Szach i mat w PZS! - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzySzach i mat w PZS!Rozgrywki szachowe w Powiatowym Zespole Szkół

Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych, rozgrywanych przez dwóch graczy na 64 – polowej szachownicy za pomocą zestawu bierek (pionków i figur). Tak brzmi słownikowa i oficjalna definicja. Ale nie oddaje ona gorącej atmosfery zmagań zawodników podczas II Turnieju Szachowego o Puchar Polskiej Miedzi, który odbył się 17 listopada 2012 roku w hali organizatora - Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 457)

Chojnów przez kilkanaście godzin był prawdziwą stolicą szachów. Organizatorzy, zachęceni sukcesem poprzedniego przedsięwzięcia (wzięło w nim udział 110 zawodników- wśród nich arcymistrzowie Polski oraz gracze z Niemiec i Ukrainy), postanowili kontynuować tę szczytną inicjatywę. Turniej nie tylko propaguje grę w szachy wśród uczniów i mieszkańców miasta, ale także wpisuje się w szereg interesujących spotkań tego typu, na których pojawiają się zawodnicy z całej Polski i innych krajów Europy. Jest ciekawą propozycją spędzania wolnego czasu i udowadnia, że nieduże społeczności, takie jak Chojnów, są energicznymi organizatorami wielu niezwykłych imprez. Ale to nie wszystko, bo Turniej „wyławia" różnorodne talenty. Kto wie, może wśród tegorocznych uczestników znalazł się przyszły szachowy mistrz na miarę Garrija Kasparowa?

Turniej szachowy to prawdziwa nauka zasad demokracji - każdy może wziąć udział w rozgrywkach, bez względu na płeć czy wiek. Wszyscy mają równe szanse - wystarczy znajomość zasad gry, zdolność koncentracji i chęć podjęcia wysiłku. Nie trzeba wielkich sił fizycznych i kondycji, tutaj trzeba trochę pogłówkować.

Tegoroczne zmagania były jednodniowym turniejem szachów szybkich, kategorii OPEN, granym systemem szwajcarskim – 9 rund, 15 min na zawodnika. Łączna pula nagród wyniosła 5000 zł, przewidziano również nagrody rzeczowe w różnorodnych kategoriach. Było więc o co walczyć!

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Warto wspomnieć, że data Turnieju – 17 listopada - nie była przypadkowa. Rozgrywki stanowiły bowiem zamknięcie obchodów Tygodnia Patriotyzmu, obchodzonego w PZS.

Podobnie jak w poprzednim roku frekwencja dopisała – do konkurencji szachowych stanęło 89 zawodników. Nie zabrakło ciekawostek – naprzeciwko siebie siedzieli zawodnicy, miedzy którymi różnica wieku wynosiła kilkadziesiąt lat.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz powiatu i miasta, placówek kulturalnych i edukacyjnych. Zainteresowanie rozgrywkami wykazały także media.

Turniej otworzył dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół, pan Mariusz Kowalczyk. Podziękował zawodnikom oraz kibicom za przybycie, życząc udanych i odkrywczych zmagań i wielu wrażeń. Serdeczne podziękowania skierowano w stronę sponsorów, bo bez ich wsparcia tego typu impreza nie mogłaby się odbyć.

I tak, kilkanaście minut po dziesiątej, w hali PZS skupieni i zmobilizowani zawodnicy przystąpili do szachowych pojedynków. Zanim to jednak nastąpiło, arbiter Turnieju, pan Rafał Siwik, przypomniał harmonogram i regulamin rozgrywek oraz wyjaśnił zasady rozstrzygania kwestii spornych. Teraz nadszedł czas na pierwszy ruch szachistów.

Tego typu imprezy są nie tylko sprawdzianem szachowych umiejętności, ale także okazją do… spotkań towarzyskich. Wielu zawodników spotyka się bowiem regularnie na zawodach, można więc odnowić i umocnić koleżeńskie więzy. Przy kawie lub herbacie toczono ożywione rozmowy, które jednak nie zakłócały ciszy panującej w hali. Tak, ciszy, gdyż podczas rozgrywek nie słychać typowych sportowych pokrzykiwań i głośnego aplauzu. Planowanie, namysł, skupienie na twarzach – oto, co uderza obserwatorów.(szerokość: 640 / wysokość: 960)

Turniej zakończył się około godziny 16. Jeszcze kilka minut nerwowego oczekiwania i można było ogłosić wyniki:

JUNIORZY

I miejsce (nagroda 300 pln i puchar) – Kacper Grela (K Sz Polonia Wrocław)

II miejsce (200 pln i puchar) – Krzysztof Łukasiewicz (Legnica)

III miejsce (100 pln i puchar) – Mateusz Małecki (ASSz Miedź Legnica)

 W kategorii „Najlepsza zawodniczka" (500 pln i puchar) zwyciężyła Anna Łukasiewicz (Legnica)

KLASYFIKACJA ZWYCIĘZCÓW

I miejsce (nagroda 760 pln i puchar) – Kamil Stachowiak (KSz Polonia Wrocław)

II miejsce (nagroda 650 pln i puchar) - Łukasz Cyborowski (LKS Wrzos Międzyborów)

III miejsce (nagroda 550 pln i puchar) – Piotr Brodowski (KSz Odrodzenie Kożuchów)

IV miejsce (nagroda 400 pln) – Paweł Jaracz (ŻTMS Baszta Żnin)

V miejsce (nagroda 300 pln) – Piotr Łopusiewicz( ASSz Miedź Legnica)

Vi miejsce (nagroda 200 pln) –Krzysztof Jasik (Wrocław)

W kategorii „Zawodnicy z rankingiem ELO poniżej 2100" nagrody zdobyli: I miejsce (200 pln) – Seweryn Stokłosa (MDK „Dany" Chojnów), II miejsce (100 pln) – Piotr Meller (MDK „Dany" Chojnów), natomiast w grupie „Zawodnicy z rankingiem ELO poniżej 1800" triumfowali: I miejsce (150 pln) - Wiesław Radzicki (MDK „Dany" Chojnów), II miejsce (100pln) – Jan Zatylny (BKS Bolesławiec).

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Przewidziano także upominki dla najmłodszych uczestników Turnieju, którymi okazali się Marcel Bijak (Chojnów), Mateusz Drapiewski (GOKiS Legnickie Pole) i Uhonorowano także najstarszego zawodnika, pana Zbigniewa Kaźmierskiego (Bolesławiec).  Wśród wszystkich zawodników rozlosowano nagrody rzeczowe. Trzema szczęśliwcami okazali się Marcel Bijak, Mateusz Drapiewski i Jan Sabuk (Legnica).

Najlepszym zawodnikiem PZS w Chojnowie okazał się Wojciech Piotrowski, uczeń klasy IIIa LO, zaś najlepszym zawodnikiem sekcji MDK „Dany" - Seweryn Stokłosa.

(szerokość: 640 / wysokość: 960)W imieniu organizatorów Turnieju gorąco dziękujemy wszystkim, których wsparcie umożliwiło przeprowadzenie imprezy. Dziękujemy sponsorom, których grono tworzą:

Fundacja Polska Miedź – KGHM, Adam Grabowiecki, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Piotr Block, Apis Sp.z.o.o., Zbigniew Iwanicki, Bamaspol, Jan Węgrzyn, Firma PHU, Tadeusz Bijak, Karol Bijak, Foto-Studio, Marta i Andrzej Kupczykowie, Piekarnia, Jakub Halikowski, Zbigniew Halikowski, Visual - Studio Reklamowe, Mieczysław Placety, Metal – Cynk Sp.z.o.o, Stanisław Kryszczuk, Piekarnia, Sylwia i Edward Światłowie, Agro-Świt, Czesław Piątek, Ksiądz Adam Terlecki, Aleksandra Przybylska

Wszystkim naszym gościom serdecznie dziękujemy za przybycie i okazane wsparcie. Dziękujemy również przedstawicielom mediów: Gazety Chojnowskiej, Konkretów, Radia Plus, portali informacyjnych Chojnowa i Legnicy.

Mamy nadzieję, że w świecie szachowych turniejów będziemy cieszyć się Państwa sympatią i zaufaniem i zechcecie nas odwiedzić w przyszłym roku.

Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy PZS w ChojnowieNapisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama