KALENDARIUM 2012 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyKALENDARIUM 2012STYCZEŃ

 

Socjologiczny fenomen - WOŚP

W tym roku zebraliśmy rekordową kwotę 17.120, 32 zł.

W Chojnowie wspierających było wielu. Przede wszystkim wszyscy Ci, którzy sięgnęli do portfeli i do orkiestrowych puszek wrzucili co łaska. 50 wolontariuszy, którzy przez kilka godzin na terenie miasta i gminy zbierali datki. Młodzież pracująca w sztabie licząca skrupulatnie każdy grosik i czuwająca nad prawidłowym przebiegiem zbiórki. Organizatorzy koncertu, pracownicy MOKSiR, artyści występujący na scenie, publiczność oklaskująca wykonawców i uczestnicząca w licytacji, sponsorzy przedmiotów na licytacje - w sumie kilkaset osób.

 

Była rewolucja

26 stycznia uroczystą kolacją ekipa TVN zakończyła nagranie chojnowskiej edycji „Kuchennych rewolucji" w byłym „Niebieskim Parasolu", obecnym „Pod jeleniem".

 

LUTY

 

Kolejna placówka dla niepełnosprawnych

6 lutego w Chojnowie uruchomiono kolejną placówkę dla osób niepełnosprawnych - Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Reja, w budynku byłej stołówki szkolnej, Powiatowego Zespołu Szkół.

 

Daria najpopularniejsza

11 lutego podczas Gali Mistrzów Sportu w Legnicy ogłoszono wyniki plebiscytu na najpopularniejszego sportowca. W Chojnowie tytuł naj… otrzymała Daria Szymańska – zawodniczka jeździectwa WKKW.

 

Dekada w służbie cierpiącym

W lutym minęło dziesięć lat od uruchomienia w Chojnowie profesjonalnego oddziału rehabilitacji.

 

Remont zakończony

Dom Schrama oficjalnie zaczyna swoją działalność. Wyremontowany obiekt jest obecnie miejscem spotkań organizacji pozarządowych i sekcji branżowych, odbywają się tu szkolenia, zebrania licznych grup społecznych i miejskie uroczystości.

 

 

MARZEC

 

Duszpasterska wizytacja

15-18 marca chojnowskie parafie wizytował Ks. Biskup Stefan Cichy Ordynariusz Diecezji Legnickiej.

 

Udane Targi

20 marca Powiatowy Zespół Szkół zorganizował pierwsze w mieście Targi Motoryzacyjne.

 

Odznaczeni Gwiazdami

29 marca podczas posiedzenia Miejskiej Rady Wojskowy Komendant Uzupełnień w Głogowie ppłk dypl. Piotr Mielniczuk oraz mgr Ireneusz Zalewski z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie, w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Bronisława Komorowskiego odznaczyli Gwiazdą Iraku st. kpr. Adriana Konobrodzkiego i Gwiazdą Afganistanu st. szer. Jacka Kulczyckiego. Uroczystości towarzyszyła prezentacja multimedialna i wystawa fotograficzna.

 

KWIECIEŃ

 

Konwent władz

10 kwietnia przedstawiciele 10 samorządów wzięli udział w Konwencie Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów, który odbył się w Sali Edukacyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Głównym tematem spotkania były środki pomocowe Unii Europejskiej w latach 2014-2020. Informację o zakresie tematycznym obszarów objętych wsparciem przedstawił Europoseł Piotr Borys.

 

Cześć Jego pamięci

12 kwietnia zmarł najstarszy żołnierz i oficer kampanii wrześniowej, 103.letni mieszkaniec Chojnowa - Władysław Dobrzański.

 

Rozśpiewane Nutki

21 kwietnia odbył się X jubileuszowy Konkurs Piosenki ROZŚPIEWANE NUTKI. Wśród wykonawców gościliśmy dzieci i młodzież z Legnicy, Lubina, Wrocławia, Ruszowa, Rudnej oraz z Chojnowa.

 

Mistrzostwa Pożarnictwa

25 kwietnia, na stadion chojnowianki zjechało 21 jednostek straży pożarnej z całego województwa. Takiego zespołu pożarniczo-gaśniczego Chojnów jeszcze chyba nie gościł. Na szczęście mundurowi nie występowali tym razem w roli ratujących życie i mienie – byli uczestnikami IX Mistrzostwa w Sporcie Pożarniczym Dolnego Śląska.

 

MAJ

 

Wizyta u przyjaciół

16 maja do partnerskiego Egelsbach w Niemczech wyjechała z przyjacielską wizytą 40.osobowa grupa chojnowian. Mieszkańcy naszego miasta zabawili u partnerów 4 dni i jak zwykle wrócili pełni pozytywnych wspomnień.

 

Chojnowianka Miss Ziemi Legnickiej!

20 maja w hotelu Qubus w Legnicy odbył się finał wyborów Miss Polonia Ziemi Legnickiej. Spośród 11 kandydatek walczących o koronę Miss - z całego regionu- za najpiękniejszą uznano 18-letnią chojnowiankę Katarzynę Węgierską.

 

Współczesny powrót do przeszłości

Tydzień po ogólnoeuropejskiej Nocy Muzeów swoje podwoje otworzyło Regionalne Muzeum w Chojnowie. Impreza pod nazwą „Noc w muzeum" 25 maja miała swoją pierwszą edycję. Wiemy, że już przygotowywana jest kolejna.

 

Rekordowa „Stonoga"

Ponad 70 zespołów, kilkuset energicznych tancerzy, megadynamiczne prezentacje na scenie, głośny aplauz, wysokie decybele - jak obiekt Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji wytrzymał taki ciężar gatunkowy, trudno odpowiedzieć.

XIII Ogólnopolski Przegląd Zespołów Tanecznych „Stonoga" w tym roku był bez wątpienia rekordowy pod wieloma względami. Nigdy wcześniej na chojnowskiej scenie nie prezentowało się tyle grup tanecznych, nigdy wcześniej MOKSiR nie gościł tylu młodych artystów, nigdy wcześniej rywalizacja nie trwała 10 godzin, w końcu nigdy wcześniej chojnowskie zespoły nie „zgarnęły" tylu ogólnopolskich tytułów.

 

CZERWIEC

 

Dni Chojnowa 2012

Mieszkańcy Chojnowa (i nie tylko) kolejny już raz spotkali się w Parku Śródmiejskim, gdzie przy głównej alejce rozstawione były stragany artystów rzemieślników z naszego regionu, gdzie wśród zieleni górował telebim, a w centralnym miejscu dominowała scena. Pierwszy dzień Dni Chojnowa, tradycyjnie już od dziesięciu lat, przebiegał pod hasłem Festiwalu Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego. Drugiego dnia wystawiających się wcześniej rzemieślników zastąpili na straganach Liderzy Animacji Społecznej czyli chojnowskie organizacje pozarządowe, które od lat prężnie działają w naszym mieście. Pierwsza edycja LAS-u towarzyszyła jubileuszowi Gazety Chojnowskiej, która w tym roku skończyła 20 lat.

 

 

Mistrzowie pływania

Pierwsze w dziejach miasta Mistrzostwa Chojnowa w Pływaniu Dzieci i Młodzieży odbyły się na basenie miejskim 6 czerwca. Wzięło w nim udział ok. 150 osób - uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Rywalizacja odbywała się w kilku kategoriach. O tytuł mistrza walczono w kilku stylach pływackich. W poszczególnych kategoriach wiekowych osobno klasyfikowane były dziewczęta, osobno chłopcy. Nie dziwi zatem fakt, że tegoroczne zawody wyłoniły ponad 20 Mistrzów.

 

Jubileusz Galerii Młodych

Od pięciu lat w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie działa Galeria Młodych, której głównym celem jest rozwijanie zdolności plastycznych dzieci i młodzieży.

Galeria Młodych przygotowuje wystawy plastyczne, fotograficzne i okolicznościowe nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dorosłych „młodych duchem". Do tej pory zaprezentowano 42 wystawy, w tym 13 indywidualnych. 6 czerwca obchodzono uroczyście jubileusz działalności.

 

Chóralna uczta

5 chórów z Dolnego Śląska i jeden z Wielkopolski wzięło udział w I Chojnowskim Festiwalu Chórów Młodzieżowych. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w scenerii chojnowskiej fary pw. św. ap. Piotra i Pawła 16 czerwca. Przez kilka godzin w świątyni brzmiały wspaniałe głosy i utwory muzyki sakralnej i świeckiej. Nie mieliśmy jeszcze w Chojnowie takiej chóralnej uczy.

 

 

Minister w Chojnowie

Piotr Żuchowski – Wiceminister w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków, 20 czerwca odwiedził Chojnów. Niecodzienny gość zapoznał się z bogatą historią kościoła pw. św. ap. Piotra i Pawła, był też z wizytą w Muzeum Regionalnym.

Podczas wizyty władze naszego miasta rozmawiały z ministrem także na temat możliwości aplikowania o środki na remonty i renowacje cennych dla Chojnowa i jego mieszkańców obiektów.

 

Kajakiem po Skorze

23 czerwca wystartował z Jadwisina spływ kajakowy „O błękitną wstęgę Skory" zorganizowany przez Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II. W spływie uczestniczyło 29 osad 2 osobowych i 5 „jedynek". Kajakarze mieli do pokonania dwa wodospady, resztki poniemieckiej tamy i mnóstwo progów na rzece. Płynęło 14 osad uczniowskich (z gimnazjum) i 15 osad mieszanych – tata + dziecko. Najmłodszy uczestnik miał prawie 6 lat!

 

LIPIEC

 

Partnerzy na wystawie

„Partnerskie wizyty: Chojnów 2011 i Egelsbach 2012" – to tytuł wystawy jaką 6 lipca oficjalnie otwarto w Galerii Młodych Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Fotograficzny zapis trzeciej wizyty przyjaciół z Egelsbach w naszym mieście i tegorocznej (także trzeciej) chojnowian w partnerskim mieście ilustrował wieloletnią działalność dwóch bliźniaczych miast, które od 7 lat realizują partnerską umowę.

 

Policyjna Gala

To była pierwsza uroczystość zorganizowana na terenie rewitalizowanego rynku i pierwsza w dziejach naszego miasta.

24 lipca Chojnów gościł funkcjonariuszy policji z terenu powiatu legnickiego, którzy tego dnia, w grodzie nad Skorą, obchodzili Święto Policji.

 

SIERPIEŃ

 

Zakończenie lata

Tegoroczny sezon miejskich imprez plenerowych zakończył festyn, który 15 sierpnia odbył się na terenach zielonych przy ul. Sikorskiego. Dotychczas mieszkańcy spotykali się głównie w Parku Śródmiejskim, osiedlowa impreza znalazła jednak wielu zwolenników.

 

Przywieźli Tkacza

17 sierpnia, wczesnym rankiem, rozpoczęły się prace przy montażu pomnika w nowej fontannie. Autorem rzeźby jest absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie artysta rzeźbiarz z Białegostoku Michał Jackowski. On też, wspólnie z odlewnikiem z Krakowa, osobiście montował w Chojnowie swoje dzieło.

 

WRZESIEŃ

 

Chwile grozy

10 września na parkingu przy Polo Markecie zespół pirotechniczny i policja prowadzili akcję detonacji pakunku zamontowanego do podwozia jednego z parkujących aut.

 

O puchar burmistrza

15 września, w centrum miasta, ponad 170 kolarzy ścigało się w Ogólnopolskim Kryterium Kolarskim o Puchar Burmistrza Miasta Chojnowa.

 

Rynek wyremontowany

27 września odebrano od wykonawcy prace związane z rewitalizacją Rynku.

Najistotniejszym elementem inwestycji było zagospodarowanie terenu w taki sposób, aby czytelna była funkcja rynku, przy zachowaniu zabytkowego charakteru.

Atrakcyjnym elementem jest tu fontanna, w centrum której stoi postać tkacza, uroku temu miejscu nadaje także mała architektura - stylizowane ławki, nastrojowe oświetlenie lamp stojących i kinkietowych oraz wielobarwne rabaty.

 

PAŹDZIERNIK

 

Zjazd w Chojnowie

Ponad 100 uczestników z terenu byłego województwa legnickiego, 6 października wzięło udział w 29 Zjeździe Emerytów i Rencistów ZNP.

 

Piękna jesień z muzyką

Cztery zespoły biorące udział w Chojnowskiej Jesieni z Muzyką Dawną - projekcie popularyzującym brzmienia średniowiecza, renesansu i baroku - przez trzy dni dawały koncerty – najpierw w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy, potem w placówkach oświatowych naszego miasta, obu świątyniach i ośrodku „Niebieskiego Parasola".

 

Złoty jubileusz

12 października Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej obchodziła 50. rocznicę swojego istnienia. Uroczystości rozpoczęto Mszą św., była okolicznościowa akademia, bogaty program artystyczny i spotkanie szkolnej braci w murach placówki.

 

Międzynarodowy rap

13 października w plenerach restauracji „Duszka", przez kilka godzin,

brzmiał hip-hop w różnych jego odmianach i w różnych językach. „Rap Melanż" przyciągnął do „Duszki" grono „wyznawców" tego gatunku, którzy oklaskiwali tego dnia artystów związanych z wytwórnią płytową Music Movement i okolicznych wykonawców.

 

Chojnowska Gala Kresowa

Pięcioro wykonawców - uczestników XI Legnickich Dni Kultury Kresowej - 16 października wystąpiło na chojnowskiej scenie w MOKSiR. Kresowe święto organizowane od jedenastu lat, w tym roku objęło 12 miejsc, gdzie swój kresowy dorobek prezentowali wokaliści, chóry, zespoły oraz instrumentaliści z kraju i zza wschodniej granicy.

 

Dojrzałe pięciolatki

20 października chór Skoranta świętował swoje 5.lecie. Uroczystościom jubileuszowym towarzyszył finał ogłoszonego przez Skorantę konkursu „Talenty znad Skory".

 

Dwa jubileusze

20 października Powiatowy Zespół Szkół w Chojnowie obchodził podwójną uroczystość: 50.lecie Szkolnictwa Zawodowego oraz 35.lecie Budynku Szkolnego przy ul. Wojska Polskiego 16.

 

LISTOPAD

 

Dla Niepodległej

94 rocznica odzyskania niepodległości w Chojnowie była obchodzona wyjątkowo różnorodnie. Organizatorami kilku wydarzeń była głównie społeczność Powiatowego Zespołu Szkół, uczniowie Ogniska Muzycznego i władze samorządowe.

 

Życzenia dla 100.latki

20 listopada przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz burmistrz Chojnowa zagościli u stuletniej mieszkanki naszego miasta – pani Michaliny Reichert. Przyjęcie przygotowane przez bliskich było okazją do złożenia serdecznych gratulacji, życzeń i oczywiście prezentów.

 

Prace 2000 rąk

Wernisaż, jaki miał miejsce 30 listopada w sali edukacyjnej Domu Schrama był podsumowaniem realizowanego przez dwa miesiące projektu pn. „Radość tworzenia. Utkane z marzeń, zlepione ze snów" w ramach programu Dom Kultury +

Program Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji zaangażował około 1000 uczniów chojnowskich szkół podstawowych i gimnazjów.

 

GRUDZIEŃ

 

24 godziny pisania

8 grudnia ruszył XIII Maraton Pisania Listów Amnesty International. W Chojnowie, za sprawą Gimnazjum nr 2, pisano listy po raz piąty. Chojnowianie napisali 3507 petycji.

 

Jarmark

Pierwszy Jarmark Świąteczny jaki MOKSiR zorganizował 15 grudnia w Rynku nie rozpieszczał pogodą, ale kolorów, barwnej muzyki i świątecznego nastroju nie brakowało.eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama