Media i literatura - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyMedia i literatura
"Chojnowskie spotkania z literaturą", pod taką nazwą Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie z Powiatowym Zespołem Szkół w Chojnowie zorganizowała pierwszy z cyklu spotkań adresowanych do młodzieży szkół średnich i osób dorosłych.
Wykład pod tytułem "Literatura a inne media współczesne " prowadził Tadeusz Sznerch - legnicki literaturoznawca.
Spotkania tego rodzaju, mają służyć literackiej edukacji. Założeniem organizatorów było, aby w niewielkim holu biblioteki co jakiś czas spotykało się grono miłośników szeroko pojętej literatury. Tymczasem środowe spotkanie zgromadziło tłum młodzieży, którego ściany biblioteki nie mogły pomieścić. Być może atrakcyjność tematu prowadzonej pogadanki ściągnęła tak wielu zainteresowanych.
- Nie wystarczy znać słowa, żeby się porozumiewać - powiedział w pierwszych słowach wykładu T. Sznerch. - Żeby wniknąć w subtelność przekazu, trzeba wiedzieć jak słowo jest zorganizowane, jakie komunikat zawiera środki artystyczne.
Wykład był przeglądem środków masowego przekazu z krótką ich historią i charakterystyką, z wyraźną preferencją w stronę twórczości literackiej.
- Książka to intymny kontakt ze słowem. Wymaga specyficznej koncentracji, angażuje wyobraźnię, skłania do refleksji - przekonywał T. Sznerch.
Według niego każda forma przekazu jest w ówczesnym świecie potrzebna, ważne jednak w jaki sposób z niej korzystamy. Zagrożeniem stają się bowiem kontakty wirtualne wypierające te rzeczywiste.
Młodzież nie do końca podzielała zdanie prowadzącego spotkanie. W ich przekonaniu, telewizja, komputer czy wreszcie globalna sieć internetowa, to nieodzowne elementy dzisiejszej komunikacji, zdobywania wiedzy, a nawet źródło przypisywanych wyłącznie literaturze, przeżyć emocjonalnych.
Pierwsze spotkanie dowiodło, że młodzi chojnowianie, są żywo zainteresowani tego typu wykładami. Pomysł organizatorów sprawdził się, z małym wyjątkiem. Nie było to, jak zakładano, spotkanie kameralne.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
BLesAdgiJC1h2014-02-123gOXfGz5
cCiLHYet22013-09-13oIkkyMxfVHu
7QIQlgamYi2013-09-11kdoL2il8xGO

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama