Artyści chojnowskiej sceny - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyArtyści chojnowskiej sceny25 recytatorów i 5 grup teatralnych wzięło udział w organizowanym przez Centrum Kultury w Kłodzku konkursie "Pegazik" i przeglądzie form teatralnych F-ART.
Recytatorzy startujący w dwóch grupach wiekowych reprezentowali szkoły podstawowe z terenu Chojnowa i gminy Chojnów.
Konkurs recytatorski "Pegazik", który miał miejsce 27 lutego w sali kinowej Miejskiego Domu Kultury był miejskimi eliminacjami do etapu powiatowego.
Jury oceniające wszystkich "wierszokletów", najbardziej zachwycili najmłodsi wykonawcy. Ten konkurs zdominowała Szkoła Podstawowa nr 4. Uczniowie tej placówki zajęli czołowe miejsca:
I miejsce - Jakub Mormul
II miejsce - Mateusz Rogalski
III miejsce Paweł Kehle

      Wśród młodzieży szkół ponadpodstawowych publiczne występy i recytacja nie cieszą się tak dużą popularnością jak w "podstawówkach". W tej grupie wiekowej na scenie stanęło tylko sześcioro deklamujących. Z racji wieku repertuar młodzieży był bardziej ambitny, deklamacje natomiast bardziej dojrzałe. Jury jednak nie przyznało w tej grupie pierwszego miejsca. Dwa równorzędne drugie miejsca przyznano Justynie Serkies reprezentantce Gimnazjum nr 1 i Krzysztofowi Kozioł z Gimnazjum nr 2. Miejsce trzecie zajęła Natalia Grześkowiak, uczennica Gimnazjum nr 2.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie powiatowym.

***

Tego samego dnia, tuż po zakończeniu konkursu recytatorskiego odbył się, po raz pierwszy w naszym mieście Przegląd Form Teatralnych pod nazwą "F-ART". w przeglądzie wzięło udział pięć zespołów - trzy w grupie szkół podstawowych i dwa reprezentujące jedną tylko szkołę ponadpodstwową - Gimnazjum nr 2.

Jako pierwsza na scenie pojawiła się grupa młodych aktorów ze Starego Łomu, prezentując fragmenty "Balladyny" J. Słowackiego.
Oryginalny spektakl przedstawiły dzieciaki ze Szkoły Podstawowej nr 4, wystawiając w niecodziennej formie bajkę o brzydkim kaczątku. Scenografię stanowiły prześcieradła rozwieszone na sznurkach, drewniane skrzynki i kartony, grającymi rekwizytami były blaszane kubki, dzbany, stare buty, itp.
Kolorami tęczy i dynamiką tętniło natomiast przedstawienie grupy teatralnej Szkoły Podstawowej nr 3. Prezentacja "Pinokia" podobała się najbardziej i ta grupa zdobyła pierwsze miejsce w tegorocznym powiatowym przeglądzie form teatralnych. Za kilka tygodni chojnowski "Pinokio" będzie rywalizował z grupami teatralnymi z całego Dolnego Śląska podczas finałów w Kłodzku. Trzymamy kciuki.

Podobnie jak w starszej grupie recytatorów, również gimnazjalnym teatrom nie przyznano pierwszego miejsca. Dwa zespoły z tej samej szkoły, na scenie MDK zaprezentowały inscenizacje nawiązujące do greckiej mitologii. Tę równą rywalizację wygrała żeńska grupa "Egida", zwyciężając męski zespół "Helios".

Zainteresowanie tego typu konkursami wśród dzieci i młodzieży jest duże. Poziom prezentacji co roku znacznie wzrasta. Ocenić jednak mogą to nieliczni. Na konkursy przychodzi bowiem niewielu widzów. Na miejscach dla publiczności zasiadają zazwyczaj opiekunowie występujących i nieliczni rodzice. Szkoda, bo obok nagród i pochwały opiekuna, aplauz publiczności byłby przyjemną formą uznania dla przygotowujących się przez kilka tygodni uczestników.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama