POETKA I NIE TYLKO... - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyPOETKA I NIE TYLKO...
"Kraina ta ukryta pośród lasów i wzgórz rozkwitała tysiącami kolorowych kwiatów. Mieszkańcy owej krainy nazwali ją Łąkolandią. Łąkolandię zamieszkiwały przeróżne stworzonka, które miały swe domki wśród traw i pachnących kwiatów".      Tak rozpoczęło się 5 bm. w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkanie dzieci z legnicką poetką Anitą Kaczmarek-Goryl. Tymi słowami rozpoczyna się bowiem napisana przez nią bajka dla najmłodszych "Przyjaciele z Łąkolandii".

      Dzieci uważnie słuchały czytanej przez p. Anitę bajki. Jak się później okazało - wiele z niej zapamiętały. Interesowały się także samą autorką - w trakcie spotkania padło wiele pytań. Ciepłe i wzruszające były także odpowiedzi. Taką bowiem osobą był gość biblioteki. Miłość i dobroć, prawda i naturalność, poczucie humoru - to tylko niektóre wartości najbardziej cenione przez pisarkę. I, naprawdę, wielką przyjemnością było słuchanie jej, kiedy prezentowała fragmenty swojego utworu, jak i wypowiedzi, które dawały możliwość poznania jej bliżej.

      Pisze od 13. roku życia. Lubi śpiewać - i podobno robi to znakomicie. "To, że piszę i śpiewam to zasługa Pana Boga" - mówi.


      Zadebiutowała 20 lat temu na łamach tygodnika "Konkrety". Potem nastąpiła cisza. W tym okresie zajęła się rodziną, dziećmi (ma ich trójkę, - najmłodszą, 8-letnią Emilkę mieliśmy okazję poznać, kiedy towarzyszyła mamie podczas spotkania w bibliotece). Cały czas jednak pisała. Powstały wówczas trzy tomiki wierszy: refleksyjno-filozoficzne "Formy", religijne "Po szczeblach wiary" oraz miłosne "Jestem, bo jesteś". Te wiersze wydała sama ofiarując je przyjaciołom. W ostatnich dwóch latach p. Anicie udało się zainteresować swoją twórczością wydawców: oficynę wydawniczą "Atut" ("W szeptach duszy") oraz Biuro Marketingu i Promocji "AndRe" państwa Hajdukiewicz z Legnicy ("Przyjaciele z Łąkolandii"), a także zbiór aforyzmów ("Aforyzmy"). Obecnie przygotowuje kolejny tomik "Krajobrazy beskidzkie" oraz płytę "Bliski choć daleki" ze śpiewanymi przez nią 10. utworami.

      Jej poezja jest refleksyjna i bardzo intymna. W jednym z wywiadów stwierdziła, że każdy artysta jest trochę ekhibicjonistą - lubi pokazywać, jakim jest. "Ze mną jest pewnie podobnie. Gdybym nie pisała o własnych przeżyciach i pragnieniach, moje wiersze nie byłyby autentyczne. A poezja musi być autentyczna, inaczej nie jest nic warta".

      Nie dziwi więc fakt, że poetka najbardziej lubi czytać książki filozoficzne, teologiczne i psychologiczne. W ostatnim czasie duże wrażenie wywarło na niej "Przebudzenie" Anthony"ego de Mello oraz "Myślenie według wartości" ks. Józefa Tischnera.


      Dużą satysfakcję sprawia jej prowadzenie od jesieni ubiegłego roku warsztatów literackich w Legnickiej Bibliotece Publicznej. I ma już efekty.

      P. Anita nie tylko pisze i śpiewa, ale także maluje, wyszywa swoje obrazy, (jest absolwentką Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach k/Jeleniej Góry).

      Uwielbia jeździć na rowerze. I "od zawsze" chciała mieszkać w górach. Jej ulubione miejsce to Beskidy oraz miejscowości: Zawoja i Kalwaria Zebrzydowska...

      ...W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się jeszcze wiele ciekawych rzeczy o naszym gościu. Co tu dużo mówić - p. Anita tak nas oczarowała, że zaproponowaliśmy jej kolejne spotkanie w bibliotece. Udało się! Przyjedzie do nas w maju, tym razem także zaśpiewa!


Jerzy Józefowicz, B.L.
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
xXSpWdQHsInOaGfWZia2013-01-13JKTRqlCMo
nuQyKHZJUPNdBrPie2013-01-13vSXuNTrSQP
cEdXAuXyfhImI2013-01-13QgBpNiSzLtWsTNINNxn

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama