycerskiego w Kożuchowie, Bractwo Rycerskie Grodu Chojnów dotarło na Śląsk. W Chorzowie odbył się Zjazd Rycerstwa Chrześcijańskiego i Pokaz Oręża Europejskiego. O godzinie 9:30 miała miejsce Msza św. w Kościele św. Józefa Robotnika, podczas której grał Zespół Muzyki Dawnej "Nativitatis" z Chorzowa. Następnie odbyło się oficjalne otwarcie - Prezentacja Bractw Rycerskich i pokazy artyleryjskie - bombardier i hakownic. Rycerze mogli wziąć udział w turnieju rycerskim na miecze o srebrny krzyż hr. Godfryda de Bouillon, Założyciela Zakonu Kanoników Regularnych Bożogrobców w Jerozolimie. Zwycięzców uhonorował Prezydenta Miasta Chorzowa, po czym odbyła się wielka bitwa rycerzy konnych i pieszych.

(szerokość: 340 / wysokość: 380)Następnie Bractwo z Chojnowa odwiedziło Bielsko-Białą i V Średniowieczny Jarmark Świętojański. Podczas dwudniowego turnieju odbyło się oczywiście wiele konkursów walecznych, łuczniczych itp., a ponadto rekonstrukcje wczesnośredniowiecznych i późnośredniowiecznych scen batalistycznych grup historycznych z Czech oraz Polski (odparcie ataku zwiadu tatarskiego przez załogę grodu starobielskiego, szturm i zniszczenie grodu w Starym Bielsku przez rycerzy-rabusiów) oraz inscenizacja historyczna – wjazd Przemysława I Noszaka do miasta, powitanie go przez burmistrza i rajców miejskich i pożegnanie orszaku.

Bractwo Rycerskie Grodu Chojnów szykuje się do kolejnych wyjazdów i ma w planach zorganizowanie Pikniku Rycerskiego w okolicach Chojnowa.

 

 

 Paulina Sokołowska
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
Krzysztof z Chojnowa2011-09-26Rhino

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama