Jubileuszowa wizyta - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyJubileuszowa wizytaW tym roku Niemcy, którzy od wielu lat przyjeżdżają do Chojnowa - miasta ich dzieciństwa bądź dzieciństwa ich krewnych, świętowali swój jubileusz. To była 25 wizyta. Drugiego dnia pobytu gości przywita oficjalnie burmistrz miasta.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

„Witam Państwa bardzo serdecznie w naszym mieście, w chwili, która dla naszego narodu jest chwilą wyjątkową z trzech powodów. Dzisiaj przypada 25. rocznica wolnych wyborów w Polsce. W 1989 roku Polacy wybrali 460 posłów oraz 100 senatorów. To głosowanie przyniosło zwycięstwo solidarnościowej opozycji oraz porażkę komunistycznej władzy. Wybory były przełomowym wydarzeniem, które doprowadziło do powstania całkowicie nowej sytuacji politycznej w kraju, ta natomiast do kolejnego ważnego wydarzenia. Dziesięć lat temu, 1 maja 2004 roku Polska, wraz z 9 innymi krajami, poszerzyła struktury Unii Europejskiej. Wiele się od tego czasu zmieniło, a patrząc z perspektywy czasu, wiemy, że były to ważne, słuszne i potrzebne naszemu narodowi decyzje.

I trzeci powód, dla którego te dni są wyjątkowe, to oczywiście jubileuszowa wizyta naszych przyjaciół z Niemiec.

Jest mi niezmiernie miło gościć Państwa kolejny raz w mieście, którego historia łączy oba nasze narody.

Wasza obecność w Chojnowie jest równie ważna dla Was jak i dla nas. Państwo powracacie w te tereny wiedzeni sentymentem, wspomnieniami, rodzinną przeszłością. My chojnowianie, gościmy Was jako przyjaciół związanych z miejscami, które nam też są niezwykle bliskie. Tegoroczne spotkanie jest jednak wyjątkowe - to 25 wizyta. Przez 25 lat, za sprawą, najpierw Waltera Lierscha, a wkrótce potem Dietera Schroeder, przy wsparciu Erny Haneman i Ursuli Kuhn mogliśmy witać – co roku o tej samej porze - gości z Niemiec. Każda z tych wizyt była dla nas sympatycznym przeżyciem i pozostawiała miłe wspomnienia. Zawsze była to okazja do pokazania Państwu, jak troszczymy się o miasto i jak dbamy o jego obywateli. Przez ostatnie dziesięciolecia wiele się w Chojnowie zmieniło, a akcesja do europejskich struktur zdecydowanie przyspieszyła nasz rozkwit.

Wasze doroczne wizyty były dla nas cennymi spotkaniami opiniotwórczymi. To od Państwa najczęściej słyszeliśmy ciepłe słowa pochwały i aprobaty dla naszych działań. Dziękujemy za to. Dziękujemy też naszemu wielkiemu przyjacielowi Dieterowi Schroederowi, któremu wiele zawdzięczamy i dzięki któremu duża część naszej społeczności włączyła się w rozwój polsko-niemieckich kontaktów. To przecież dzięki jego sugestiom, doszło do pierwszego spotkania władz Chojnowa i Egelsbach, które wkrótce doprowadziło do podpisania partnerskiej umowy. To dzięki niemu uczniowie naszych szkół mieli możliwość wyjazdu do Niemiec, podzielenia się tam swoimi artystycznymi talentami i nawiązania przyjaźni. To przecież on kilkakrotnie zapraszał do własnego domu nasze uczennice, którym zależało na nauce języka niemieckiego. To wreszcie dzięki jego niezwykle bogatej kolekcji fotografii i filmów Chojnów był, jest i zapewne będzie promowany poza granicami Polski. Dieter – mimo, że nie jest rodowitym chojnowianinem – kocha to miasto tak mocno jak my, dlatego nikt nie miał wątpliwości, by nadać Mu tytuł Honorowego Obywatelka Miasta Chojnowa.(…). Jesteśmy dumni z naszego miasta i wierzę, że dumę przynosi ono także Wam.

W programie jubileuszowej wizyty były wycieczki do okolicznych miast i tradycyjne odwiedziny w chojnowskich szkolach - Szkole Podstawowej nr 4 i PZS. Zaplanowano także spotkanie uczestników z mieszkańcami Chojnowa, którzy na przestrzeni lat, w jakiś sposób przyczyniali się do zacieśnienia kontaktów. Była to okazja do przypomnienia wszystkim początków i przebiegu kolejnych wizyt.

- Przy pierwszych odwiedzinach grupa stwierdziła, że nic się nie zmieniło od czasu zakończenia wojny – mówił w swoim wystąpieniu Dieter Schroeder. – Mieszkali tu Polacy, którzy też byli wygnani ze swojej ojczyzny – oni nie byli pewni swojego pobytu w Chojnowie, bali się, że pewnego dnia Niemcy wrócą i będą upominać się o swoją własność. Patrzono na nas bardzo niechętnie. Okazało się, że nikt nie rościł praw do własności. Tak zrodziła się szybko przyjaźń między niemieckimi i polskimi chojnowianami. Słynna polska gościnność doprowadziła do tego, że wielu Niemców mogło zwiedzać swoje domy i byli serdecznie przyjmowani. Niemcy od roku 1989, po raz pierwszy w swojej historii byli otoczeni przyjaciółmi. Tę przyjaźń trzeba pielęgnować. Będziemy się starać by nasze dobre relacje wciąż się rozwijały i utrwalały.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Goście wzięli też udział w chojnowskim korowodzie podczas Dni Chojnowa. Wspólnie z nami, nie pierwszy zresztą raz, uczestniczyli w miejskim święcie. Czy przyjadą tu za rok? Honorowy Obywatel Miasta Chojnowa od wielu lat zapowiada, że kolejna wizyta będzie ostatnią, ale nikt już nie daje temu wiary i wszyscy – Polacy i Niemcy oczekują następnej wizyty. Zatem – do zobaczenia za rok.

 eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama