Dumny tkacz - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyDumny tkaczPrace w Rynku zbliżają się do końca. Jednocześnie z robotami przy wymianie nawierzchni i nasadzeń na rabatach, trwa proces tworzenia oryginalnej fontanny, która swoją formą ma nawiązywać do chojnowskich tradycji. Zamontowana w centralnym punkcie postać przedstawiać będzie tkacza reprezentującego wiodące rzemiosło XIV wiecznego Chojnowa.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 960)

 

W centrum elipsy, na niewysokim postumencie stać będzie tkacz – 2,5 metrowa postać z brązu unosząca i z dumą prezentująca swój wyrób, pracę i tradycję. Tkaninę rozkłada na lewym wyprostowanym przedramieniu., w prawej ręce trzyma czółenko tkackie – (najbardziej charakterystyczny dla tego rzemiosła przedmiot). Podniesiona i prezentowana tkanina "spływa" pod nogi swego twórcy, aby spiralnie otoczyć go i za nim zanurzyć się na powrót w wodzie - nurcie historii.

Oprócz zaplanowanych tryskaczy w niecce fontanny, które już teraz efektownie się prezentują, woda doprowadzona będzie na górną powierzchnię lewego ramienia tkacza, tak, aby delikatnie spływająca woda ożywiała wraz z grą światła powierzchnię prezentowanej tkaniny.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 960)

 

Tkanina rzeźbiona jest tak, by spływająca po niej woda nie wypływała z niej bezładnie lecz utrzymywała swój delikatny nurt wraz z jej biegiem. Stworzą się wtedy dwa strumienie wpadające do fontanny po tkaninie z dwóch stron. Ma to dawać także wymowę symboliczną, gdzie tkanina jako wyrób, zawód, rzemiosło dawała życie (spływająca woda), zapewniając godną egzystencję swoim twórcom i miastu (wyciąg z projektu technicznego).

Tkacz stanie w centralnym miejscu fontanny prawdopodobnie pod koniec sierpnia.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

 opr. eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
dStZO9mV2014-03-05AMRUH7XLf
HyG02KgN32013-09-12ofRvy7hMKrvy

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama