Jubileusz Chojnowianki - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyJubileusz Chojnowianki6 sierpnia na Stadionie Miejskim Klub Sportowy „Chojnowianka" obchodził swój doniosły jubileusz. 65.lecie klubu, to ważna i poważna uroczystość. Nie obyło się zatem bez życzeń, gratulacji, nagród, wyróżnień…(szerokość: 375 / wysokość: 250)

 

Na obchody zostali zaproszeni przedstawiciele władz miasta i gminy Chojnów, oraz przedstawiciele Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej - wiceprezes Dariusz Machiński i Okręgowego Związku Piłki Nożnej - Tadeusz Podwiński, a także prezesi zaprzyjaźnionych klubów - Czarni Rokitki, Krzywa, Górnik Złotoryja, Konfeks Legnica, Miedź Legnica oraz Przemków .

Część oficjalną wypełniły przemówienia i wręczanie zasłużonym dla klubu okolicznościowych medali. Rozstrzygnięto także konkurs na hymn „Chojnowianki". Za sprawą najsilniej wyrażonej oklaskami aprobatą, wybrano jedną z trzech propozycji. Od tego momentu klub ma oficjalnie obowiązująca pieśń.

Goście oprócz gratulacji i życzeń składali na ręce prezes Małgorzaty Członki pamiątkowe statuetki, burmistrz obdarował zawodników nowymi strojami piłkarskimi.

(szerokość: 375 / wysokość: 250)Tę cześć uroczystości zamknął występ taneczny zespołu Karambol. Tuż po nim, na murawę w asyście najmłodszych piłkarzy weszli zawodnicy drużyn, stający naprzeciw siebie w rywalizacji o memoriał Mariana Rabandy. O puchar wieloletniego zawodnika „Chojnowianki", potem także jej trenera, walczyli piłkarze naszych drużyn z ekipą Reprezentacji Polski Bezdomnych.

Mecz rozpoczął solidnym kopnięciem najmłodszy wnuk Mariana Rabandy, 3.letni Fabian, potem w barwach niebieskich zmieniali się zawodnicy ze wszystkich grup wiekowych. Wśród nich kolejne pokolenia pana Mariana – syn Marcin i wnuk Konrad.

Mecz zakończył się wynikiem 12:1 dla gospodarzy, ale jak to przy takich okolicznościach się mówi, nie wynik przecież jest ważny. Zarówno piłkarze, jak i kibice dobrze się bawili i to było clou tych rozgrywek.(szerokość: 375 / wysokość: 250)

Impreza potem przeniosła się na plac powyżej płyty boiska. Tu, jako prezent pani prezes dla gości, wystąpił zespół Lejdis z Jawora, a po koncercie bawiono się do północy na zabawie tanecznej.

Uroczystości, mecz, zabawa zapisały się na kolejnych kartach historii klubu. Niewielu mieszkańców uczestniczyło w tym święcie, podobnie jak niewielu już może mówić, że było świadkami odległej przeszłości klubu. Dzięki uprzejmości drukarni Unifot Gizeli i Andrzeja Bobików zamieszczamy opracowane. na podstawie tekstów Mieczysława Wojciechowskiego i Witolda Łoska, kalendarium.

 

1946 - Powstaje "OMTUR" Chojnów. Rozegrano pierwszy mecz z bardzo silną (II miejsce wśród drużyn radzieckich na Dolnym Śląsku) drużyną żołnierzy Armii Radzieckiej stacjonującej w Chojnowie. Duże wrażenie na kibicach wywarł zwycięski mecz z KS "Dziewiarz" Legnica zakończony wynikiem 7:1 dla piłkarzy chojnowskich.

1947 - Powstaje nowy Klub Sportowy "Kresowianka", który wkrótce zmienia nazwę na KS "Las".

1948 - Zostaje rozwiązany "OMTUR" i powstają dwa nowe kluby, KS "Garbarnia" należący do Zrzeszenia Sportowego "Włókniarz" i KS "Gwardia" reprezentujący milicjantów całego ówczesnego powiatu złotoryjskiego.

1950 - Z powodu małej ilości zawodników-milicjantów, zostaje rozwiązany KS "Gwardia". Najlepsi jej zawodnicy przechodzą do KS "Garbarnia", co powoduje, że Klub ten staje się jedną z czołowych drużyn piłkarskich Dolnego Śląska. Później występowała również pod nazwą KS „Włókniarz", KS „Związkowiec" znów KS „Garbarnia", T.K.S. „Chojnowianka" M.Z.K.S. „Chojnowianka" i obecnie KS „Chojnowianka".

1951 - Na miejskim stadionie w Legnicy piłkarze chojnowscy po raz pierwszy w swojej krótkiej karierze spotykają się z pierwszoligową drużyną KS „Włókniarz" Łódź (dzisiejszy ŁKS).

1952 - "KS „Garbarnia" spotyka się we Wrocławiu z piłkarzami O.W.K.S. Wrocław dzisiejszmy „Śląskiem".

1953 - Dobra gra w meczach towarzyskich w Pucharze Polski, a przede wszystkim w kl. A przyczyniła się, że z chwilą powołania ligi międzywojewódzkiej wrocławsko-opolskiej (III liga), drużyna chojnowska została do niej zakwalifikowana.

1954 - Chojnowska drużyna odnosi największy dotychczasowy sukces. Staje do walki o wejście do II ligi piłkarskiej. Jej przeciwnikiem jest drużyna z niedużo większego miasteczka „Spójnia" Lubań. Dopiero mecz na neutralnym stadionie w Bolesławcu zadecydował, że drużyna z Lubania znalazła się w II lidze, mimo, że piłkarze z Chojnowa do przerwy prowadzili 2:0.

1959 - Spadek z III ligi.

1966 - Chojnowska drużyna znalazła się tym razem w lidze okręgowej, gdyż w tym okresie III liga została rozwiązana, później spada do klasy A.

1971 -W tym roku chojnowscy piłkarze znaleźli się w lidze okręgowej, zdobyli Mistrzostwo Dolnego Śląska w Pucharze Polski i prawo reprezentowania go na szczeblu centralnym. Stoczyli dwa niezwykle zacięte i wyrównane spotkania. Najpierw pokonali III ligowe „Zagłębie" Konin 3:2, a później spotkali się z I ligową „Polonią" Bytom. Drużyna z Bytomia pomimo, że wystąpiła w Chojnowie w swoim najsilniejszym składzie dużo nie brakowało, a zostałaby wyeliminowana z dalszych rozgrywek, bowiem dopiero rzuty karne zadecydowały, że do dalszej gry awansowali I ligowcy. W normalnym czasie spotkanie zakończyło się wynikiem remisowym 1:1.

1977 - 1980 - W tych latach oprócz sekcji piłki nożnej powstały i działały sekcje: akrobatyki sportowej, woltyżerki oraz piłki ręcznej dziewcząt. Zarejestrowanych było pięć drużyn piłkarskich od trampkarzy młodszych po juniorów starszych, w których występowało ok. 105 młodych piłkarzy. Pierwsza drużyna seniorów występowała w klasie okręgowej (województwo legnickie )

1986 - Powstaje prężnie działają sekcja brydża sportowego, która występowała w III lidze. Po transformacji pozostała tylko sekcja piłki nożnej. Pierwsza drużyna seniorów piłki nożnej występowała w tych latach na rozgrywkach mistrzowskich między-wojewódzkich (legnicko-leszczyńskiej-zielonogórskiej, legnicko - jeleniogórskiej ).

2000 - 2001 - W inauguracyjnym meczu sezonu z Zagłębiem II Lubin, nasz zespół uległ, głównemu kandydatowi do zwycięstwa w tej grupie 2:4. Na taki wynik na pewno miała wpływ atmosfera niepewności, czy klub w ogóle rozpocznie rozgrywki ligowe. Trzeba stwierdzić, że rozpoczęcie rozgrywek w tym okresie było możliwie przy wydatnej pomocy władz naszego miasta.

2001/2002 - Drużyna, która występowała w Kl. „O" w tym sezonie zajęła jedno z ostatnich miejsc i „spadła" do kl. "A". Jednakże po rocznym pobycie w tej klasie w sezonie 2002/2003, ponownie awansowała do Klasy Okręgowej.

W dniach 6 - 7 grudnia 2003 roku nasza drużyna młodzików rocznik 1991 i młodsi brała udział w XVII Międzynarodowym Halowym Turnieju Mikołajkowym organizowanym przez Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Legnicy. Udział w turnieju brały 24 zespoły w tym cztery zagraniczne. Nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze, zajmując czwarte miejsce. Drużyna seniorów w swej klasie rozgrywek sezonu 2003 / 2004, zajęła trzecie miejsce.

W dniach 01 - 02 maja 2006 roku odbył się I Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Chojnów, organizowany przez KS"Chojnowianka". W Turnieju brały udział cztery zespoły juniorów młodszych rocznik 1989 i młodsi (KS "Chojnowianka" zajęła trzecie miejsce).

W sezonie 2006/2007 seniorzy prowadzeni przez Mirosława Zielenia w klasie okręgowej zajęli 4 miejsce, aby w sezonie 2007/2008 pierwsze miejsce i awansowali do IV ligi, gdzie w sezonie 2008/2009 zajęli 10 miejsce.

Obecnie KS" Chojnowianka" gra w klasie okręgowej.

W 2006 roku odnowiono płytę główną stadionu oraz szatnie. W roku 2007 wybudowano przy bramie wjazdowej na stadion boisko ze sztuczną trawą i odnowiono kasę. W 2008 roku zostały wybudowane trybuny z plastikowymi krzesełkami na których może zasiąść ok. 800 osób, oraz postawiono klatkę dla kibiców gości. W tym samym roku zaczęto budowę boiska treningowego, na "placu zielonym" obok MOKSiR-u, ok. 30 m od stadionu. Boisko te będzie pełnić funkcje treningowe, a drużyny młodzieżowe będą na nim rozgrywały mecze.

 

Osoby nagrodzone z okazji 65-lecia Klubu Sportowego "Chojnowianka" przez zarzad klubu:

Burmistrz Miasta Chojnowa - Jan Serkies, Witold Losek, Jan Kryszczuk,

Andrzej Lysiak, Tadeusz Podhorodecki, Gerard Nowak, Stefan Stal,

Mieczyslaw Wojciechowski, Miroslaw Turek, Roman Górny.

 eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
Gbq5BS80YT2016-07-27Lf0e8YGgG4uQ
az lzy.......2011-09-21pawlos passias

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama