Grecja. Gorzkie pomarańcze - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyGrecja. Gorzkie pomarańczeSpotkanie autorskie z Dionisiosem Sturisem

 (szerokość: 375 / wysokość: 532)

24.10.13 r. w Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie odbyło się spotkanie z Dionisiosem Sturisem, autorem książki "Grecja. Gorzkie pomarańcze". Młody pisarz (rocznik 1983) jest synem Greka i Polki, wychowanym w Chojnowie. W latach 2009-2010 był stypendystą Fundacji Rządu Greckiego i pracował jako obserwator sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju. Relacjonował dla polskich mediów demonstracje i wydarzenia polityczne w Grecji. W roku 2012 otrzymał nominację do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii reportaż prasowy. Dionisios Sturis jest dziennikarzem radia TOK FM. Autor w swojej debiutanckiej książce zawarł dwie perspektywy: kryzys społeczno-polityczny współczesnej Grecji oraz poszukiwanie polsko-greckiej tożsamości w opowieściach z historii swojej rodziny. Możemy w niej również wyszukać fascynujące wątki o wielkiej aktorce i polityku, Melinie Mercouri, jak i historię rodziny polityków Papandreou i jej powiązania z Zygmuntem Mineyko, Polakiem, uczestnikiem powstania styczniowego, oraz tajemnicę długowieczności mieszkańców wyspy Ikarii.

Spotkanie prowadziły bibliotekarki, które znały ucznia Dionisa - namiętnego bywalca biblioteki i czytelnika - dyrektor biblioteki Barbara Landzberg i Jadwiga Stachowicz.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

 

Na spotkanie przybyło  wielu znajomych, przyjaciół i członków rodziny Dionisiosa Sturisa. Sala była wypełniona do ostatniego miejsca. "Grecja. Gorzkie pomarańcze" jest książką dedykowaną Zofii Sturis, mamie autora. Uczestniczące w spotkaniu jej przyjaciółki z wielką serdecznością wspominały panią Zofię, jak i ciotki pisarza, Kulę i Sultanę, które wróciły do Grecji, ale wciąż utrzymują kontakt z chojnowskimi przyjaciółmi i rodziną. Trudne losy greckich emigrantów, którzy po wojnie domowej 1946-1949 znaleźli się w obcych dla siebie krajach i próbowali zbudować normalne życie dla swoich rodzin, są przybliżeniem dla nas zawiłej historii współczesnej Europy, jak i historii naszego miasta Chojnowa, którego częścią stały się rodziny greckie.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 584)

 

Wielu uczestników spotkania doczekało się podpisu pisarza na promowanej książce. Jesteśmy dumni, że młody autor wychował się wśród nas. Złożył deklarację, że prawdopodobnie nie jest to ostatnia książka w jego życiu. Życzymy mu rozwijania talentu i dalszych, tak przenikliwych, a jednocześnie empatycznych opowieści.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

 

 Elżbieta Karpińska
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama