Secesja ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzySecesja ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Wernisaż nowej wystawy „Secesja ze zbiorów Muzeum Miedzi w Legnicy", który odbył się w piątek 24 lutego przyciągnął sporo miłośników tego nieodległego prądu artystycznego , który zrodził się około 1890 r. i radykalnie zmienił oblicze, nieco skostniałej sztuki XIX stulecia, tkwiącej w historyzmie, neostylach i akademizmie.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Po wystawie uczestników wernisażu oprowadziła mgr Łucja Wojtasik-Seredyszyn, kustosz działu sztuki Muzeum Miedzi w Legnicy, która od trzech dekad buduje tę ciekawą kolekcję, głównie sztuki użytkowej. Zgodnie z profilem tego muzeum, gromadzone są głównie wyroby z miedzi i innych metali kolorowych.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Kilkadziesiąt eksponatów z okresu „fin de siecle'u", które zostały wykonane w znanych firmach, daje wyobrażenie o znakomitym wzornictwie tego czasu. Łatwo zauważyć wszystkie charakterystyczne cechy secesji, z jej skłonnością do asymetrii, płaszczyznowości, dekoracyjności, odwołującej się zarówno do rodzimych tradycji, czerpanych ze sztuki ludowej, jak i sztuki Dalekiego Wschodu, głównie Japonii.

(szerokość: 640 / wysokość: 960)

Najczęściej spotykaną i najbardziej kojarzoną ze sztuką secesji jest płynna, swobodna ornamentyka oparta o wzory roślinne, takie jak lilie, winna latorośl. Oprócz flory, często sięgano po inspiracje płynące ze świata fauny- stąd obecność jaskółek, pawi. Do ulubionych motywów należały gady, płazy, owady. Jaszczurki, ważki, służyły za wzory do projektowania biżuterii, w tym najwybitniejszego jej twórcy, jakim był Rene Lalieque. Nawet odbiorcy, niezbyt obytemu ze sztuką, znane są wybitne, wspaniałe wyroby ze szkła Emila Galle czy braci Daum. Secesja to nie tylko sztuka użytkowa, pojawia się również w malarstwie, jego reprezentacji co prawda brak na wystawie, ale rekompensuje to rzeźba. Na wystawie znalazły się dzieła znanych w tym czasie artystów Villanisa, Troubetzkoy'ego, Maxa Lange, który dla sztuki porzucił karierę medyczną i uniwersyteckiego wykładowcy, cenionego rzeźbiarza o polskich korzeniach Kowalczewsky'ego, urodzonego w Mielżynie, czy Bruno Zacha, którego dzieła o podtekstach erotycznych, cenione są przez kolekcjonerów i osiągają wysokie ceny na rynku antykwarycznym. Secesja to również architektura. Powstały wówczas niezwykle śmiałe rozwiązania, by przypomnieć projekty Antonia Gaudiego, czy odznaczające się wyjątkowym pięknem projekty wnętrz, bądź znane wielu odwiedzającym Paryż stacje metra, projektu Guimarda, które dały asumpt do nazywania secesji przez paryżan, stylem "metro". Z tego czasu zachowało się kilka ciekawych budowli w Chojnowie, które zostały pokazane na dużych fotogramach, co uatrakcyjnia wystawę i wprowadza interesujący wątek lokalny. Zwrócono także uwagę na przepiękne dzieła roboty stolarskiej, jakimi są wykonane w miejscowych warsztatach bramy chojnowskich kamienic, niestety coraz częściej wymieniane na współczesne, tandetne drzwi. Warto obejrzeć tę interesującą wystawę, przenoszącą nas w la belle epoque.

Wystawa potrwa do końca marca. Zapraszamy.

 

 Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama