Kalendarium 2011 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Kalendarium 2011



Styczeń

 

WOŚP 2011

Gros chojnowian włączyło się w akcję Owsiaka w różnej formie. Począwszy od sztabu skupiającego 65 wolontariuszy z puszkami, organizatorów, wszystkich liczących pieniądze, poprzez wykonawców wypełniających część artystyczną, handlowców i przedsiębiorców, którzy przekazali mnóstwo fantów na orkiestrową licytację, aż po żywiołową publiczność i mieszkańców Ziemi Chojnowskiej wspierających akcję finansowymi datkami.

9 stycznia, w grodzie nad Skorą zebrano blisko 16 tysięcy zł.

Tegoroczna zbiórka przeznaczona była na zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego dla polskich szpitali, głównie oddziałów urologii i nefrologii dziecięcej.

 

Luty

 

Dzi-Wnu

Impreza pod nazwą „Dzi-Wnu" czyli Dziadkom-Wnuki, bawi, śmieszy i wyciska łzy wzruszenia. Na scenie, kilkulatki i nieco starsze wnuczęta deklamują, śpiewają, tańczą, odgrywają teatralne spektakle. Wszystko po to, by uradować babcię i dziadka i w imieniu wszystkich wnuków, wnuczek i prawnucząt podziękować za opiekę, edukację, pomoc, poświęcony czas i bezgraniczną, bezwarunkową miłość.

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, od kilku już lat, zaprasza wszystkich dziadków i wszystkie babcie na Ich święto do domu kultury. Z zaproszenia korzystają dziesiątki chojnowian pragnących uczestniczyć w uroczystych obchodach Dnia Babci i Dziadka. Na scenie tego dnia obejrzeć można barwne widowisko dedykowane najukochańszym, najcierpliwszym, tym naj…, naj...

 

Koniec kadencji

3 lutego Młodzieżowa Rada Miejska trzeciej kadencji miała swoje ostatnie posiedzenie. Uroczysta sesja była podsumowaniem dwuletniej działalności i oficjalnym pożegnaniem młodych radnych.

 

MSM

6 lutego MOKSiR zainaugurował MSM – Moksirowskie Spotkania Muzyczne.

Koncert Nocnej Zmiany Bluesa przyciągnął dziesiątki mieszkańców.

 

Pierwszy turniej

12 lutego zorganizowano pierwszy Młodzieżowy Turniej Bokserski, który był jednocześnie otwarciem dolnośląskiego sezonu bokserskiego. Do Chojnowa zjechało blisko pięćdziesięciu zawodników. Kibice obejrzeli 16 pojedynków.

 

Najpopularniejszy sportowiec

26 lutego organizator 3.Plebiscytu na Najpopularniejszych Sportowców i Trenerów Legnicy – lca.pl ogłosił wyniki. W trzeciej edycji tego konkursu Najpopularniejszym Sportowcem 2010 roku z terenu naszego miasta została Daria Szymańska – zawodniczka OSK Jaroszówka, WKKW.

 

Uniwersytet Trzeciego Wieku

28 lutego swą działalność zainaugurował w Chojnowie Uniwersytet Trzeciego Wieku (U3W). Tego dnia rozpoczęły się pierwsze zajęcia, harmonogram których wspólnie z uczestnikami, ustalono na spotkaniu organizacyjnym.

 

Marzec

 

20.lecie

5 marca Oddziałowa Sekcja Emerytów i Rencistów ZNP obchodziła jubileusz 20.lecia działalności. Uroczystość skupiła liczne grono seniorów – działaczy związkowych, władze związkowe i samorządowe.

 

Ogólnopolski śpiew

Na IX edycję „Rozśpiewanych nutek" zgłosiła się wyjątkowo liczna grupa młodych wokalistów. 40 śpiewających osób. W tym roku, po raz pierwszy, impreza miała rangę ogólnopolskiej.

 

Kwiecień

 

NSPLiM

1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Po raz pierwszy odbył się metodą mieszaną: samospis internetowy, wywiad telefoniczny i wywiad prowadzony przez internet. Spis powszechny dostarcza najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno–społecznej i zawodowej, a także o społeczno–ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.

 

H jak Humor

6 kwietnia, już po raz piąty odbył się Dolnośląski Przegląd Kabaretów Szkolnych znany w środowisku jako Pekaesy. Zmagania konkursowe oceniało jury, w skład którego weszli członkowie kabaretu Kałasznikof z Rybnika. Do Chojnowa przybyły zespoły z Wrocławia i Strzegomia.

 

W pierwszą rocznicę

10 kwietnia na chojnowskim cmentarzu, przy pomniku „Golgota Wschodu" odbyła się uroczysta Msza św. w intencji ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Mszę koncelebrował, ks. Dominik, homilie wygłosił ks. Krzysztof Bojko. W uroczystościach uczestniczyły władze miasta i licznie przybyli mieszkańcy. Składano wieńce, zapalano znicze, w milczeniu oddawano hołd tragicznie zmarłym.

 

Pół wieku posługi

Wspaniały, niecodzienny jubileusz obchodził wspólnie z parafianami ksiądz Prałat Władysław Bystrek. 50.lecie kapłaństwa uczczono Mszą świętą i towarzyskim spotkaniem.

Koncelebrowana przez biskupa Stefana Cichego wspólnie z ks. Tadeuszem Jurkiem i ks. prałatem Władysławem Bystrkiem Eucharystia odbyła się 23 kwietnia. Niezwykle uroczysta, niezwykle podniosła, oprawiona muzycznie przez chojnowski chór Skoranta, wzruszyła wiernych i samego jubilata. Dziękując wszystkim za uczestnictwo w tej rocznicy ks. prałat nie krył emocji.

Podobnie było podczas spotkania w Gimnazjum nr 1, gdzie przygotowano poczęstunek. Tu w gronie bliskich osób, gratulując jubileuszu, składając życzenia, wspominano wieloletnią, aktywną posługę duszpasterską naszego kapłana.

 

Maj

 

Blogosławiony

Miliony wiernych przeżywało beatyfikację Jana Pawła II. 6 lat czekano na to wydarzenie. Radość, wzruszenie, duma i wrażenie Jego obecności towarzyszyło Polakom i wiernym całego świata, kiedy 1 maja, w Watykanie ogłaszano Jana Pawła II Błogosławionym.

Chojnowianie świętowali oficjalnie podczas okolicznościowych koncertów. Pierwszy z nich uczniowie Gimnazjum nr 1. Młodzież, której papież patronuje od kilku lat, wyśpiewała, wygrała i wyrecytowała utwory w mniejszym lub większym stopniu związane z Ojcem św. Nie treści jednak są ważne, ale zapał i radość i z jakimi młodzi chojnowianie oddawali hołd Wielkiemu Polakowi.

Następnego dnia w kościele pw. NPNMP mieszkańcy uczestniczyli w słowno-muzycznym spektaklu „MISTERIUM" przygotowanym przez chór Skoranta.

 

Kilkuset tancerzy

Chojnowski, dotychczas regionalny, przegląd zespołów tanecznych „Stonoga" od wielu lat przyciągał do naszego miasta dziesiątki uczestników i fanów tańca. W tym roku, kiedy organizator – Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji – zdecydował podnieść rangę i przemianować konkurs na turniej ogólnopolski, zainteresowanie zadziwiło pomysłodawców. Do chojnowskiego domu kultury zjechało blisko 50 formacji tanecznych z różnych stron kraju. Byli reprezentanci Szczecina, Zielonej Góry, Wałbrzycha, Wrocławia, Nowej Soli, Przemkowa, Lubina, Nowego Miasteczka, Nowogrodu Bobrzańskiego, Brzegu, Tarnowa Opolskiego, Kątów Opolskich, Dańca, Legnicy, Bolesławca i naturalnie Chojnowa - w sumie kilkuset tancerzy, a roztańczonych nóg – grubo ponad tysiąc.

 

Od dwudziestu lat

W maju Polkowicki Związek Inwalidów Narządu Ruchu Koło w Chojnowie, świętował jubileusz 20.lecia działalności. Obchody rozpoczęto 18 maja Mszą św. sprawowaną w intencji członków związku i ich rodzin oraz za tych, którzy już zmarli. 25 maja, w Sali Edukacyjnej MBP odbyło się spotkanie Koła z zaproszonymi gośćmi i przyjaciółmi.

 

Ćwierćwiecze SP4

20 maja Szkoła Podstawowa nr 4 w Chojnowie obchodziła swój jubileusz.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w Kościele pw. Piotra i Pawła, którą celebrował Jego Eminencja Ksiądz Biskup Stefan Cichy. Kolejna część obchodów miała miejsce na boisku szkolnym. Wzięło w niej udział wielu zaproszonych gości, m.in. przedstawiciele władz miejskich, gminnych, dyrektorzy szkół z terenu gminy miejskiej i wiejskiej Chojnów, a także szkół Dolnośląskiego Kręgu Korczakowskiego.

Do szczególnych gości należeli również licznie przybyli emerytowani dyrektorzy, nauczyciele, pracownicy szkoły, absolwenci, a przede wszystkim uczniowie i ich rodzice. Po części oficjalnej gości zaproszono do zwiedzania szkoły.

Ostatnim punktem obchodów 25 – lecia było tradycyjne przedstawienie „Dzieci Rodzicom", które odbyło się w MOKSiR w Chojnowie.

 

Czerwiec

 

10 lat Parasola

Dolnośląski Ośrodek Pielęgnacyjno Rehabilitacyjny „Niebieski Parasol", obchodził swoje 10.lecie. Świętowano przez dwa dni.

3 czerwca uroczystości zainaugurowała Msza św. w kaplicy ośrodka.

Ten dzień był dniem spotkania osób mocno związanych ze Stowarzyszeniem „Niebieski Parasol" z jego przyjaciółmi, sympatykami, ludźmi wspierającymi rzeczowo placówkę i jej pacjentów. Kolejnego dnia na świąteczny festyn zaproszono wszystkich mieszkańców Chojnowa i okolic.

 

Dni Chojnowa

W innym niż zwykle otoczeniu obchodziliśmy tegoroczne Dni Chojnowa. Tradycyjny, dziewiąty już, Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego odbył się w Parku Śródmiejskim. Towarzyszyły mu występy artystyczne lokalnych wykonawców, rozstrzygnięcia konkursów - VIII Chojnowskiego Dyktanda i zawodów wędkarskich.

Gwiazdą wieczoru był zespół „Raz, dwa, trzy".

Dzień drugi miejskiego święta przebiegał w klimatach greckich. Niewielka społeczność Chojnowa, pochodzenia greckiego chciała w ten sposób przypomnieć, zaakcentować i utrwalić swoje losy, które związały ich z grodem nad Skorą. Odsłonięto pamiątkową tablicę, oficjalnie otwarto wystawę „Powrót do Itaki" i serwowano oryginalną grecką muzykę.

 

Przedszkolna impreza

W tym roku BAMBINIADA, czyli Przegląd Piosenki Przedszkolnej, świętował jubileusz 15-lecia. Impreza zbiegła się z Dniem Dziecka, dla każdego uczestnika zatem przygotowano drobny upominek. A uczestników było kilkuset. Blisko 300 dzieci tańczyło, śpiewało lub oklaskiwało swoje koleżanki i kolegów.

 

Lipiec

 

Wakacje z harcerzami i nie tylko

13 lipca, z kolonii w Ośrodku Biwakowo-Obozowym w Rogalinku położonym w Wielkopolskim Parku Narodowym powrócili uczestnicy wypoczynku letniego zorganizowanego przez Związek Harcerstwa Polskiego, Hufiec w Chojnowie.

W mieście zajęcia wakacyjne dzieciom i młodzieży proponowała Miejska Biblioteka Publiczna i MOKSiR.

 

Sierpień

 

Jubileusz Chojnowianki

6 sierpnia na Stadionie Miejskim KS „Chojnowianka" obchodził swój doniosły jubileusz 65.lecia.

Na obchody zostali zaproszeni przedstawiciele władz miasta i gminy Chojnów, oraz przedstawiciele Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej i Okręgowego Związku Piłki Nożnej, a także prezesi zaprzyjaźnionych. Część oficjalną wypełniły przemówienia i wręczanie zasłużonym dla klubu okolicznościowych medali. Potem był mecz o Memoriał Mariana Rabandy, a na zakończenie festyn.

 

Akcja woda

17 sierpnia Chojnów obiegła wieść o skażeniu wody w miejskich wodociągach. Komunikaty ogłaszane przez megafon, informacje wyklejone w klatkach bloków, podawane w Internecie i mediach mówiły o nieprzydatności wody do celów spożywczych i higienicznych. Zaraz po tym jak otrzymano komunikat o skażeniu wody z Sanepidu, uruchomiono Zespół Reagowania Kryzysowego. Priorytetem było zorganizowanie cystern z wodą. Wyznaczono miejsca ich lokalizacji i wkrótce w mieście stacjonowało 6 cystern. W tym samym czasie odkażano wodę w wodociągach. Zlokalizowano także źródło skażenia na prywatnej posesji w Michowie. 18 sierpnia kolejny raz samochody z megafonami krążyły po mieście. Tym razem ogłaszając odwołanie zakazu używania wody.

 

Odszedł Jurek

18 sierpnia, w wieku 65 lat zmarł Jerzy Józefowicz – wieloletni redaktor i redaktor naczelny Gazety Chojnowskiej. Rodzina, przyjaciele i znajomi pożegnali Go 20 sierpnia na cmentarzu komunalnym w Chojnowie.

 

Kolejny raz z wizytą

24 sierpnia, z kilkudniową wizytą, do Chojnowa przyjechała 36.osobowa grupa z Egelsbach - naszego niemieckiego miasta partnerskiego. Goście przyjechali na zaproszenie władz miasta i Chojnowskiego Stowarzyszenia Miast Partnerskich.

 

Wrzesień

 

Chojnowska Jesień z Muzyką Dawną

24 września, pięknym, urokliwym koncertem w świątyni pw. św. Apostołów Piotra i Pawła zakończyła się pierwsza edycja Chojnowskiej Jesieni z Muzyką Dawną. Młodzi artyści z Kalisza (Saltarello), Ciechanowa (Horrendus) i rodzimego Chojnowa (All'Antico) koncedertując w szkołach, w lapidarium Muzeum Regionalnego i chojnowskiej farze, pozwolili naszym mieszkańcom przenieść się w intrygujący, tchnący rytmem i zapachem dawnych epok świat muzyki średniowiecza, renesansu i baroku.

 

Zaangażowani partnerzy

30 września, po wielu miesiącach szkoleń, warsztatów, spotkań roboczych, w naszym mieście zawarto formalnie partnerstwo między organizacjami pozarządowymi, jednostkami samorządowymi i przedsiębiorcami. Realizowany od kwietnia tego roku projekt pn. „Partnerstwa na rzecz rozwoju" miał na celu wypracowanie i sformuowanie strategii rozwoju miasta Chojnowa w obszarze sportu, turystyki i kultury oraz zalegalizowanie wielosektorowego partnerstwa, które m.in. realizować będzie działania ujęte w strategii.

 

Październik

 

Gildia Artystów Chojnowa

6 października Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji zorganizował spotkanie założycielskie Gildii Artystów Chojnowa. Pod tą nieco tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się grupa osób zajmujących się, profesjonalnie lub amatorsko, szeroko pojętą sztuką.

 

Wybory parlamentarne

9 października do urn poszło 48,92 % Polaków. W Chojnowie na 11565 uprawnionych do głosowania, karty odebrało 4711 mieszkańców. To niespełna 41% (40,73).

 

Najlepszy dzielnicowy

W plebiscycie Komendy Miejskiej Policji z Legnicy na Najlepszego Dzielnicowego tytuł ten w komisariacie Policji w Chojnowie uzyskał mł. asp. Piotr Demiańczuk.

 

Listopad

 

Ognisko Patriotyzmu

14 listopada na placu szkolnym przy ul. Wojska Polskiego zapłonęło ognisko, przy którym młodzież wraz z zaproszonymi gośćmi odśpiewała pieśni patriotyczne. Ognisko patriotyzmu to jeden z elementów tygodnia patriotyzmu. W jego ramach zorganizowano także wystawę poświęconą narodowemu bohaterowi ks. Jerzemu Popiełuszce.

 

Międzynarodowe szachy

19 listopada w hali Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie przy ulicy Matejki odbył się I Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Starosty Powiatu Legnickiego. Do konkurencji szachowych stanęło 110 zawodników, w tym z Ukrainy i Niemiec.

 

Chojnów liderem

29 listopada w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie burmistrz miasta odebrał przyznany naszemu miastu Certyfikat Samorządowego Lidera Edukacji. Tytuł otrzymały samorządy realizujące samodzielnie lub we współpracy z partnerami społecznymi ciekawe projekty edukacyjne adresowane do uczniów, studentów, nauczycieli itp. oraz posiadające znaczące osiągnięcia w zakresie wspierania rozwoju naukowego, sportowego i kulturalnego młodzieży

Przyznane przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego certyfikaty „Samorządowy Lider Edukacji" odebrało 68 (ze 170 zgłoszonych) gmin i powiatów z całej Polski.

 

Grudzień

 

Po Maratonie

10 grudnia, Gimnazjum nr 2, kolejny raz zaangażowało się w akcję „Maraton Pisania Listów". W tym roku pobili swój własny rekord ustanawiając nowy – napisano 2631 listów.

 

 



eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama