KALENDARIUM 2013 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyKALENDARIUM 2013 

Styczeń

 

21 finał WOŚP

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chojnowie nie przyniósł kolejnego rekordu, ale jeśli wziąć pod uwagę, że kwestą zajmowały się jedynie 4 wolontariuszki, a liczba osób aktywnie uczestniczących w licytacjach w sumie nie przekroczyła 10, to i tak można mówić, że nie było najgorzej. Na konto WOŚP przekazano 6.453,46 zł, niewielką ilość walut obcych oraz parę kolczyków i wisiorek w kształcie serduszka.

 

Ich pierwszy raz

24 stycznia w Domu Schrama, Chojnowski Klub Literacki, działający w naszym mieście od 4 lat, wydał Almanach pod wiele mówiącym tytułem „Wyrazić siebie". To pierwsza ich publikacja i pierwsza tego typu w dziejach naszego miasta.

 

Luty

 

Chojnów na taśmie

Bez rozbudowanej fabuły i zbędnych dialogów, za to z wizjonerskim przekazem i artystycznym kolorytem – to podsumowanie efektu pierwszej edycji chojnowskiego Konkursu Filmowego "Chojnowskie Impresje". 20 lutego w Domu Schrama odbyła się uroczysta gala konkursu połączona z prezentacją filmów. Publiczność obejrzała 6 konkursowych projekcji. Podczas gali ogłoszono werdykt i wręczono nagrody.

 

Marzec

 

Wiosłowanie na sucho

13 marca Gimnazjum nr 1 zorganizowało pierwszą w dziejach Chojnowa Gimnazjadę Wioślarską w ramach projektu „Kajakowa szkoła, czyli uczymy się Polski". Wiosłowanie „na sucho" czyli na profesjonalnych ergometrach, było dla wszystkich uczestników nowym doświadczeniem, ale niemniej wymagającym i widowiskowym jak organizowane przez tę szkołę spływy na Skorej.

 

Zniknęła armata

Pod koniec marca, sprzed Zamku Piastowskiego zniknęło działo forteczne.

Armata, która stała w tym miejscu od 1933 roku – czyli równe 80 lat – została „rozczłonkowana" i na kilka miesięcy zmieniła lokalizację. Lufa została złożona w muzeum, a drewniana laweta pojechała do pracowni Piotra Klucznika, gdzie przeszła gruntowną konserwację.

 

Kwiecień

 

Odznaczenia dla zasłużonych

23 kwietnia Decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej st. szer. rez. Krzysztof Piotr Gurgul, został odznaczony „Gwiazdą Iraku" - medalem dla uczestników Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.

Minister Obrony Narodowej natomiast przyznał srebrne medale "Za zasługi dla obronności kraju" trzem rodzinom z Chojnowa. Odznaczenie, będące podziękowaniem i wyrazem szacunku dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju, nadaje się m.in. rodzicom, których co najmniej troje dzieci wzorowo odbyło zasadniczą służbę wojskową.

 

Mistrzostwa w Taekwondo

Niedziela 28 kwietnia dla wielu sportowców Dolnego Śląska upłynęła pod znakiem rywalizacji w Taekwondo Olimpijskim. Pod dachem sali gimnastycznej SP 4 zebrało się ponad 200 zawodników, wolontariuszy i pasjonatów tej dyscypliny.

 

Maj

 

3 maja

Tradycyjnie, miejskie obchody święta Konstytucji 3 Maja, zainaugurowało Społeczne Ognisko Muzyczne koncertem okolicznościowym, który odbył się 30 kwietnia.

Główne uroczystości odbyły się 3 maja pod obeliskiem przy ul. Chmielnej.

Na popołudnie tego dnia zaplanowano plenerowe atrakcje dla mieszkańców, których zaproszono na tereny KS „Chojnowianki". Niestety pogoda pokrzyżowała plany organizatorom. Na zalanym wodą parkingu tylko najwytrwalsi słuchali bluesowych prezentacji chojnowskiej Fazy Blues i rockowego zespołu Syndykat z Essen.

 

To była noc

17 maja, druga edycja chojnowskiej „Nocy w Muzeum", przebiegała w klimatach epoki napoleońskiej. To w nawiązaniu do 200.lecia bitwy pod Chojnowem. Stąd też na terenie muzeum damy w strojach z czasów cesarza (wśród nich także piękna Józefina), mundurowi reprezentujący dziewiętnastowieczne wojska, stąd też słodkie napoleonki serwowane przez markietankę i Wyprawa Odkrywców wiodąca cesarskim szlakiem. No i oczywiście sam Napoleon prezentujący swoje listy, które 6 i 7 czerwca 1813 roku napisał w Chojnowie.

 

200.lecie bitwy

W 200. rocznicę potyczki pod Budziwojowem Gmina i Miasto Chojnów, wspólnie zorganizowały jubileuszowe uroczystości.

Rozpoczęto je w Muzeum Regionalnym konferencją pn. „Kampania Napoleońska 1813 od Budziszyna do bitwy nad Kaczawą". Następnego dnia

na chojnowskim Rynku zjawili się wojskowi reprezentujący dwa obozy – francuski i pruski. Zainscenizowali tu pokaz musztry i krótką walkę. Wystrzałami z karabinów, sytuacyjnymi scenkami z pola walki zachęcali do udziału w popołudniowej imprezie – inscenizacji bitwy na polach pod Chojnowem i rodzinnego pikniku w Piotrowicach. W niedzielę, uroczystości miały miejsce w Budziwojowie. Tu odbyła się Msza św i  dokonano oficjalnego odsłonięcia pomnika.

 

Święto strażaków

24 maja, w centrum Chojnowa strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu legnickiego obchodzili swojej święto. Rozpoczęła je uroczysta Msza św., potem uroczystości przeniosły się do rynku. Dziesiątki strażaków, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, zaprzyjaźnionych instytucji, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Chojnowa, wspólnie celebrowali Powiatowy Dzień Strażaka.

 

Czerwiec

 

Kwiatowe święto

Kwiaty na straganach, kwiaty na obrazach, kwiaty w donicach, we włosach - żywe, papierowe, woskowe… 9 czerwca  odbyło się Święto kwiatów – pierwsza impreza tego rodzaju w Chojnowie była kolorowa i różnorodna. Kilka ukwieconych straganów oferowało towar w dużej mierze powiązany tematycznie z nazwą imprezy. Niezwykle widowiskowo wypadł pokaz ekologicznych kostiumów. W imprezę wpisano kolejną edycję Bambiniady czyli Przegląd Piosenki Przedszkolnej. Po nim na scenie miał swój koncert Rewol-wer z utworami z lat 60.

 

Czwarta wizyta

12- 16 czerwca gościli w Chojnowie mieszkańcy naszego miasta partnerskiego z Egelsbach. W czwartej już wizycie wzięła udział rekordowa liczba uczestników - 40 osób.

 

Wielkie filatelistyczne święto

20 czerwca w Muzeum Regionalnym, odbyło się uroczyste otwarcie Krajowej Wystawy Filatelistycznej Chojnów 2013. Na pierwszej w dziejach miasta wystawie zaprezentowało się 66 wystawców z 38. miejscowości z Polski. Od 20 do 23 czerwca, w salach muzeum i biblioteki pokazano 3712 kart wystawienniczych.

 

Dni Chojnowa

22 czerwca, po dwóch latach rewitalizacji, obchody pierwszego dnia Dni Chojnowa wróciły na ulubione przez mieszkańców miejsce. Rynek znów, jak dawniej, wypełniły stragany, punkty handlowe, dmuchane atrakcje dla najmłodszych i oczywiście duża, profesjonalna scena. Punktualnie o godzinie 16, przez rynek przeszedł barwny korowód prezentujący narody świata. Gwiazdą miejskiego święta był zespól Happysad. Drugiego dnia, po wieczornych atrakcjach muzycznych, na zakończenie Dni Chojnowa, teren parku rozświetlił dyskretny blask kwiecistych wianków. Każdy chętny otrzymał taki wianek i puścił z nurtem Skorej, a ta, wolnym biegiem poniosła „świetliki" w dół rzeki.

Dni Chojnowa 2013, w dziejach miasta odnotowane zostaną jako szczególne. W tym roku bowiem mija 680.lecie nabycia przez Chojnów praw miejskich – to po pierwsze. A po drugie, z wieży chojnowskiej fary popłynęły dźwięki pierwszego w historii, hejnału miasta.

 

Europosłanka w Chojnowie

22. czerwca, na zaproszenie Chojnowskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Miast Partnerskich przybyła do naszego miasta posłanka do Parlamentu Europejskiego pani Lidia Geringer de Oedenberg. Wzięła udział w korowodzie, rozpoczynającym obchody Dni Chojnowa, potem spotkała się z mieszkańcami.

 

Chwytaj wiosło!

22 czerwca spod mostu w Zagrodnie 27 osad rzuciło kajaki na rzekę. II otwarty spływ kajakowy "O błękitną wstęgę Skory" rozpoczął się w piękny, sobotni poranek. Na odcinku od Zagrodna do Chojnowa czekało ok. 50 progów, 4 jazy, a przybrzeżne zarośla wyczochrały i wyczesały wszystkich. Organizatorem tego przedsięwzięcia była grupa nauczycieli z Gimnazjum nr 1.

 

Honorowy Obywatel

Zwołana na 26 czerwca Sesja Nadzwyczajna miała wyjątkowy charakter. Tego dnia, decyzją Rady Miejskiej, Ks. Prałat Tadeusz Jurek, w 50. rocznicę swojego kapłaństwa, po 27. latach posługi na ziemi chojnowskiej, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Chojnowa. To zaszczytne miano przyznano w dziejach grodu nad Skorą, po raz trzeci.

 

Lipiec

 

Bawimy się w Rynku I

14 lipca, z małej sceny w centrum miasta, popłynęły dźwięki pierwszej z kilku planowanych na tegoroczne lato, imprezy pn. „Muzyka w Rynku".  Ławeczki w rynku i ogródki piwne szybko wypełniły się mieszkańcami. Muzykę podawał DJ Pedroboks i zespół Haward.

 

IX Przegląd Chojnowskiej Plastyki

26 lipca odbył się wernisaż wystawy, w której co dwa lata biorą udział lokalni twórcy. Na dziewiąty już przegląd, napłynęło ponad 70 prac 22 autorów. Dominowało malarstwo, ale nie brakowało także grafiki, rysunków, fotografii. Pojawiły się też formy rzeźbiarskie, a także biżuteria.

 

Bawimy się w Rynku II

Tym razem w rytmach discopolo. Niedzielne popołudnie 28 lipca, umilał chojnowianom, w ramach „Muzyki w Rynku" zespół Atlantix.

 

Sierpień

 

Bawimy się w Rynku III

Góralska muzyka, góralski humor, góralskie konkurencje – w takich klimatach przebiegała kolejna odsłona imprezy pn. „Muzyka w Rynku". 4 sierpnia chojnowian bawiła kapela „Beskid". Muzycy dali popis, gazda bawił dowcipami, a ceniący aktywny wypoczynek mieli szansę uczestniczyć w konkursach sprawnościowych.

 

Bawimy się w Rynku IV

Kolejna odsłona wakacyjnych spotkań pn. „Muzyka w Rynku" ściagnęła do centrum tłumy. 25 sierpnia, na scenie oglądaliśmy, słuchaliśmy i oklaskiwaliśmy znaną i lubianą Eleni.

 

Wrzesień

 

Narodowe czytanie

 

MBP i MOKSiR włączyli się w ogólnopolską akcję czytania największych dzieł narodowych wieszczy, zainicjowaną w ubiegłym roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Tegorocznym bohaterem był Aleksander Fredro. 7 września. chojnowskie „Narodowe czytanie" rozpoczęły dzieci czytające wiersze Fredry. Tuż po nich na scenie zaprezentowali się przedstawiciele klubu literackiego oraz członkowie Gildii Artystów Chojnowa ubrani w epokowe stroje. Najważniejszym punktem programu było czytanie fragmentów tekstów Fredry przez chojnowian - przedstawicieli instytucji, firm i stowarzyszeń, działających na terenie naszego miasta. Oryginalną oprawę muzyczną całego wieczoru opracował i wykonał legnicki muzyk Tadeusz Olchowski.

 

 

Awans na majora

11 września w Urzędzie Miejskim miała miejsce skromna acz niezwykle podniosła uroczystość mianowania. Za zasługi dla ojczyzny i w uznaniu zasług z tytułu udziału w walkach o niepodległość państwa decyzją Ministra Obrony Narodowej mianownie na stopień majora otrzymał chojnowianin, Pan kapitan Marian Fudel.

 

Au revoir

13 września, po czteroletniej przerwie, Chojnów ponownie gościł mieszkańców partnerskiego miasta Commentry z Francji. Ponad 40.osobową grupę w piątkowe popołudnie, przywitał burmistrz i zaprzyjaźnieni z mieszkańcami Commentry chojnowianie.

 

SSPDiM ma 20 lat

Społeczne Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski w Chojnowie, 27 września obchodziło okrągłą rocznicę – 20.lecie działalności. Jubileusz był okazją do wyrażenia wdzięczności i podziękowań, gratulacji i życzeń. Wśród gości świętujących wspólnie z członkami SSDiM były władze naszego miasta powiatu, gminy, dyrektorzy placówek oświatowych, byli i obecni członkowie, sympatycy, sponsorzy i przyjaciele.

 

Październik

 

3. Chojnowska Jesień z Muzyką Dawną

Tegoroczną edycję spotkań z brzmieniami dawnych mistrzów, zaplanowano w kilku odsłonach i kilku przestrzeniach. Inauguracja miała miejsce 4 października w Muzeum Regionalnym. 5 października, muzycy grali w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Następnego dnia zaproszono słuchaczy na muzyczny eksperyment. Brzmienia dojrzałego baroku konfrontowano z jazzowym feelingiem. Na zakończenie „Jesieni…", 26 października, w Muzeum Regionalnym wystąpiła Agnieszka Justyna Szumiło z koncertem „Canzony, Arietty i Arie starowłoskie".

 

10 lat pod patronatem Papieża

11 października Gimnazjum nr 1 w Chojnowie obchodziło 10. rocznicę nadania szkole imienia Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczęto Mszą św. Z kościoła udano się do budynku szkoły, gdzie uczniowie złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową. Potem wszyscy spotkali się w domu kultury, gdzie byli świadkami montażu słowno-muzycznego będącego hołdem złożonym Wielkiemu Papieżowi Polakowi i jednocześnie podsumowaniem ostatnich dziesięciu lat działalności placówki.

 

Chojnowska Gala Kresowa

Pod takich hasłem, 12 października, już po raz drugi, Chojnów gościł artystów ze wschodu, koncertujących w ramach Legnickich Dni Kultury Kresowej. Chojnowska publiczność podziwiała na scene MOKSiR kilkudziesięciu wykonawców, kultuwujących kulturę i zwyczaje naszych Ojców i Dziadów. Konferansjerkę tego niecodziennego koncertu prowadziła znana dziennikarka i prezenterka telewizyjna Anna Popek.

 

Skora-Song po raz drugi

Sześć chórów, blisko 200. chórzystów, 20 prezentacji profesjonalnych, pięknych pieśni – słowem uczta dla koneserów muzyki chóralnej. Tak podsumować można drugą edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów młodzieży szkolnej Skora-Song 2013, jaka miała miejsce 19 października w naszym mieście.

 

Listopad

 

10 listopada zmarł, po długiej i ciężkiej walce z chorobą ks. dr hm Krzysztof Jerzy  Bojko HR, wieloletni proboszcz parafii w Białej. 14 i 15 listopada wierni żegnali się ze swoim kapłanem podczas Mszy św. w kościele Przemienienia Pańskiego, uroczystości pogrzebowe miały miejsce we Wrocławiu, rodzinnym mieście Ks. Bojko.

 

Święto Niepodległości w Chojnowie

Miejskie obchody Święta Niepodległości zainaugurowali 7 listopada, uczniowie Społecznego Ogniska Muzycznego. Następnego dnia przedszkolaki i uczniowie wszystkich szkól z terenu Chojnowa ubrani w czerwone bądź białe stroje utworzyli w centrum miasta, żywą, gigantyczną flagę w barwach naszego państwa. Oficjalne, miejskie uroczystości rozpoczęły się 11 listopada, pod obeliskiem przy ul. Chmielnej. Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła. Potem mieszkańcy spotkali się w Domu Schrama na okolicznościowym koncercie. Uczniowie PZS celebrowali święto niepodległości jeszcze kilka kolejnych dni.

12 listopada w szkolnej auli odbył się apel „Od rozbiorów do wolności". „Słowo Ojczyzny pełne" czyli prezentacja utworów o treści patriotycznej odbyła się kolejnego dnia w poszczególnych klasach Powiatowego Zespołu Szkół, a także w pozostałych placówkach chojnowskiej oświaty. Efektowne i pełne różnych emocji było spotkanie zaplanowane na 14 listopada w przyszkolnym parku. Tu, późnym popołudniem zebrali się uczniowie i mieszkańcy by wspólnie uczestniczyć w „Ognisku Patriotycznym, przebiegającym pod hasłem „Niech się niesie pieśń i słowo".

Kilkudniowe obchody Święta Niepodległości zakończył Międzynarodowy Turniej Szachowy o Puchar Polskiej Miedzi.

 

Spotkanie z prezydentem Lechem Wałęsą

Gimnazjum nr 2 zwyciężyło w ogólnopolskim konkursie „Mam gen wolności" zorganizowanym przez Instytut Lecha Wałęsy. Nagrodą był kilkudniowy wyjazd do Gdańska i spotkanie z byłym prezydentem Lechem Wałęsą.

 

Jak to drzewiej w Chojnowie bywało…

26 listopada w Domu Schrama Stanisław Horodecki promował swoją książkę pt. „Stare i nowe gawędy o Ziemi Chojnowskiej". Publikacja zawiera 9 gawęd, które poznaliśmy już przed 10 laty w „Gawędach o Ziemi Chojnowskiej" i 8 zupełnie nowych, które powstały na przestrzeni ostatnich lat.

 

Grudzień

 

Z pomoca prześladowanym

14-15 grudnia uczniowie Gimnazjum nr 2, kolejny raz włączyli się w organizację Maratonu Pisania Listów Amnesty International. XIV edycja akcji odbywała się w 400 miejscach naszego kraju.

 

Jarmark świąteczny

Na 22 grudnia zaplanowano druga edycję Jarmarku świątecznego. Na straganach m.in. ozdoby świąteczne szyte z materiału, z filcu, z papieru, frywolitki, bombki decoupage i cekinowe, wianki, biżuteria rzeźby, wyroby na drutach i szydełku, torebki, malowane lusterka, poduszki, zabawki, dekoracje do domu. A na scenie góralska kapela Beskid z bacą Jaśkiem i rodzimy chór Skoranta.eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
iuNSLL8Vs6sm2014-03-01Ix17oRSF8
l6H5Au9qyba2014-01-19waQBAMQ3Q0

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama