Chojnowska Gala Kresowa - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyChojnowska Gala Kresowa(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Pięcioro wykonawców - uczestników XI Legnickich Dni Kultury Kresowej - 16 października wystąpiło na chojnowskiej scenie w MOKSiR. Kresowe święto, od jedenastu lat organizowane przez Stowarzyszenie Kulturalne "Krajobrazy" i Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z Legnicy, w tym roku objęło 12 miejsc, gdzie swój kresowy dorobek prezentowali wokaliści, chóry, zespoły oraz instrumentaliści z kraju i zza wschodniej granicy.

 

 (szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

„Chojnowską Galę Kresową" rozpoczęto od prezentacji przygotowanej przez Tomasza Kozłowskiego pt. "Z Kresów rodem…". Fotograficzna opowieść miała dowieść jak wielu znaczących Polaków pochodzi z Kresów.

Niespodziewanym wydarzeniem była miła okoliczność dekoracji Krzyżem Kresowym i Krzyżem za zasługi dla Związku Kombatantów RP. Ten pierwszy, z rąk prezesa Stowarzyszenia Kultury „Krajobrazy" Tadeusza Samborskiego, m.in. za wspieranie i propagowanie kultury kresowej, otrzymał Burmistrz Chojnowa Jan Serkies. Drugie odznaczenie, za kształtowanie postaw patriotycznych odebrał Wójt Gminy Chojnów Mieczysław Kasprzak.

 

 (szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Chór Polskiej Macierzy Szkolnej Polesie z Brześcia nad Bugiem, sopranistka Luba Skryba z Żółkwi, akordeonista Siergiej Polaczuk z Brześcia, zespół Grochowiczanki z Grochowic i Wrzos z gminy Kotla, przez dwie godziny raczyli publiczność nostalgiczną i humorystyczną, łagodną i rytmiczną, muzyką kresową.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)(szerokość: 640 / wysokość: 960)

 

Ten gatunek muzyczny ma w naszym rejonie liczne grono sympatyków. Kresowe nuty wciąż są nam bliskie, a ich brzmienie na ogół wzrusza, często też bawi.

Kresy są wspomnieniem dla wielu z nas, odczuwamy do nich ogromny sentyment,. Możliwość obcowania z kresową kulturą, dla wielu zatem była niecodzienną chwilą nostalgii, dumy i budujących wspomnień.

 

 eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama