Żeby każde słowo się sobie dziwiło - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyŻeby każde słowo się sobie dziwiłoJoanna Mueller-Liczner urodzona w 1979 roku poetka, krytyk, redaktor, (szerokość: 375 / wysokość: 281)przyjechała z Warszawy do Chojnowa, by w gronie zainteresowanych mieszkańców opowiedzieć o swojej twórczości. Jej spotkanie autorskie miało miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Literatura J. Mueller-Liczner nie należy do łatwych. Autorka reprezentuje nurt poezji eksperymentalnej, awangardowej, wpasowując się w środowisko neolingwistyczne.

Jej teksty wymagają skupienia, uwagi i niezwykłej wyobraźni. Poetka bawi się sztuką werbalną, tworząc nowe słowa i formy wierszy. Zadziwia nie tylko słowotwórstwem, ale często też graficznym zapisem swoich myśli.

(szerokość: 375 / wysokość: 499)Jako neolingwistka wskazuje na znaczenie warstwy brzmieniowej i wizualnej tekstu poetyckiego, z jednoczesnym wezwaniem odejścia od formy wiersza do-wolnego.

Interpretacja jej wierszy jest wielowarstwowa – każdy może zobaczyć, usłyszeć w nich własną egzegezę. Sama autorka twierdzi, że tomiki jej wierszy powstawały w kolejnych, innych, nowych etapach jej życia.

Pierwszy z nich „Somnambóle fantomowe" z 2003 roku to emocje przeuczonej studentki, niezwykle oczytanej w jej mniemaniu, ale samotnej. Cztery lata później powstają "Zagniazdowniki/Gniazdowniki" zebrane w słowa, wyrazy, zdania uczucia młodej kobiety budującej swoje gniazdo, spodziewającej się potomstwa. W 2010 roku powstają „Wylinki". Pisze je dojrzała, doświadczona kobieta obnażająca swoje liczne wcielenia. Sama o tej publikacji mówi - „28 wierszy – pierwocinowych zawiązków gęstwiejących w gatunkowy ogród nieplewiony; 28 szuflad – a w nich ja: wielokrotna w powrotach, zryw po zrywie wystawiona na głasnost".

Z obecności Joanny Mueller-Liczner skwapliwie skorzystał Chojnowski Klub Literacki. Na prośbę naszych początkujących poetów gość poprowadził warsztaty. Ich głównym celem było wskazanie przyjemności tworzenia, żonglowania słowem, okrywania nieograniczonego wyrazotwórczego świata.

czarne obwódki(szerokość: 375 / wysokość: 177)

wejść w ludzkie ciepło, pozostać przy życiu

          tak chcą, lecz gdy w pół słowa przerwą

          pokrętkę czy oklepankę - ich usta,

          zacięte w kreskę, oblecze sobą szron

 

          te panny przebrzmiewanny, zaciekłe doktrynistki

          mają wieczysty kłopot z krnąbrną faktycznością

          te dogmatki, ramotki, solenne lenniczki,

          poddane i podatne siostry inkwizytki

 

          losy tych kobiet uskładane z zasad

          na zachowek ciułają etos-etykietos

          zmienne przez bliskość czy przez uwikłanie?

          co chowają w zaszłościach? grajdołek czy getto?

 

          świat się ich nie ima - ściska jak imadło

          jest dla nich chiazmem schizmą i stygmatem

          graniczną wylotówką do mdlących rozmodleń

          lekką i lepką stęchłą mamrotanką

 

          i kiedy tamte, młodsze, tantryczne tanecznice,

          te stale elastyczne tniaczki agresywki,

          widzą w nich rychłe zmieszczki, otylie infantylie,

          z ich dawnych czynów matczynych czynią urągowisko,

 

          głucho im wtedy, zapadłym kataraktom,

          więc grają sobie podzwonne bez zbędnych drastyczności,

          i podobnie jak żyły - nieugięte i godne

wchodzą w śmierć swoją tak miękko jak w ciasto

[zastoisko]

 

 

Joanna Mueller-Liczner

Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, tam też pisała doktorat. Redagowała warszawskie akademickie czasopismo LiteRacje. Wiersze i artykuły krytyczne publikowała m.in. w FA-arcie,Twórczości, Pograniczach, Tekstach Drugich, Dekadzie Literackiej, Literaturze na świecie, Lampie oraz Wakacie.Wydała trzy tomy poetyckie: „Somnambóle fantomowe" (Kraków2003), „Zagniazdowniki/Gniazdowniki" (Kraków 2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia) i „Wylinki" (Biuro Literackie, Wrocław 2010) a także zbiór esejów „Stratygrafie" (Biuro Literackie, Wrocław 2010; nagroda – Warszawska Premiera Literacka, listopad 2010). Redaktorka – razem z Marią Cyranowicz i Justyną Radczyńską – książki „Solistki. Antologia poezji kobiet (1989-2009)" oraz – razem z Bartoszem Małczyńskim i Kubą Mikurdą – książki „Podziemne wniebowstąpienie. Szkice o twórczości Tymoteusza Karpowicza".

W 2011 r. otrzymała Nagrodę Literacką Czterech Kolumn. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka w Warszawie.

 

 eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama