Pustka po armacie - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyPustka po armacieWczesnym popołudniem minionego poniedziałku sprzed portalu Zamku Piastowskiego zniknęło działo forteczne– symbol Chojnowa, punkt zborny wielu wycieczek, podobno także miejsce romantycznych schadzek. Armata, która stała w tym miejscu od 1933 roku – czyli równe 80 lat – została „rozczłonkowana" i na kilka miesięcy zmieniła lokalizację.

Przestrzeń na Placu Zamkowym bardzo zubożała, a pustka po armacie zwraca uwagę każdego przechodnia.

 

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

Poważnie pisząc, armata została przekazana do konserwacji. Lufa została złożona w muzeum, a drewniana laweta pojechała do pracowni Piotra Klucznika, gdzie przejdzie gruntowną konserwację.

 

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

Ustaliliśmy, że działo stało w tym miejscu 80 lat za wyjątkiem dwóch sytuacji. Jedna dotyczy zdarzenia z 1947 roku, kiedy to urzędnicy magistratu zaalarmowani stukotem na placowym bruku zapobiegli kradzieży armaty przez bezmyślnych złomiarzy. Drugi wyjątek, to przesunięcie armaty o kilka metrów w 1991r., gdy na dotychczasowym miejscu odkryto relikty wolno stojącej wieży z II połowy XIII w.

Armata, wcześniej nie zawsze zauważana, teraz, gdy jej nie ma, wzbudza wiele emocji – sympatię, nostalgię, żal…

Wkrótce powróci – odmieniona, świeża, by w pełnej krasie, ponownie przez lata zachwycać.

 

 eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
7l37Qqjq2015-11-210Dt6yMc7hX

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama