Złoty jubileusz - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Złoty jubileusz



12 października, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej obchodziła 50. rocznicę swojego istnienia.

 (szerokość: 640 / wysokość: 427)

Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w kościele pw. NPNMP koncelebrowaną przez biskupa Marka Mendyka i kapłanów – ks. Artura Trelę, ks. Władysława Bystrka, ks. Marka Osmulskiego, ks. Tadeusza Jurka i ks. Zbigniewa Słobodeckiego.

Eucharystia w intencji szkoły, jej byłych i obecnych pedagogów oraz uczniów była także okazją do złożenia dziękczynnych darów. Dzieci na ręce Biskupa złożyły kwiaty jako wyraz wdzięczności i radości, rodzice wino i wodę – owoce wychowania i współpracy, nauczyciele chleb, jako wyraz trudu pracy w kształtowaniu młodego pokolenia.

 (szerokość: 640 / wysokość: 427)

Po mszy, szkolna społeczność w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu przeszła do MOKSiRu, gdzie przygotowano część artystyczną. Wypełniły ją treści historyczne – m.in. dzieje szkoły, statystyki na przestrzeni lat czy geneza przyjęcia patronki oraz spektakl „Powróćmy jak za dawnych lat". Zawarte w nim teatr, tańce, wokal – to składowe uczniowskich talentów, zaangażowania i jednocześnie obraz szkolnych dokonań oraz wspierania utalentowanych.

 

(szerokość: 375 / wysokość: 250)(szerokość: 375 / wysokość: 250)

 

(szerokość: 375 / wysokość: 250)(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Widowisko miało swój ciąg dalszy na ulicach miasta, którymi, ponownie w towarzystwie reprezentacyjnej orkiestry policyjnej, przeszedł barwny korowód złożony ze szkolnej braci, władz samorządowych, gości zaproszonych, pocztów sztandarowych zaprzyjaźnionych szkół i sympatyków placówki. Efektownie i z hałasem, w takim szyku, dotarto na teren SP3.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Tu odbyła się oficjalna część uroczystości – przemówienie dyrektora Mariusza Szklarza, poświęcenie tablicy pamiątkowej przez Biskupa Marka Mendyka, odsłonięcie jej przez burmistrza Jana Serkiesa i wieloletnią pracownicę szkoły Urszulę Chmielewską oraz dwójkę uczniów. Były też życzenia, gratulacje, podziękowania i wiele, wiele serdecznych słów i gestów.

Potem wszyscy zainteresowani zwiedzali budynek i tereny szkoły.

 

(szerokość: 375 / wysokość: 250)(szerokość: 375 / wysokość: 250)

 

Dla środowiska związanego z tą placówką najciekawsze z pewnością były spotkania, często, po latach, i wymiana wspomnień, które chociaż nieco zatarte, wciąż wzbudzające nostalgię i wzruszenie.

Ostatnim punktem obchodów był naturalnie bal. W Domu Schrama bawiło się, do świtu, wiele par.

 (szerokość: 640 / wysokość: 427)

50.lecie, to poważny jubileusz. Pół wieku funkcjonowania świadczy o konsekwencji działania, społecznej aprobacie, oddaniu środowiska i wieloletniej, efektywnej pracy setek osób.

Gratulujemy.

 

Z kroniki szkoły

* W budynku, w którym mieści się szkoła, jeszcze na przełomie XIX i XX był pałac właściciela fabryki Wirbla.

* 1.09.1962 roku powołano do życia trzecią w Chojnowie szkołę podstawową

* Pierwszym kierownikiem szkoły był Pan Emil Boruta.

* Pierwsi absolwenci klas ósmych opuścili szkołę w 1967 roku.

* W roku szkolnym 1972/1973 powstało pierwsze asfaltowe boisko odnowione w 2005 roku, a obok niego, dzięki staraniom dyrekcji i władz miasta, wybudowano w roku 2009 boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią z tworzywa sztucznego. Oba boiska oraz dwie salki gimnastyczne rekompensują brak profesjonalnej sali gimnastycznej.

* W 1992 roku szkoła przyjmuje imię Marii Konopnickiej (wcześniej władze oświatowe proponowały imię innego patrona – Władysława Gomułki. Zarówno dyrekcja, jak i społeczność szkolna, nie wyraziły na to zgody. Dlatego imię zostało nadane po 30 latach).

Razem z nadaniem imienia szkoła otrzymała sztandar.

* Obok budynku znajduje się ogródek służący odpoczynkowi nie tylko w czasie lekcji, ale także w godzinach popołudniowych.

* Przez 50 lat funkcjonowania placówki, mury szkoły opuściło 3381 absolwentów, łącznie pracowało 220 nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.

* Obecnie uczęszcza do szkoły 317 uczniów, pracuje 49 pracowników.

* Szkoła włącza się w projekty nie tylko lokalne, ale też ogólnopolskie i międzynarodowe.

* W 2003 roku otrzymała certyfikat „Szkoła z klasą", także „Szkoła bez przemocy".

* Wielkim osiągnięciem było trzykrotne wzięcie udziału w międzynarodowych projektach Socrates Comenius.

* Obecna szkoła podstawowa, posiada bogato wyposażoną bibliotekę, 2 pracownie komputerowe z 25 stanowiskami dla uczniów, przestronne i nowocześnie wyposażone pomieszczenia do nauki, nowoczesne pracownie przedmiotowe. Działają tu liczne koła zainteresowań – taneczne, wokalne, akrobatyczne, matematyczne, polonistyczne, PTSM i historyczne, ekologiczne; wydawana jest szkolna gazetka „Trójka OK.",

* Wizytówką szkoły stał się Majowy Festyn Trójki, w który zaangażowana corocznie jest cała społeczność szkolna.

 

 



eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama