Święto Niepodległości w Chojnowie - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyŚwięto Niepodległości w ChojnowieTradycyjnie, miejskie obchody Święta Niepodległości zainaugurowali uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego w Chojnowie, którzy 7 listopada w Sali Edukacyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej dali koncert poświęcony narodowemu świętu.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

 

Młodzi muzycy zaprezentowali kilkanaście utworów na fortepian, gitarę i skrzypce dedykując swoje występy tym, którzy przed laty walczyli o wolność narodu polskiego.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Bez względu na wiek i stopień umiejętności wszyscy, całym sercem, poprzez muzykę oddaliu cześć rodakom.

 

Następnego dnia wszystkie placówki oświatowe z terenu Chojnowa – przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i Powiatowy Zespół Szkół - wspólnie uczestniczyły w niecodziennym projekcie zainicjowanym przez Gimnazjum nr 2. Punktualnie o godz. 10, w centrum miasta młodzi chojnowianie, ubrani w czerwone bądź białe stroje utworzyli żywą, gigantyczną flagę w barwach naszego państwa.

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Efektem tego niełatwego przedsięwzięcia (zwanego z angielskiego flash mob, czyli tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia,) są zdjęcia i ujęcia filmowe z wieży kościoła – imponujące i co tu dużo mówić, historyczne.

 

Oficjalne, miejskie uroczystości rozpoczęły się przed południem 11 listopada, pod obeliskiem przy ul. Chmielnej.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Szpaler sztandarów złożony z pocztów szkół i organizacji pozarządowych, władze powiatowe, miasta i gminy, oraz mieszkańcy, zgromadzili się przed pomnikiem symbolizującym udział naszych rodaków w czynie niepodległościowym. Wieńce i znicze składane u podnóża wyrażały wdzięczność, podziękowanie i hołd dla tych wszystkich, którzy oddali życie walcząc za Naszą wolność.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

- Pamiętamy o bohaterach Narodu Polskiego z powstania listopadowego czy styczniowego, o bohaterach wszystkich walk niepodległościowych. Pamiętamy o Romanie Dmowskim, Gen. Józefie Hallerze, Premierze Ignacym Paderewskim, żołnierzach I i II wojny światowej, Powstania Warszawskiego, Armii Krajowej, o Polakach, którzy zginęli w niemieckich obozach koncentracyjnych, sowieckich obozach pracy, na Syberii, rozstrzelanych w Katyniu. Pamiętamy także o ofiarach bolesnego okresu komunizmu, rodakach trwających przy najświętszych wartościach, za co zostali zamordowani jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko lub zaginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Wspominamy dzisiaj z wdzięcznością i dumą ich osiągnięcia, pragnąc zachować wierność otrzymanemu dziedzictwu.

Chcemy w nieustającym dialogu pokoleń odwoływać się do najlepszych tradycji i najcenniejszych idei. W chwalebnej historii szukamy inspirujących przykładów męstwa, odpowiedzialności, bezinteresownej służby Ojczyźnie – mówił m.in. w swoim przemówieniu burmistrz Jan Serkies.

 

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła, gdzie ks. proboszcz Mirosław Makowski, ks. proboszcz Marek Osmulski i ks. proboszcz senior Władysław Bystrek wspólnie odprawili Mszę św. w intencji Ojczyzny.

 

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427) 

Po Eucharystii mieszkańcy Chojnowa spotkali się w Domu Schrama na okolicznościowym koncercie. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji, Stanisław Horodecki, rozpoczynający spotkanie, przywołał dwa (spośród setek) nazwiska ważne dla naszej Małej i Dużej Ojczyzny. Wspomniał o Tadeuszu Mazowieckim i niedawno zmarłym ks. Krzysztofie Bojko. Nawiązując do ich wielkiego patriotyzmu mówił o im podobnych przodkach:

- To oni, podnoszący się za każdym razem, nie pozwalający się zdeptać, w wielu trudnych dla naszego kraju okolicznościach, z dumą i godnością, rozwijali sztandar. Im właśnie dedykujemy dzisiejszy koncert – bohaterom naszego kraju niosącym biało-czerwoną w sercach przez całe swoje życie.

 

Licznie zgromadzona w Domu Schrama publiczność oklaskiwała wokalne, muzyczne i recytatorskie prezentacje przygotowane przez uczniów chojnowskich szkół i uczestników grup teatralnych.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 960)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Dopełnieniem okolicznościowego występu był, serdecznie przyjęty przez słuchaczy, mini recital Dariusza i Jakuba Matysów. Swój koncert wykonawcy zadedykowali śp. ks. Krzysztofowi Bojko.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Piękny, podniosły i radosny był to dzień. Ale świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości nie dla wszystkich było świętowaniem jednodniowym. Uczniowie PZS celebrowali to święto przez kilka dni podczas trzeciej już edycji realizowanego w tej placówce „Tygodnia Patriotyzmu".

12 listopada w szkolnej auli odbył się apel „Od rozbiorów do wolności". Wypełniły go strofy wierszy czołowych polskich poetów, patriotyczne pieśni i osobiste refleksje dotyczące ojczyzny, historii, patriotyzmu - wartości ważnych, choć często zapominanych.

„Słowo Ojczyzny pełne" czyli prezentacja utworów o treści patriotycznej odbyła się kolejnego dnia w poszczególnych klasach Powiatowego Zespołu Szkół, a także w pozostałych placówkach chojnowskiej oświaty. W samo południe uczniowie wszystkich szkół, w jednym czasie, recytując strofy poetów, symbolicznie zjednoczyli się w patriotycznym duchu.

 

Efektowne i pełne różnych emocji było spotkanie zaplanowane na 14 listopada w przyszkolnym parku. Tu, późnym popołudniem zebrali się uczniowie i mieszkańcy by wspólnie uczestniczyć w „Ognisku Patriotycznym", przebiegającym pod hasłem „Niech się niesie pieśń i słowo". I niosło się po Chojnowie echo pieśni patriotycznych brzmiących w otoczeniu parku i przy strzelającym żywym ognisku.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

W tych okolicznościach pieśni patriotyczne nabierały wyjątkowego charakteru, wywołując na zmianę to wzruszenie, to radość. Ten klimat był idealnym tłem do ważnej uroczystości jaka odbyła się w tym czasie na terenie parku. Uczniowie pierwszej w Chojnowie klasy pożarniczo-ratunkowej zostali pasowani na pełnoprawnych uczniów PZS.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Świadkami tego wydarzenia byli przedstawiciele kuratorium, powiatowych i miejskich władz samorządowych, jednostek pożarniczych, dyrektorzy i nauczyciele chojnowskich placówek edukacyjnych i kulturalnych, Kościoła, licznie przybyli rodzice, nauczyciele i uczniowie PZS.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Tygodniowi patriotyzmu towarzyszyła też wystawa plakatów, uczniów PZS zatytułowana „Od rozbiorów do wolnośći", którą oglądać można było od 13 do 15 listopada.

 

Kilkudniowe obchody Święta Niepodległości zakończył Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Polskiej Miedzi.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427) eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama