Uroczystości majowe w Chojnowie. - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyUroczystości majowe w Chojnowie. 

BAŚNIOWA EUROPA

29 kwietnia br. o godz. 11.00 w sali widowiskowej Domu Schrama młodzi aktorzy z grupy teatralnej PCHEŁKI działającej przy MOKSiR zaprezentowali zaproszonym przedszkolakom widowisko DUCHY.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

(szerokość: 640 / wysokość: 425)

 

Z PODUCHY, do powstania którego inspiracją stały się m.in. europejskie baśnie. Okazja była po temu przednia - najmłodsi chojnowianie brali bowiem udział w plastycznym konkursie BAŚNIOWA EUROPA. Dzięki współpracy z wychowawczyniami przedszkoli dzieci najpierw poznały, a potem narysowały bądź namalowały ilustracje do 20 baśni. Powstało dzięki temu blisko 200 urokliwych prac, których wernisaż był jednym z elementów spotkania.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 Od 8 maja do końca czerwca wystawa będzie prezentowana w dziale dla dzieci i młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie. Zapraszamy do jej odwiedzenia!

 

PIKNIK EUROPEJSKI na SPORTOWO

1 maja 2014 r. - z okazji X rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chojnowie zaprosił mieszkańców na miejski stadion. Postanowiliśmy uczcić ten moment głównie rekreacyjnie, stąd w ofercie znalazły się: turniej tenisa ziemnego, biegi przełajowe dla szkół podstawowych, konkurs dla siłaczy. Planowaliśmy również turniej piłki nożnej zakładów pracy, ale poza firmą Pana Jana Kryszczuka nie udało się znaleźć chętnych do aktywnego spędzenia tego dnia...

 Turniej tenisa zgromadził kilkunastu zawodników. Widać było, że długa przerwa wpłynęła mobilizująco i na korcie zjawili się niemal wszyscy lokalni pasjonaci tej pięknej dyscypliny sportu. Kapryśna pogoda pokrzyżowała jednak plany - w związku z coraz gorszą aurą zmagania tenisistów trzeba było przerwać. Zostały dokończone w niedzielę.

 Biegi przełajowe miały być rozgrywane zarówno na bieżni, jak i pomiędzy obu boiskami sportowego kompleksu. Kiedy jednak niektórzy rodzice zaczęli wyrażać obawy o ewentualne kontuzje najmłodszych biegaczy, trasa została uproszczona praktycznie do terenu bieżni i fragmentu głównej płyty boiska. Klasy I i II startowały na dystansie 200 m., klasy III i IV na dystansie 300 m., natomiast klasy V i VI na dystansie 400 m. Mimo iż do udziału w zawodach zapisało się ponad 100 młodych zawodników, ostatecznie na bieżni swych sił spróbowało 56 osób.

 (szerokość: 640 / wysokość: 961)

Ostateczne wyniki: Klasy I dziewczęta: I - Dominika Hołda, II - Lila Rogusz, III - Alicja Gerak. Klasy I chłopcy: I - Szymon Kazieczko, II - Grzegorz Pawłowski, III - Kacper Bajerski. Klasy II dziewczęta: I - Eliza Laskowska, II - Katarzyna Korput. Klasy II chłopcy: I - Bartosz Serkies, II - Szymon Jarczak, III - Kajetan Tracz. Klasy III dziewczęta: I - Agata Zderska, II - Julia Jabłońska, III - Karolina Ulicka. Klasy III chłopcy: I - Bartosz Kałas, II - Krystian Sobieraj, III - Patryk Gromala. Klasy IV dziewczęta: I - Klaudia Kańczuga, II - Katarzyna Codogni, III - Angela Wit. Klasy IV chłopcy: I - Oskar Wyrwał, II - Karol Grzesiuk. Klasy V dziewczęta: I - Oliwia Repa, II - Nikola Pietruszczak. Klasa V chłopcy: I - Kewin Zarzycki, II - Marceli Ekielski, III - Karol Spirydowicz. Klasy VI dziewczęta: I - Magdalena Chadała, II - Paulina Hołda. Klasy VI chłopcy: I - Fabian Samaszko, II - Kacper Laskowski.

 Jeszcze przed deszczem udało się wyłonić największych chojnowskich siłaczy. Co prawda początkowo nikt nie chciał spróbować swych sił w trójboju, na który składały się: wyciskanie z ławeczki 55 kg sztangi, spacer farmera z hantlami, każda o wadze 32 kg, wreszcie trzymanie w poziomie oburącz koła o wadze 12 kg, ale w końcu do próby podeszli: Marcin Motyka (ostatecznie I miejsce), Ryszard Siwak (miejsce II) i Mateusz Niemczyk (miejsce III).

 

(szerokość: 640 / wysokość: 426)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 961)

 Serdeczne podziękowania za pomoc przy organizacji tej konkurencji i ufundowanie dodatkowych nagród składamy panu Alanowi Iwańskiemu z siłowni HARDCORE FITNESS!

 W dalszej części spotkania na stadionie zaplanowano MELODIE EUROPY - piosenki w wykonaniu uczniów chojnowskich szkół podstawowych i gimnazjów. Niestety, deszcz sprawił, że publiczność rzedła z minuty na minutę, więc ostatni wykonawcy śpiewali dla garstki najwytrwalszych...

 Podobny los spotkał też występ zespołu BLUE BAND. Sympatyczni muzycy musieli zakończyć występ po kilku zaledwie piosenkach... W konfrontacji z deszczem przegraliśmy, niestety...

 

OBCHODY 3. MAJA

Tradycyjnie o godz. 11.30 przed obeliskiem przy ul. Chmielnej rozpoczęła się uroczystość złożenia kwiatów i wieńców w hołdzie tym, którzy Wolnej i Niepodległej Ojczyźnie złożyli często daninę najwyższą - własnego życia.

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

W okazjonalnym przemówieniu burmistrz Jan Serkies nawiązał nie tylko do kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. maja, ale także innych, ważnych dla naszego narodu wydarzeń:

 

„Szanowni Państwo!

Rok 2014 obfituje w doniosłe dla naszego narodu wydarzenia. Ledwie przed kilku dniami nasz wielki rodak, papież Jan Paweł II został kanonizowany, a budzące naszą narodową dumę wyrazy uznania dla Jego postaci i dokonań płynęły do Polski z całego świata.

1 maja świętowaliśmy X rocznicę przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. To, co przez całe dziesięciolecia wydawało się nierealną mrzonką, dzięki wspólnym wysiłkom i staraniom zarówno polityków różnych opcji, jak i zwykłych ludzi, stało się 1 maja 2004 roku faktem, a dobre owoce tamtej decyzji rozkwitają dokonaniami w każdym polskim mieście czy gminie.

2 maja, również po raz dziesiąty, obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej. To był czas na refleksje o szczytnych kartach historii naszego narodu, a także dobry moment, by pamiętać o rozrzuconej przez dziejowe losy po całym świecie Polonii, której dzień również 2 maja świętujemy.

Dziś (…) spotykamy się w symbolicznym dla naszego miasta miejscu - przed obeliskiem upamiętniającym martyrologię naszych rodaków. Spotykamy się tu zawsze, gdy chcemy wspólnie uczcić w godny sposób ważne dla naszego kraju i narodu rocznice. Jedną z nich jest nie-wątpliwie 223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Ustanowiona przez Sejm Czteroletni, zwany Wielkim, 3 maja 1791 r.

w Sali Poselskiej Zamku Królewskiego była pierwszym demokratycznym aktem zasadniczym w Europie i drugą - po amerykańskiej z 1787 r. - konstytucją na świecie. Głównymi autorami doniosłego dokumentu byli: król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki oraz Stanisław Staszic.

(…) Ustawa obowiązywała zaledwie rok, ale w trudnym dla narodu czasie niewoli, który rozpoczęła Konfederacja Targowicka, stała się symbolem dążeń do odzyskania niepodległości. Dla wielu Polaków tamtego czasu świętowanie jej uchwalenia było okazją do manifestowania swojego patriotyzmu.

(…) Dzisiejszy dzień to także święto Maryjne - Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Kult maryjny od wielu wieków jest wpisany w historię Polski.

To król Jan Kazimierz w 1656 r. złożył w imieniu narodu polskiego „Śluby Lwowskie" przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. 300 lat później, w 1956 r., przy udziale około miliona wiernych na Jasnej Górze, Śluby Narodu Polskiego - modlitwę Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego odczytał przewodniczący Episkopatu Polski. Na fotelu przeznaczonym dla Prymasa Polski leżały wówczas biało-czerwone kwiaty, gdyż Kardynał Wyszyński przebywał w tym czasie w odosobnieniu w Komańczy.

Sądzę, że wszyscy doskonale pamiętamy też towarzyszące przez cały pontyfikat Jana Pawła II jego motto odnoszące się do Maryi Matki Jezusa: Totus Tuus. Mamy to szczęście, że możemy czerpać ze wspaniałego źródła dziedzictwa świętego Jana Pawła II, które jest także dziedzictwem każdego Polaka i naszej kochanej ojczyzny.

(…) Wyciągnijmy naukę z naszej historii. Twórzmy więzi społeczne, budujmy obywatelską jedność, w której każdy z nas spogląda mądrze w przeszłość, by budować pomyślną przyszłość swojej wspólnoty.

W takim społeczeństwie obywatelskim zechciejmy być razem, chciejmy wiązać się wspólnymi działaniami i wzajemnymi zobowiązaniami.

(…) Życzę wszystkim wszelkiej pomyślności, zdrowia i radości z wolnej, rozwijającej się Polski, otwartych granic i nieograniczonych możliwości dla naszego młodego pokolenia".

Po złożeniu kwiatów poczty sztandarowe, władze samorządowe miasta Chojnowa i gminy Chojnów oraz mieszkańcy przeszli do fary, gdzie o godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny.

Po południu o godz. 15.00 na boisku „Orlik" zorganizowano turniej piłkarski „Żaków" o Puchar Burmistrza Miasta Chojnowa. W zawodach wzięły udział zespoły Chojnowianka I, Chojnowianka II, KS Talent Bolesławiec i Prochowiczanka. Zwycięzcę wyłoniły dopiero rzuty karne! Pierwsze miejsce wywalczyła Prochowiczanka przed Chojnowianką I, KS Talent Bolesławiec i na czwartym miejscu Chojnowianką II.

 

MUZYCZNY 3. MAJA

Popołudniowe obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. maja w Rynku miały wybitnie muzyczny charakter. Prezentacje rozpoczęli gospodarze, czyli grupa ROK STARSI. Rosnące grono fanów, a zwłaszcza fanek, zdaje się dobrze rokować ciągle jeszcze bardzo młodym muzykom... Sympatycy zespołu będą w maju mieli jeszcze kilka okazji, by posłuchać ulubieńców...

 Potem na scenie pojawiła się kultowa grupa bluesowa, czyli KASA CHORYCH. Za rok świętować będą 40-lecie istnienia, ale muzycznym wigorem mogą śmiało konkurować z o wiele młodszymi. Zespół zaprezentował głównie kompozycje z najnowszej płyty „Orla", ale był też czas i miejsce na wspominkowe utwory z początków działalności. Mamy nadzieję, że miłośnicy bluesa w Chojnowie czują się usatysfakcjonowani!

 Muzyczne spotkanie zakończyły pop-rockowe PHOTONY z Legnicy. Zespół nie ma jeszcze na koncie autorskiej płyty, ale zyskał u nas sporą sympatię, czego dowodem były wspólne zdjęcia i autografy, jakie rozgrzana tańcem i muzyką publiczność zbierała od PHOTONÓW.St. Horodecki
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
A gdzie zdjęcia zespołów?2014-05-16dudek

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama