Akcja WODA - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Akcja WODA



17 sierpnia Chojnów obiegła wieść o skażeniu wody w miejskich wodociągach. Komunikaty ogłaszane przez policję i straż pożarną przez megafon, informacje wyklejone w klatkach bloków, podawane w Internecie i mediach mówiły o nieprzydatności wody do celów spożywczych i higienicznych.

Dzień wcześniej Sanepid w ramach rutynowych badań pobrał próbki wody w trzech miejscach miasta. Stwierdzono w nich ponadnormatywne wartości bakterii grupy coli i Escherichia coli. Faks od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legnicy z informacją o skażeniu wody z wodociągu sieciowego w Chojnowie wpłynął do urzędu o godz. 9.51.

 

Wieść wzbudziła niepokój. Wszyscy zastanawiali się co się stało, jak długo zakaz używania wody zostanie utrzymany, czy od dawna jest skażenie?(szerokość: 375 / wysokość: 281)

 

W urzędzie miejskim rozdzwoniły się telefony. Mieszkańcy zadawali mnóstwo pytań, zasięgali szczegółowych informacji. Służby miejskie, na ile było to możliwe, udzielały wyczerpujących odpowiedzi. Nikt jednak, jeszcze wtedy, nie potrafił powiedzieć kiedy zakaz zostanie uchylony i skąd pochodzi źródło skażenia.

 

Zaraz po tym jak otrzymano komunikat o skażeniu wody z Sanepidu, uruchomiono Zespół Reagowania Kryzysowego. Priorytetem było zorganizowanie cystern z wodą.

Wyznaczono miejsca ich lokalizacji i wkrótce w mieście stacjonowało 6 cystern zaopatrujących mieszkańców w wodę. Wozy przyjechały z jednostki wojskowej w Świętoszowie, legnickiej straży pożarnej oraz z legnickiego i lubińskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. W akcję osobiście zaangażowali się dowódcy służb mundurowych. Chojnów odwiedził generał Cezary Podlasiński – dowódca 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, na miejscu był też komendant Miejski Straży Pożarnej bryg. mgr inż. Adam Konieczny oraz z-ca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Chojnowie mł. kpt. inż. Andrzej Rogaliki.

Dodatkowo strażacy z komendy powiatowej ze Zgorzelca wspólnie ze strażakami(szerokość: 375 / wysokość: 281) chojnowskimi uruchomili na Skorej stację uzdatniania wody.

Widok beczkowozów, możliowść bezproblemowego pozyskania wody i energicznych mundurowych, uspokoił nastroje. W sklepach zniknęły kolejki za mineralną, w urzędzie rzadziej dzwonił telefon i tylko w rozmowach towarzyskich skażenie było tematem nadrzędnym.

 

W tym samym czasie odkażano wodę w wodociągach. Sanepid pobierał próbki, badał, wydawał opinie. Procedury w takich sytuacjach wymagają wielokrotnego badania wody, a samo uzyskanie wyniku, to wielogodzinny proces. Pozostawało cierpliwie czekać i mieć nadzieję, że to wszystko nie potrwa zbyt długo. Na forach internetowych prorokowano kilka tygodni, wyliczano ofiary zatruć, roztaczano wizje epidemiologicznej katastrofy. Na szczęście chojnowianie z większym zaufaniem podchodzili do doniesień oficjalnych niż do wywodów kilku malkontentów.

Od początku „akcji woda", komisja złożona ze służb miejskich i gminnych szukała źródła skażenia. Zlokalizowano je na prywatnej posesji w Michowie, gdzie nieopróżniane od lat szambo przelawało się na grunt i spływało na tereny wodonośne. Podobną sytuację odkryto na kilku jeszcze posesjach. Natychmiast przystąpiono do dezynfekcji i płukania sieci. Wypompowano i zdezynfekowano wapnem miejsca gromadzenia ścieków szamba i dzikie rozlewiska. Jednocześnie płukano całodobowo miejską sieć wodociągową poprzez otwarcie hydrantów ulicznych. Poinformowano także odpowiednie instytucje (WIOŚ, SANEPID, Policję i nadzór budowlany w Legnicy) o konieczności przeprowadzenia kontroli na wszystkich posesjach wsi Michów. Sprawę zgłoszono także do prokuratury.

 

18 sierpnia kolejny raz samochody z megafonami krążyły po mieście. Tym razem ogłaszając odwołanie zakazu używania wody. Zalecono jednak, aby przez kilka najbliższych dni profilaktycznie wodę przegotowywać. (szerokość: 375 / wysokość: 281)

Woda z beczkowozów sprawdzała się w przypadku użytkowania spożywczego, nie wystarczała jednak do kąpieli. Tym większa była zatem radość. Kąpiel pod prysznicem lub „moczenie" w wannie, zmyło ostatecznie nieprzyjemne wrażenia po akcji WODA.

W tych dniach bardzo pomocne okazały się media. Prasa, radio telewizja, na informowały chojnowską społeczność o przebiegu działań, informowały o bieżącej sytuacji.

 

Podziękowania

Nad sprawnym przebiegiem akcji, przez kilkadziesiąt godzin czuwały służby wojskowe, straży pożarnej, Chojnowskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej oraz urzędu. Po zakończeniu akcji burmistrz spotkał się z osobami, które w różny sposób zaangażowane były w działania, dziękując im, w imieniu własnym i mieszkańców, za nieocenioną pomoc i wzorową współpracę.

 

(szerokość: 375 / wysokość: 281)Władze miasta serdecznie dziękują także mieszkańcom Chojnowa za cierpliwość, zrozumienie i społeczną postawę podczas kilku niełatwych dla miasta dni.

 

Za szybką reakcję i dobrą współpracę, słowa podziękowania, chojnowski samorząd kieruje również do wójta gminy Chojnów Mieczysława Kasprzaka, sekretarz gminy Elżbiety Łukaszewskiej i dyrektora Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Gabriela Tokarza.

 

 



eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama