Chojnów-Görlitz-Via Regia - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyChojnów-Görlitz-Via RegiaCzłonkowie Chojnowskiego Stowarzyszenia Miast Partnerskich, na zaproszenie zaprzyjaźnionego stowarzyszenia „Kobiety na drodze do Europy", odwiedzili, już po raz drugi, przygraniczne Görlitz. Gospodarze, a raczej gospodynie przyjęły chojnowian niezwykle serdecznie.

 (szerokość: 640 / wysokość: 480)

Głównym punktem wizyty była wystawa w Kaisertrutz pt. „Via Regia".

Via regia była niegdyś ważnym traktem handlowym, łączącym przede wszystkim Turyngię i Saksonię na zachodzie ze Śląskiem i Polską na wschodzie. Na tym szlaku był także Chojnów. Dzisiaj via regia- Europejski Szlak Kulturowy przebiega w poprzek całego kontynentu- od Hiszpanii aż po Ukrainę. Niemal 800 lat minęło od pierwszej wzmianki o tym trakcie w 1252 roku, nazywanym wówczas „strata regia" czy też „drogą wysoką". Wystawa spina ten okres klamrą aż po teraźniejszość i stawia pytanie o motywy, skłaniające wtedy i dziś do wyruszenia via regia. (szerokość: 375 / wysokość: 281)

 

Główne miejsce ekspozycji znajduje się w Görlitz, w Kaisertrutz- okrągłej baszcie obronnej z końca XV wieku. Tutaj na pięciu poziomach ukazano w żywy sposób, za pomocą cennych dzieł sztuki i instalacji multimedialnych, pięć głównych tematów wystawy, zatytułowanych: Fundament, Droga, Rynek, Ludzie oraz Idee.

 

Kontynuacją niejako tej historycznej wędrówki była wizyta w Muzeum Przyrodniczym. Pokazano tu m.in. faunę i florę występującą na królewskim szlaku i jej wpływy na społeczny rozwój.

 

 

(szerokość: 375 / wysokość: 281)Spacer po mieście pozwolił odkryć uroki Görlitz. To miasto jest jednym z niewielu w Niemczech, niezniszczonych podczas II wojny światowej, a co za tym idzie posiadającym niezaburzony układ przestrzenny i zabytki ze wszystkich epok historycznych. Jest tu co oglądać i z pewnością kilka godzin to za mało by poznać wszystkie dobra kulturowe tego miejsca. Zabrakło czasu, ale członkowie stowarzyszenia deklarują, że z pewnością odwiedzą to miasto jeszcze nie raz.

 

 

 

 

 

Chojnowskie Stowarzyszenie Miast Partnerskich serdecznie zaprasza mieszkańców Chojnowa i okolic w swoje szeregi. Zainteresowanych rozwojem kontaktów z naszymi zachodnimi sąsiadami, pragnących poznać ich kulturę i obyczaje, chętnych do aktywnego działania na rzecz naszego miasta gorąco zachęcamy.

 

Kontakt z zarządem stowarzyszenia pod numerem telefonu 608 370 525.eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama