Spotkanie z prezydentem Lechem Wałęsą - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzySpotkanie z prezydentem Lechem WałęsąGimnazjum nr 2 zwyciężyło w ogólnopolskim konkursie „Mam gen wolności" zorganizowanym przez Instytut Lecha Wałęsy w Gdańsku!!!

 

(szerokość: 640 / wysokość: 357)

 

Na konkurs wpłynęło ok. 600 zdjęć i filmików obrazujących działania szkół i z tej liczby wybrane zostały działania przeprowadzone przez nasze gimnazjum.

Kilka słów wprowadzenia:

To, co charakteryzuje każdego człowieka to jego indywidualny genotyp, nas Polaków łączy i wyróżnia ten jeden szczególny gen - GEN WOLNOŚCI. Pod tym hasłem od kilku lat organizowany jest konkurs, którego celem jest krzewienie wartości i postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia. W tym roku postanowiliśmy wziąć w nim udział. Naszymi pomysłami na działania było zorganizowanie akcji, w której weźmie udział jak największa liczba osób. Począwszy od tych najmniejszych, kończąc na dorosłych. Tak więc nasi uczniowie weszli do przedszkoli przeprowadzając w nich zajęcia, których celem było wpajanie od najmłodszych już lat poczucia tożsamości narodowej. "A to Polska właśnie", tak nazwaliśmy tą akcję dla grup sześciolatków Przedszkola Miejskiego nr 3. Spotkanie z historią Polski, jej geografią i symbolami narodowymi okazało się wspaniałą przygodą nie tylko dla dzieci młodszych, ale też gimnazjalistów, którzy nietypowo wystąpili w roli nauczycieli.

Było rozdawanie ciasteczek przystrojonych w chorągiewki w barwach narodowych, a także rozdawanie flag wśród mieszkańców Chojnowa.

Finałem akcji, która trwała od 8 do 11 listopada był flash mob „Biało-Czerwona". do którego zaprosiliśmy uczniów ze wszystkich chojnowskich szkół i przedszkoli. Uczniowie ubrani na biało lub czerwono stworzyli na chojnowskim rynku ogromną żywą flagę.

W poniedziałek, 25 listopada 2013 roku na zaproszenie Prezydenta Lecha Wałęsy i Instytutu Lecha Wałęsy w Gdańsku, który reprezentowała Pani Anna Marczak młodzież z klasy I a wraz z wychowawczynią Panią Małgorzatą Potaczałą, dyrektorem szkoły Andrzejem Urbanem oraz fotografem Panem Tadeuszem Bijakiem, którego zadaniem była dokumentacja wyjazdu, wybrała się do Gdańska na emocjonującą wycieczkę. Cały wyjazd i spotkanie z Prezydentem był nagrodą i w całości opłacony był przez Instytut. W ramach podziękowania za włączenie się do akcji zaprosiliśmy do udziału w wyjeździe delegacje ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej , Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka, Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II oraz Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie. Pogoda nam co prawda nie sprzyjała, ale mieliśmy okazję zwiedzić trochę miasta wraz z przewodnikiem, co pomimo zimna i częstych opadów deszczu dało nam jednak sporo emocjonujących wrażeń.

Spotkanie z Prezydentem miało miejsce na drugi dzień, w Instytucie Lecha Wałęsy i przebiegło w bardzo serdecznej atmosferze.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 426)

 

Pan Prezydent ma doskonały kontakt z młodzieżą i pierwsze onieśmielenie zostało bardzo szybko przełamane. Pan Prezydent rozpoczął od przybliżenia uczniom dawnych dni, dni walki i powstania Solidarności, a następnie przedstawił cele do jakich powinni teraz dążyć młodzi ludzie, chcąc jak najlepiej przysłużyć się dla wspólnego dobra ponieważ dzisiejsze czasy stawiają całkiem inne wymagania i jak kiedyś dla Polski trzeba było walczyć tak teraz należy się uczyć, bo tylko wykształcenie młodego pokolenia do nowych czasów i wyzwań jakie stawia nam rzeczywistość wróżyć może lepszą przyszłość naszego kraju.

(szerokość: 640 / wysokość: 426)

 

Potem był czas na zadawanie pytań, a tych było bardzo dużo. Młodzież interesowała się np. tym jak Pan Prezydent godził sprawy rodzinne i wychowanie dzieci z działalnością związkową. Uczniowie pytali o to czy chciałby znowu być Prezydentem i co znaczyła dla niego Nagroda Nobla. Na wszystkie pytania Lech Wałęsa odpowiadał bardzo obszernie i z właściwym sobie poczuciem humoru. 40 minut, które spędziliśmy na spotkaniu minęło błyskawicznie. Była to bardzo ważna lekcja historii i spotkanie się z człowiekiem legendą na zawsze zostanie już w naszej pamięci.

(szerokość: 640 / wysokość: 412)

 

 

Przekazaliśmy Panu Prezydentowi podarunek od Burmistrza Jana Serkiesa i wszystkich Mieszkańców Chojnowa - obraz Ireneusza Józefczuka przedstawiający Kościół pw. św. Piotra i Pawła, natomiast od uczniów gimnazjum pamiątkowe zdjęcie  naszej akcji.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 494)

 

Andrzej Urban
Dyrektor Gimnazjum nr 2

im. Mikołaja Kopernika w Chojnowie

 Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama