podgląd artykułów
podgląd komentarzy

Dni Chojnowa 2002 - sprawozdanie cz.2

8 czerwca

Drugi dzień obchodów Dni Chojnowa rozpoczęto już o godzinie 7.00. W ramach miejskiego święta na stawie koło "Dolpakartu", wędkarze rywalizowali o puchar Burmistrza. W turnieju udział wzięło 17 zawodników, mocząc kija przez kilka godzin w zarybionych wodach stawu. Najskuteczniejszym wędkarzem okazał się Albin Podłaszczyk zdobywając 990 punktów. Tuż za nim znalazł się Mirosław Kotarba, a na trzeciej pozycji uplasował się Waldemar Wasilewski. W kalsyfikacji drużynowej faworytem okazał się Chojnów-Miasto, przed załogą Dolzametem Chojnów i Dolpakart Chojnów.

O godzinie 12.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4 zwolennicy "mocnych kobiet" mieli niecodzienną okazję przyglądać się zmaganiom płci pięknej w III Turnieju o Puchar Burmistrza w Podnoszeniu Ciężarów Kobiet. 17 zawodniczki z 6 klubów walczyły o medale w trzech kategoriach wiekowych. Wśród nich znalazło się kilkanaście medalistek turniejów europejskich i brązowa medalistka mistrzostw świata. Nie były to więc zawody amatorek. Chojnowscy kibice tej dyscypliny sportu nie często mają okazję z bliska przyglądać się tego typu konkurencji.
      W jednym boju - podrzucie III Turniej o Puchar Burmistrza w Podnoszeniu Ciężarów Kobiet w kategorii wiekowej do lat 16 zwyciężyła Wicemistrzyni Polski Juniorek w wadze 45 kg - Agnieszka Świerk z Legro Legnica podnosząc wynikiem 65 kg. Drugie miejsce zajęła Mistrzyni Polski w wadze 75 kg Renata Ciżewska za wynik 82,5 kg. Na pozycji trzeciej uplasowała się brązowa medalistka Mistrzostw Polski w wadze do 58 kg Barbara Żak z Legro Legnica.
W kolejnej kategorii wiekowej do lat 18. pierwsze miejsce zajęła Wicemistrzyni Europy juniorek i Mistrzyni Polski Dorota Życzkowska Strzelce Strzelin za wynik 95 kg. Drugą pozycję zajęła Wicemistrzyni Polski juniorek Emilia Cichowska ze Strzelec Strzelina za wynik 77,5 kg. Na miejscu trzecim znalazła się brązowa medalistka Mistrzostw Polski juniorek Marlena Domagała reprezentantka Zagłębia Wałbrzych za wynik 80 kg.
      W grupie najstarszych, powyżej 18 lat pierwsza była Wicemistrzyni Polski seniorek Beata Zadranowicz ze Śląska Wrocław z wynikiem 65 kg. Drugie miejsce zdobyła jej klubowa koleżanka, brązowa medalistka Mistrzostw Polski seniorek Dagmara Świercz z wynikiem 60 kg.

9 czerwca

Ostatni dzień zdominował Turniej Szachowy. Przez kilka godzin kilkudziesięciu szachistów w ciszy i pełnym skupieniu przestawiało figury na planszy walcząc o Puchar Burmistrza Miasta.
      Otwarty Turniej Szachowy zgromadził 25 zawodników z Bolesławca, Legnicy, Lubina, Jeleniej Góry, Złotoryi oraz, oczywiście, Chojnowa. Wśród zawodników znaleźli się renomowani na Dolnym Śląsku: Marek Czerniawski z Legnicy i Ireneusz Łada z Jeleniej Góry.

Turniej przeprowadzono systemem szwajcarskim w dziewięciu rundach po 10 minut każda.
W pięciogodzinny ciężkich zmaganiach zwycięzcą został Seweryn Stokłosa z Lubina (notabene ubiegłoroczny zwycięzca turnieju). Kolejnym zawodnikiem okazał się Jacek Najduk mieszkaniec podchojnowskiej Konradówki, reprezentujący Klub "Ogniwo" Legnica. Dopiero trzeci był Ireneusz Łada reprezentujący barwy Elektrowni Turów Bogatynia. Kolejni zawodnicy: 4. Marek Czerniawski (Legnica), 5. Zbigniew Kazimierski (Bolesławiec),6. Marian Barabasz (Legnica), 7. Mariusz Zimerman (Bolesławiec), 8. Ryszard Niziałek (Legnica), 9. Łukasz Kryszczuk (Chojnów), 10. Marian Skiba (Złotoryja).
Za najlepszego zawodnika z Chojnowa uznany został Łukasz Kryszczuk, co było, niewątpliwe dużą niespodzianką. Nagrodę dla najstarszego zawodnika otrzymał Zbigniew Kazimierski, a dla najlepszego juniora - Mariusz Zimerman.
Mimo iż turniej można uważać za udany, odczuwaliśmy po nim pewien niedosyt. Chodzi o nieobecność czołowych szachistów z Chojnowa Leopolda Kuntschke, Jana Biłyka czy Eugeniusza Olesińskiego. Panowie szachiści, więcej odwagi!

Burmistrz Miasta Andrzej Dwojak składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznych obchodów Dni Chojnowa.
Szczególne wyrazy wdzięczności kieruje do dyrektor Miejskiego Domu Kultury, jej współpracowników, radnego Andrzeja Rusieckiego oraz pracowników Urzędu Miejskiego obsługujących liczne imprezy na terenie miasta.