Oświatowe wskaźniki - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyOświatowe wskaźnikiNie jest dobrze. W naszym kraju rodzi się coraz mniej dzieci. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", Polska wśród 228 sondowanych krajów znajduje się na 208 miejscu pod względem wskaźnika dzietności. Nie zapowiada się też w najbliższej przyszłości, że nasze statystyki się poprawią. Kobiety, które urodziły się 26-30 lat temu, w czasie wyżu demograficznego, mogłyby pomóc, ale trendy są inne. Młodzi ludzie z różnych powodów odkładają macierzyństwo „na później" i często do minimum ograniczają populację.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

 

Konsekwencje niżu dziś najdotkliwiej odczuwa środowisko edukacyjne. W szkołach jest zdecydowanie mniej dzieci, a co za tym idzie także oddziałów klasowych. Nauczyciele tracą godziny, często część etatów. W skrajnych przypadkach likwidowane są placówki oświatowe - w pierwszym planowaniu sieci szkół na ten rok szkolny, samorządy do likwidacji przeznaczyły aż 1,5 tys. szkół, przedszkoli, burs oraz młodzieżowych schronisk.

Niż demograficzny dotyczy także Chojnowa. Statystyki mówią same za siebie. Jeszcze kilkanaście lat wstecz w Szkole Podstawowej nr 4 było 5-6 oddziałów pierwszoklasowych, pracowano na dwie zmiany. W tym roku do pierwszej klasy przyjęto 103. uczniów – to cztery klasy. Szkoła Podstawowa nr 3 kiedyś miała 4 oddziały, teraz są 2. Te dane mają naturalnie przełożenie na przedszkola, gimnazja i szkoły średnie. Atutem niżu jest mniejsza liczba chętnych na uczelnie co zwiększa szanse dostania się na upragniony kierunek, ale w perspektywie odbije się to zmniejszeniem wpływów do ZUS, a co za tym idzie poważnymi kłopotami emerytalnymi.

 

W Chojnowie, na szczęście, mimo niżu, placówek się nie likwiduje. Wręcz przeciwnie – samorząd w porozumieniu z dyrekcjami doposaża, remontuje, modernizuje – inwestuje w rozwój.

 

W Przedszkolu nr 1 w ostatnim okresie zakupiono dużą ilość zabawek dla wszystkich grup wiekowych. Okres wakacji wykorzystano na pomalowanie kuchni i niezbędne prace porządkowe. (szerokość: 375 / wysokość: 281)

 

Prace w Przedszkolu nr 3 widać głównie na zewnątrz. Trwa tu remont dachu i elewacji od strony zachodniej. Położono ocieplenie, nowe tynki, wyremontowano balkony. Wewnątrz też się wiele działo. Gruntowny remont, włącznie z wymianą oświetlenia i malowaniem, przeszła przedszkolna klatka schodowa. Odświeżono tu także 3 sale zabaw i 4 łazienki.

 

 

 

 

Krótko przed wakacjami Szkoła Podstawowa nr 3, (szerokość: 375 / wysokość: 281)jako jedyna w powiecie w ramach Dolnośląskiej e-Szkoły otrzymała cenny sprzęt elektroniczny - tablicę interaktywną, laptopy dla uczniów i nauczycieli oraz elektroniczne dzienniki. Te ostatnie pozwolą śledzić na bieżąco, głównie rodzicom, postępy w nauce swoich pociech. Poprzez indywidualne hasło zainteresowana osoba będzie miała bezpośredni kontakt ze szkołą i wgląd w arkusz ocen dziecka. SP 3 wprowadza ten system jako pierwsza w Chojnowie.

Czas wolny od zajęć lekcyjnych wykorzystano w tej szkole na remont bloku kuchennego i wymalowanie korytarza. 

W Szkole Podstawowej nr 4 wymieniono rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę w sektorze ABC, wymalowano klatkę schodową i hol II piętra sektoru B, wyremontowano salę 208 wraz z zapleczem, przygotowano pomieszczenie dla związków zawodowych, zakupiono stoliki i krzesła do 2 sal lekcyjnych.

 

Gimnazjum nr 1 zyskuje nowe pomieszczenie po dawnych lokatorach. Trwają tu jeszcze prace remontowe – wyburzono ściany działowe, położono tynki. Do sali, w której odbywać się będą zajęcia lekcyjne, zakupiono już wyposażenie.

W czasie wakacji odświeżono lamperie, naprawiono ławki, ułożono kafle na schodach przy bocznym wejściu do szkoły, odremontowano zniszczony murek na terenie szkoły, w 4 salach zamontowano rolety przeciwsłoneczne.

 

Dzięki wygranej uczniów w konkursie Nestle/Winiary - "Jedz smacznie i zdrowo", Gimnazjum nr 2 wzbogaciło się o trzy tablice interakcyjne oraz rzutniki. Sprzęt z pewnością stanie w jednej z czterech odmalowanych podczas wakacji sal.

Społeczność szkolną z pewnością zadziwią także zmiany na tyłach szkoły, gdzie na jednej ze ścian namalowano frontowy wizerunek budynku. Ustawiono tu też kilka ławek, będą stoliki i zadaszenie. To plenerowe, kameralne miejsce będzie służyć m.in. do prowadzenia zajęć plastycznych.

 

 eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama