Bezpieczeństwo i odwaga to strażaka zasada! - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyBezpieczeństwo i odwaga to strażaka zasada!Młodzież z powiatu legnickiego w mundurowych służbach widzi swoją przyszłość. Od tego roku szkolnego w Powiatowym Zespole Szkół w Chojnowie działa klasa pożarniczo- ratownicza.

(szerokość: 750 / wysokość: 554)

- Pomysł utworzenia klasy podsunął nam pan kpt. Paweł Dąbrowa - zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 3- mówi pani Ewa Humenna, wicedyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie. - Porozumieliśmy się w tej sprawie z Jednostką Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy i Jednostką OSP w Rokitkach. I tak się zaczęło…

Powstanie klasy pożarniczo - ratowniczej było świetnym pomysłem. Po trzech latach nauki absolwenci tej klasy będą wiedzieć, jak wygląda praca strażaka, z jakimi problemami zetknąć się mogą adepci tego zawodu, zostaną również przygotowani do egzaminów wstępnych do szkół podoficerskich. Nauka w tej klasie nie zamyka jednak drogi dalszej edukacji na innych kierunkach, uczniowie będą mogli wybrać także inne studia, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami..

Interesuje Cię zawód strażaka? Wiążesz swoją przyszłość ze strażą pożarną? Chcesz podjąć studia z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, bezpieczeństwa cywilnego, ratownictwa medycznego? Zostań uczniem tej klasy! - takimi hasłami zachęcano młodzież do rozpoczęcia nauki w klasie o takim profilu. Obecnie uczy się w niej piętnastu chłopców i trzy dziewczyny. Widać więc, że nie jest to zawód wyłącznie męski, dziewczyny również odnalazły się w tej klasie i znakomicie sobie radzą.

 Uczniowie zostali zaopatrzeni w mundury strażackie, biorą udział w obozach i zawodach ratowniczych, w kursach dla członków OSP oraz zdobywają umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego i ochrony przeciwpożarowej.

(szerokość: 640 / wysokość: 424)

Warto dodać, że każdy z uczniów jest członkiem Jednostki OSP w Rokitach. Klasa realizuje program liceum, ale odbywa dodatkowe zajęcia na basenie czy też z wychowania fizycznego. Podstawowym przeszkoleniem jest także tor przeszkód, na którym uczniowie doskonalą swoją koordynację ruchową i szlifują kondycję.

Klasa często bierze udział w wycieczkach do okolicznych jednostek straży pożarnej. Do tej pory udało się odwiedzić już 4 takie jednostki – w Chojnowie, Rokitkach, Białej oraz Złotoryi.

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

Na miejscu przyszli strażacy zostali oprowadzeni po jednostce, dowiedzieli się, jakim sprzętem dysponują strażacy, a także, siedząc w wozie strażackim, mieli okazję poczuć się jak prawdziwi przedstawiciele tego zawodu. Każda z wypraw była bardzo udana i przyniosła uczniom duży pożytek, zdobyli wiedzę związaną z zawodem strażaka, zobaczyli prawdziwe akcje ratownicze i szczegółowo poznali sprzęt, jakim dysponuje każda z jednostek straży. Większość uczniów widziała takie akcje po raz pierwszy. To niezwykłe uczucie zobaczyć działania strażaków  na własne oczy.

W kilkumiesięcznej historii klasy nie zabrakło podniosłych momentów. Jeden z nich miał miejsce podczas organizowanego w szkole Ogniska Patriotycznego. To wtedy, 14 listopada, miało miejsce pasowanie uczniów na pełnoprawnych członków klasy pożarniczo-ratowniczej. Zaczęło się uroczystym ślubowaniem i wręczeniem certyfikatów przez dyrektora PZS w Chojnowie, pana Mariusza Kowalczyka, Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy, pana Adama Koniecznego oraz Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Rokitkach, pana Bogdana Styrkowca. Podczas ceremonii nie mogło, oczywiście, zabraknąć wychowawczyni klasy I, pani Józefy Olszańskiej.

(szerokość: 750 / wysokość: 496)

Przypomnijmy ślubowanie naszych kolegów i koleżanek:

- Czy przyrzekacie sumiennie przygotowywać się do zawodu strażaka?

- Czy przyrzekacie, że jeśli w przyszłości wstąpicie w szeregi Straży Pożarnej, będziecie reprezentować brać strażacką odwagą i honorem?

- Czy przyrzekacie, że wykonując zawód strażaka, będziecie obrońcami życia i mienia ludzkiego?

- Czy przyrzekacie przestrzegać 10 Przykazań Strażaka?

Potem odczytano 10 Przykazań Strażaka (tekst oryginalny pochodził z pisma Strażak z roku 1901). Na pamiątkę ślubowania uczniom zostały wręczone certyfikaty, a także legitymacje członkowskie Młodzieżowej Drużyny OSP.

Przed uczniami jeszcze lata nauki, ale widać już dziś, ze nie mogą oni narzekać na brak atrakcji. Utworzenie klasy o profilu pożarniczo-ratowniczym było bardzo dobrym i trafionym pomysłem. Rozwijanie się w tym kierunku zapewne przyniesie im wiele korzyści w przyszłości. Bycie strażakiem to bardzo szlachetny i trudny zawód, ale wierzymy, że naszym uczniom starczy sił, by dążyć do realizacji swych marzeń, a przeciwnościom stawiać czoła i samemu sobie kiedyś powiedzieć, że trud, jaki włożyli w zdobycie tego zawodu, nie poszedł na marne .

Prawdziwe szczęście jest rzeczą wysiłku, odwagi i pracy.

Honore de Balzac

Kowalczuk Dominika,

Woronok Natalia,

Ania GerkeNapisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
.2014-01-30.

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama