Krajowa Wystawa Filatelistyczna Chojnów 2013 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Krajowa Wystawa Filatelistyczna Chojnów 2013



- wielkie filatelistyczne święto

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

Filatelistyka to pasja, którą trzeba tylko odkryć, poznać, a daje bardzo szerokie możliwości zdobycia wiadomości we wszelkich dziedzinach. Zbierać znaczki może każdy – i starszy, i młodszy znajdzie coś dla siebie.

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

Początek zorganizowanej filatelistyki w Chojnowie to 1 marca 2006 roku. Wtedy to zostało zarejestrowane koło młodzieżowe i koło dla dorosłych – Koło Miejskie nr 3 Polskiego Związku Filatelistów. Na spotkaniach pogłębiamy swą wiedzę poprzez korzystanie z literatury fachowej, a także informacje z wystaw i działaniach innych kół z rejonu tj. Legnicy, Głogowa, Lubina i Polkowic. Artykuły o naszej działalności ukazują się w prasie lokalnej i regionalnej.

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

W 2012 r., wśród członków chojnowskiego koła, Hans Joachim Kuhnert, były chojnowianin obecnie mieszkający w Kamiennej Górze, działacz  tamtejszego koła PZF, zasugerował zorganizowanie w Chojnowie Krajowej Wystawy Filatelistycznej w 2013 r. Byłoby to pierwsze takie wydarzenie w historii naszego grodu. A okazja była nie lada, bo 680. rocznica nadania praw miejskich. Postanowiliśmy, wspólnie z Urzędem Miejskim, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Muzeum Regionalnym w Chojnowie, zmierzyć się z tym wyzwaniem. Organizacja wystawy trwała ponad pół roku. Mnóstwo pracy, ale - w dużym stopniu dzięki fachowości, doświadczeniu i zaangażowaniu Kolegi Kuhnerta- sfinalizowaliśmy nasze plany.

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

W styczniu ogłosiliśmy konkurs plastyczny, towarzyszący Wystawie, na wykonanie projektu znaczka i kartki pocztowej „Chojnów na przestrzeni wieków". Wzięły w nim udział dzieci i młodzież z Ziemi Chojnowskiej oraz uczestnicy miejscowego Środowiskowego Domu Pomocy oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej. Nagrodę Główną jury przyznało Dawidowi Szczoczarzowi ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Chojnowie, a wernisaż pokonkursowej wystawy odbył się 13 czerwca w miejskiej bibliotece.

Kilka dni później, 20 czerwca w Muzeum Regionalnym, nastąpiło uroczyste, oficjalne otwarcie Krajowej Wystawy Filatelistycznej Chojnów 2013. Na Wystawie zaprezentowało się 66 wystawców z 38. miejscowości z Polski, w następujących klasach: tradycyjnej, historycznej, całostek pocztowych, eksponatów jednoekranowych, tematycznej i młodzieżowej A,B,C. Ogółem, w trakcie trwania ystawy od 20 do 23 czerwca, w salach muzeum i biblioteki pokazano 3712 kart wystawienniczych, w tym młodzież przedstawiła swoje eksponaty na 960. kartach – znalazły się wśród nich również zbiory młodych chojnowskich filatelistów: Kacpra Kołodziejskiego, Eweliny Zatwarnickiej i Patryka Zatwarnickiego.

Oceniający eksponaty Sąd Konkursowy KWF Chojnów 2013przyznał:

GRAND PRIX WYSTAWY za najlepszy eksponat w klasach konkursowych - Antoniemu Lewandowskiemu za eksponat pt: ,,Chińska Republika Ludowa 1949-1968".

NAGRODY SPECJALNE WYSTAWY:

- w Klasie Historii Poczty - Karolowi Miczy za eksponat pt: ,,Zanim nadeszła niepodległość",

- w Klasie Eksponatów Jednoekranowych - Krzysztofowi Lachowiczowi za eksponat pt: ,,Ikonografia Kościuszkowska",

- w Klasie Tematycznej – Marianowi Wawrzynkowskiemu za eksponat pt:,Polskie losy 1939-1945"

- w Klasie Młodzieżowej – Konradowi Andraczkowi za eksponat pt: ,,Uroki polskiej motoryzacji".

GRATULACJE JURY i WYRÓŻNIENIE za najlepszy eksponat regionalny - Hansowi Joachimowi Kuhnertowi za eksponat pt: ,,Wędkarstwo".

oraz wyróżnienia w poszczególnych klasach konkursowych.

Na Krajowej Wystawie, oprócz cennych i interesujących zbiorów, miłośnicy filatelistyki mogli także obejrzeć pokonkursową ekspozycję projektów kartek i znaczków pocztowych „Chojnów na przestrzeni wieków" oraz odwiedzić stoisko Poczty Polskiej. Dostępne na nim były m.in. specjalnie wydane z okazji Wystawy 2 okolicznościowe datowniki oraz zestawy 5. kartek pocztowych bez nominałowych. W muzeum i bibliotece można było natomiast nabyć pamiątkowy medal upamiętniający Krajową Wystawę Filatelistyczną Chojnów 2013 i 680. lecie nadania praw miejskich.

Ponadto, w czasie trwania Wystawy, zorganizowane zostało w naszym mieście szkolenie dla 40. sędziów filatelistycznych wszystkich klas z całej Polski.

Wyjątkową promocję Krajowej Wystawy Filatelistycznej i Chojnowa zapewniła plenerowa, amatorska stacja krótkofalowców z Kamiennej Góry. Pracując na terenie chojnowskiej biblioteki - w dniach od 15 do 24 czerwca - nawiązała 765 łączności z 64. krajami na czterech kontynentach, np. z Japonią, Rosją, Ukrainą, Włochami, Chinami, Stanami Zjednoczonymi, Wietnamem i Mongolią. Oprócz miejscowych pasjonatów filatelistyki, naszą Wystawę zwiedziło wiele osób spoza Chojnowa i regionu, m.in. przyjechały do nas wycieczki z Koszalina, Gostynia i Górnego Śląska. Dużo miłych spotkań i wrażeń, po prostu wielkie filatelistyczne święto w Chojnowie.

Za życzliwą pomoc w jego przygotowaniu bardzo dziękujemy Panu Janowi Serkiesowi, Burmistrzowi Chojnowa, Komitetowi Honorowemu, Współorganizatorom i Sponsorom. Szczególne podziękowania składamy Dyrektorom Muzeum Regionalnego i Miejskiej Biblioteki Publicznej za udostępnienie sal wystawowych.

Mamy nadzieję, że dzięki zorganizowaniu Krajowej Wystawy Filatelistycznej Chojnów 2013 udało nam się rozbudzić w mieszkańcach naszego miasta zainteresowanie filatelistyką, tym naprawdę pięknym hobby.

W powyższej informacji zostało wykorzystane „Sprawozdanie Komisarza Krajowej Wystawy Filatelistycznej Chojnów 2013 stopnia II Chojnów 20- 23 czerwca 2013 r." napisane przez Hansa Joachima Kuhnerta.

 



Artur Reichert
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama