VIII Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym po raz kolejny zorganizowano w Chojnowie - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyVIII Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym po raz kolejny zorganizowano w Chojnowie
Ośmiu mistrzów Polski

Większość z nich przyjeżdża tu co roku. Uczestnicy dorocznych ogólnopolskich mistrzostw "Masters" zgodnie twierdzą, że teren chojnowskiego parku, to idealne warunki dla kolarstwa przełajowego. Zróżnicowana trasa, grząskie podłoże i marcowa, zmienna pogoda, to idealna mieszanka do walki o laur najlepszego przełajowca.
- Kolarstwo przełajowe z założenia polega na pokonaniu trudnej, wyczerpującej trasy - mówi jeden z zawodników tuż przed startem. - Każdy kto ukończy tę trasę, jest, według mnie, wygranym.
      Poraz pierwszy, w tym roku, nie startowali w "Mastersie" zawodnicy grupy "0" czyli mężczyźni w wieku 20 do 39 lat. Zarząd PZKol podjął taką decyzję kilka miesięcy temu chcąc dostosować ogólne przepisy do wymogów Międzynarodowej Federacji Kolarskiej.
Najmłodsi tegoroczni kolarze mieli zatem nie mniej niż 30 lat. Najstarszy natomiast "masters" liczył sobie 72 lata.
W mistrzostwach wzięło udział 72 zawodników. To mniej niż w latach ubiegłych. Podobno przyczyną nieco mniejszej frekwencji była zimowa, jeszcze w niektórych rejonach kraju pogoda, która zniechęciła zawodników. Ci, którzy zawitali do Chojnowa, miło się rozczarowali.

Reprezentanci Warszawy, Szczecina, Opola, Poznania, Częstochowy, Wałbrzycha, Wrocławia, Kielc, Kluczborka i wielu innych miejscowości startowali w ośmiu kategoriach wiekowych. Każdy z nich pokonywał tę samą 1700 m trasę. Wraz z obniżającym się wiekiem zawodników wzrastała liczba okrążeń. Najstarsi pokonali swój odcinek w 10 minut, najmłodsi jechali pół godziny.
Start seniorów (grupa od 60 lat do 100) otworzył ósmą edycję mistrzostw. Startową chorągiewkę opuścił starosta legnicki Mieczysław Kasprzak, który później wspólnie z senatorem Marianem Lewickim, posłanką Bronisławą Kowalską, posłem Tadeuszem Maćkałą, wójtem gminy Chojnów Barbarą Jasińską oraz burmistrzem Chojnowa Janem Serkiesem dekorowali najlepszych z najlepszych.

Za sprawą wyjątkowo słonecznej pogody, wyjątkowo też dopisali kibice.
- Ta odmiana kolarstwa jest bardziej widowiskowa niż np. kolarstwo szosowe - mówi jeden z kibiców. - Na ulicy mignie tylko kolorowy peleton i koniec atrakcji, tu można obserwować walkę od początku do końca.


Organizatorami tegorocznej imprezy, podobnie jak w latach ubiegłych, był Urząd Miejski w Chojnowie, Starostwo Powiatowe w Legnicy, Miedziowe Centrum Kolarstwa w Legnicy, Szkoła Podstawowa nr 4 w Chojnowie i Miejski Dom Kultury w Chojnowie.
- To jedna z ważniejszych imprez sportowych organizowanych w naszym mieście - mówi burmistrz Chojnowa Jan Serkies. - Cieszy nas fakt, że zawodnicy wielokrotnie podkreślają profesjonalizm przygotowania imprezy i doskonałe warunki terenowe. Fakt, że mistrzostwa odbywają się u nas już poraz ósmy, jest chyba najbardziej wymowny.

Z Chojnowa, 16 marca 2003 roku wyjechało ośmiu mistrzów Polski

Bronisław Pichurski - Opole (kategoria IVc 70 lat i starsi)
Franciszek Chyła - Rzymówka (kategoria IVb 65-69 lat)
Fryderyk Trybulec - Mielec (kategoria IVa 60-64 lata)
Grzegorz Fajkowski - Wrocław (kategoria IIIb 55-59 lat)
Waldemar Banasiński - Kielce (kategoria IIIa 50-54 lata)
Marek Witkiewicz - Poznań (kategoria IIb 45-49 lat)
Waldemar Dereżyński - Żyrardów (kategoria IIa 40-44 lata)
Marcin Michalczewski - Warszawa (kategoria I 30-39 lat)

Sponsorzy "Masters" 2003:
Bank Zachodni WBK w Chojnowie, Firma reklamowa "Almaks" - Alicja, Maciej Śliwińscy, Drukarnia "Unifot", Firma "Polers", Zakład Energetyczny w Chojnowie, Tadeusz Stasiewicz, Forever living Produkts, Hurtownia "Sajnóg", Komisariat Policji w Chojnowie, Jednostka Straży Pożarnej w Chojnowie, Sklep Sportowy - Zenon Rudziak, dr Dariusz Kryński - kierownik Przychodni Rejonowej w Chojnowie, Apteka "Salix", A. Gruszka.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
HkzLQWKC8Q2014-02-11pHiiTOKOIbCC
QLrimDIhYgY2013-09-11pp6QK0Q1
__/be-bop-a-lula__2004-03-11^_^ lolEK

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama