56 miedziorytów - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



56 miedziorytów



W Muzeum Regionalnym można obejrzeć nową wystawę czasową. Tym razem, są to miedzioryty wybitnego wrocławskiego grafika Eugeniusza Geta-Stankiewicza, zmarłego w kwietniu tego roku. Prace na wystawę udostępniło Muzeum Miedzi w Legnicy.(szerokość: 375 / wysokość: 281)

Na wystawie, wyeksponowano aż pięćdziesiąt sześć miedziorytów wykonanych po roku 1980. Znakomite pod względem technicznym, niezwykle precyzyjne, tematycznie skoncentrowane na postaci samego autora, jakby nieco egotyczne, pokazujące artystę w wielu rozmaitych odsłonach, mogą się wydać niektórym nieco monotematyczne. Z drugiej strony, nie brakuje w nich autoironii i potrzeby samoobserwacji, tak charakterystycznej dla wielu artystów, skoncentrowanych na swoim ego. Można śmiało powiedzieć, że tematem prezentowanych na wystawie miedziorytów jest sam Get-Stankiewicz. Postać barwna, doskonale znana wrocławianom, wybitny artysta, doskonały grafik. Urodzony w Oszmianie na Wileńszczyźnie, 14 maja 1942 roku, w latach 1945 -1966 mieszkał we Wschowie, od 1966 był związany z Wrocławiem, gdzie najpierw studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej, a później w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Tajniki grafiki zgłębiał w pracowni profesora Stanisława Dawskiego i Macieja Urbańca. W latach 1982-1985 uczył grafiki warsztatowej na macierzystej uczelni, a od 1998 roku był wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych. W 1995 roku, w dawnej kamieniczce "Jaś" utworzył, doskonale znany wrocławianom "Dom Miedziorytnika", gdzie nie tylko prowadził działalność wystawienniczą, ale też mieszkał. Get-Stankiewicz zajmował się grafiką warsztatową i użytkową, malarstwem, medalierstwem, a także plakatem. Jego bardzo znanym, niezwykle prowokacyjnym dziełem, jest praca: "Zrób to sam": zestaw złożony z krzyża, młotka i figury Ukrzyżowanego. Dużo wystawiał, był też laureatem wielu nagród. Wernisaż wystawy odbył się 16 grudnia. W czasie wernisażu o twórczości Eugeniusza Geta-Stankiewicza i początkach kolekcji opowiadała kustosz Działu Sztuki Muzeum Miedzi w Legnicy, Łucja Teresa-Wojtasik.

Wystawa potrwa do końca stycznia. Serdecznie zapraszamy do zwiedzenia wystawy.

Muzeum oprócz poniedziałków i niedziel czynne jest od godz. 8.oo do 16.00, a w soboty od 11.oo do 16.oo. W sobotę wystawy można zwiedzać bezpłatnie.

 

(szerokość: 375 / wysokość: 499)

(szerokość: 375 / wysokość: 500)



J.J.
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama