Wizyta w Danii - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyWizyta w DaniiDania to dla przeciętnego Polaka Hans Christian Andersen, klocki Lego, Gang Olsena, piwo Carslberg, a co niektórzy pamiętają pewnie jeszcze zespół "Aqua" i przebój "Barbie Girl". Jeśli poznamy ten kraj nieco bliżej będziemy mile zaskoczeni przyjazną atmosferą, uśmiechem i otwartością jego mieszkańców, tysiącami rowerów, którymi Duńczycy jeżdzą bez względu na pore roku i architekturą pozbawioną co prawda "drapaczy chmur", za to pełną zabytkowych budowli, gdzyż Dania nie ucierpiała w czasnie II Wojny Światowej. Duńczycy uchodzą za najszczęśliwszych Europejczyków i takie też wrażenie można było odnieść w czasie spotkań z nimi.

Historia kontaktów z Danią dla Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika datuje się od roku 2010 kiedy to grupa uczniów pod opieką Pani Pauliny Rajczakowskiej odwiedziła równieśników z duńskiej szkoły w Humlebaek. Pani Paulina Rajczakowska w czasie praktyki pracowała w tej szkole ucząc angielskiego i tak zostały nawiązane pierwsze kontakty, bardzo trwałe, jak się później okazało z Panią Karin i Klausem Volck. Dla uczniów początkowo była to komunikacja mailowa i wideokonferencje przy użyciu komunikatora Skąpe, a potem wspomniany wyjazd na zaproszenie duńskiej szkoły. Chojnowska młodzież miała okazję zwiedzić Kopenhagę, Helsignore gdzie znajduje się słynny zamek, na którym rozgrywa się akcja "Hamleta", a także uczestniczyć w wielu ciekawych spotkaniach, które przyczyniły się do nawiązania nowych znajomości. Takie były nieformalne początki. Ponieważ jednak atmosfera i wzajemne kontakty rozwijały się bardzo dobrze przyszła pora na sformalizowanie tej współpracy.

W dniach 6-9 grudnia 2012 w Danii na zaproszenie Burmistrza Thomasa Lykke Petersena z Kokkedale przebywała oficjalna delegacja z Chojnowa w składzie: Burmistrz Chojnowa Jan Serkies, Dyrektor Gimnazjum Nr 2 Andrzej Urban i Pani Paulina Rajczakowska, która oprócz przygotowywania wyjazdu po stronie polskiej była również tłumaczką.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

Wizyta zaczęła się od spotkania na Ratuszu w Kokkedal, gdzie powitał nas Burmistrz Thomas Lykke Petersen oraz koordynator kontaktów międzynarodowych Pan Lone Hagen. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze, a pierwsze lody zostały szybko przełamane. Obydwaj burmistrzowie wymienili się doświadczeniami z pracy samorządowca, podobieństwami i różnicami organizacyjnymi jakie istnieją w obu państwach. Dania, jako kraj wyspiarski ma częste problemy z powodziami. W Kokkedale zaczyna się realizacja ważnego projektu, którego zadaniem jest utworzenie w miastach systemu kanałów, strumyczków i zbiorników przeciwpowodziowych tak wkomponowanych w architekturę miasta, aby oprócz głównego zadania, czyli odprowadzenia nadmiaru wody uzyskiwać ciekawy efekt estetyczny. Była okazja na to żeby zobaczyć wszystkie projekty jeszcze przez rozstrzygnięciem konkursu. Na zakończenie spotkania Burmistrz Jan Serkies oficjalnie złożył zaproszenie do rewizyty i zostało ono chętnie przyjęte przez Burmistrza Thomasa Lykke Petersena. Planowany termin rewizyty to 27-30 maja 2013 roku. W tych dniach Chojnów odwiedzi delegacja z Danii, w której skład będzie wchodziła również 19- osobowa grupa uczniów klasy 8 ze szkoły w Mumlebaek, czyli rówieśników naszych gimnazjalistów.

W związku z tym kolejnym punktem wizyty były odwiedziny w zaprzyjaźnionej szkole, gdzie delegację powitał dyrektor Pan Frank Jensen wraz z zastępcą Panem Janem Niemeyerm, a rolę przewodniczki pełniła Karin Volck, nauczycielka angielskiego, która już wielokrotnie gościła w Chojnowie.

(szerokość: 640 / wysokość: 360)

 

Potem było spotkanie z uczniami klasy, która w mają nas odwiedzi, Pani Paulina Rajczakowska wręczyła uczniom kartki świąteczne wykonane przez ich równieśników z Polski a uczniowie z duńskiej szkoły przekazałi listy, w których przedstawiali siebie oraz swoje zainteresowania. Potem był czas na zadawanie wielu pytań na które odpowiadał Burmistrz, Dyrektor szkoły i Pani Paulina. Młodzież w duńskich szkołach jest wielonarodowa, oprócz Duńczyków w odwiedzonej klasie spotkać można było uczniw z USA, Tajlandii, Turcji a nawet i z Polski, jak Jan, który uczy się tu od pięciu miesięcy i w przerwie dał nam minikoncert na pianinie.

W czasie wolnym była okazja zwiedzić Kopenhagę, Helsignore z monumentalnym zamkiem Hamleta a nawet odwiedzić Szwecję, do której promem płynie się z Helsignore 20 minut. W przyszłym roku będzie okazja do pokazania naszych pięknych miejsc gościom z Danii i do rozwijania tak dobrze rozpoczętej współpracy i wymiany doświadczeń ze wzajemną korzyścią.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 474)

 Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama