Spotkanie w klimatach książki Haruki Murakamiego - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzySpotkanie w klimatach książki Haruki MurakamiegoJednego dnia, o tej samej godzinie, 50 Dyskusyjnych Klubów Książki w całej Polsce omawiało najnowszą powieść japońskiego pisarza Haruki Murakami "Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa".

To wyjątkowe spotkanie miłośników literatury odbyło się w ramach II Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej organizowanej przez Instytut Książki i Wydawnictwo Muza S.A.

 

W Chojnowie, 28 listopada był dla miejscowych klubowiczów dniem wyjątkowym.

W Sali Edukacyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej, dokładnie o godz. 18, powiało orientalnym klimatem.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Ściany udekorowane fotosami ilustrującymi japońskie zwyczaje, kuchnię i etykietę. Wszechobecne – na ścianach, podłodze, pod powałą – symbole szczęścia – papierowe żurawie. Na stołach, nieco japońskiego wizerunku – ryżowe sałatki, zielona herbatka, ciasteczka z wróżbami, miseczki i pałeczki. Za stołem goście, wśród  nich nieliczne, acz zauważalne, gejsze, a wszyscy oznaczeni swoimi imionami, pisanymi znakami kanji.. Klimat niezwykle sprzyjający omawianiu nowej książki jednego z najpopularniejszych japońskich pisarzy – Harukiego Murakami.

Zanim jednak Ci, którzy zapoznali się już z powieścią, mogli dyskutować nad jej przesłaniem, organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje. Jedną z nich była prezentacja prac doświadczonego origamisty Jarosława Majchera, który opowiadał o swojej pasji i uczył najprostszych figur tej japońskiej sztuki.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Uczestnikom, pod okiem nauczyciela, udało się złożyć żurawie, które dołączyły do wszechobecnych w sali. I tu kolejna niespodzianka.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Prowadząca spotkanie – Anna Kopyra, zaproponowała konkurs. Należało oszacować liczbę wszystkich papierowych żurawi w sali. Ta sztuka udała się niżej podpisanej, która liczbą 850 trafiła ponoć w samą dziesiątkę i za ten celny strzał została uhonorowana książką Murakami i podręcznikiem do nauki orgiami.

Rozstrzygnięto także konkurs internetowy ogłoszony wcześniej przez bibliotekę. Na trzy pytania dotyczące najnowszej publikacji japońskiego autora, bezbłędnie odpowiedział m.in. Jarosław Domański i to jego właśnie wylosowało jury jako zwycięzcę. Tego dnia przyznano także tytuły honorowych członków Dyskusyjnego Klubu Książki „Łgarz".

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Na tym jednak atrakcji nie dość. Przyszła pora na rozszyfrowanie kaligraficznych imion i odczytanie ich w japońskim brzmieniu. Marie i Teresy słyszy się podobnie, ale już np. Marzena, to po japońsku Akane, Krystyna – Kurisutina, a Jarosław, to Yarosurafu. Dodatkową lekcją japońskiego były maksymy Harukiego Murakami.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Cytaty, ukryte w ciasteczkach, każdy z gości odczytywał na głos, dzieląc się ze wszystkimi wschodnią filozofią.

 No i nadszedł czas na dyskusję o książce.

Jej bohater - Tsukuru Tazaki ma trzydzieści sześć lat, jest kawalerem. Pochodzi z Nagoi, ale mieszka w Tokio, gdzie pracuje w firmie budującej dworce. Szesnaście lat temu miał czworo bliskich przyjaciół, którzy na drugim roku studiów nagle i nie wiadomo dlaczego zerwali z nim stosunki. Tsukuru bardzo ciężko to przeżył. Teraz, po latach, postanawia dowiedzieć się, co właściwie wtedy się stało. Odwiedza dawnych przyjaciół i próbuje odkryć tajemnice przeszłości… Powieść o przyjaźni, zdradzie i przebaczeniu. O tajemniczej, nie zbadanej do końca, stronie ludzkiej natury.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Członkowie chojnowskiego klubu „Łgarz" za wstęp do dyskusji przyjęli dwie własne recenzje – nieco odmienne, postrzegające powieść z innych perspektyw. I tak też przebiegała cała dyskusja. Klubowicze mieli często podzielone zdania, różnie odczytywali zamysły autora, ale jedna myśl była zgodna. To wspaniała pozycja, godna polecenia, godna zaznajomienia i godna omówienia. Nie dziwi zatem fakt, że pierwszy nakład w ilości pół miliona, sprzedał się w Japonii w ciągu jednego dnia. Wydanie polskie – pierwsze w Europie nabyć można w księgarniach, a najprościej wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zachęcamy!

 

Emilia (Emi-ru) G.

 eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama