Dni Chojnowa 2014 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyDni Chojnowa 2014Nie dwa dni, jak mogło by się wydawać, a dwa tygodnie trwały obchody święta naszego miasta. 7 i 8 czerwca w centrum miasta miały miejsce najgłośniejsze i najbardziej różnorodne wydarzenia, ale wcześniej i później też wiele się działo.

 Krótkofalowcy na fali

Od ostatniego dnia maja nad dobrze pojętą reklamą walorów naszego miasta pracowali krótkofalowcy z Kamiennej Góry. Zaprzyjaźnieni z Chojnowem hobbyści przez kilka dni nadawali zapowiedzi, potem też relacje z obchodów Dni Chojnowa. Dzięki nim o imprezach w grodzie nad Skorą usłyszało kilka tysięcy osób z blisko 40 krajów. Dzięki nim także każdy zainteresowany mógł z bliska przyjrzeć się działaniom krótkofalowców i porozmawiać o szczegółach. Dziękujemy serdecznie kamieniogórzanom za obecność i promocję.

 

Wędkarze na scenie

Ostatniego dnia maja i pierwszego czerwca chojnowscy wędkarze, w ramach Dni Chojnowa, zorganizowali dwie imprezy – festyn wędkarski dla dzieci i zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta Chojnowa. Zawody w plenerze z mnóstwem dodatkowych atrakcji, zwłaszcza dla najmłodszych, były jednocześnie rodzinnym piknikiem, podczas którego i dzieci i dorośli wspaniale się bawili  (o szczegółach pisaliśmy w poprzednim numerze). Finał tej ostatniej miał miejsce 7 czerwca, na dużej scenie, kiedy gospodarz miasta wręczał zwycięzcom puchary.

 (szerokość: 640 / wysokość: 427)

Walka z bykami

Chojnowskie Dyktando już po raz jedenasty skupiło znawców polskiej gramatyki i ortografii. 4 czerwca z trudną sztuką pisowni ojczystego języka zmagali się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i dorośli. Jak co roku, łatwo nie było i nikomu nie udało się napisać tekstu bezbłędnie. Ci jednak, którzy błędów zrobili najmniej zostali odpowiednio uhonorowani – tytułami i nagrodami. Swoje trofea laureaci (pierwsza dziesiątka z każdej kategorii) odbierali z rąk włodarza na scenie podczas głównych obchodów Dni Chojnowa. Wśród nagrodzonych na tytuły mistrzów i wicemistrzów ortografii zasłużyli – w kat. szkół podstawowych - Małgorzata Mażuchowska (I miejsce), Daria Opiela (II miejsce), Kamila Kasprzak (III miejsce), w kat. szkół gimnazjalnych – Kamila Gołąb (1 miejsce), Kacper Jaworski (II miejsce), Jarosław Szlapiński (III miejsce), w kat. dorośli Maciej Kajzer (I miejsce), Katarzyna Haponik (II miejsce), Dorota Borecka (III miejsce). Szczegółowe wyniki podaje organizator na stronie http://moksir.chojnow.eu/dyktando_chojnowskie-kultura,s977,m1.html

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Karciane pary

Tradycyjnie już od wielu lat w ramach Dni Chojnowa odbywa się też turniej brydża sportowego parami. 6 czerwca w Domu Schrama za „zielonymi stolikami" zasiadło 14 par, reprezentujących Chojnów, Złotoryję, Miłkowice i Legnicę. Turniej, zorganizowany przez Henryka Wiszniewskiwgo sędziował Marek Drecki z Bolesławca. Kilkugodzinne rozgrywki przyniosły zwycięstwo naszej drużynie – parze Bogumił Wegner-Henryk Wiszniewski. Na drugiej pozycji uplasowali się też chojnowianie – Andrzej Bartosik-Zbigniew Rogusz. Miejsce trzecie zajął duet legnicki - Grzegorz Czapulak-Marek Czerniawski. Puchary i nagrody dla najlepszych ufundował burmistrz Chojnowa.

Kramy, stragany, stoiska

Główne obchody zainaugurował 7 czerwca Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego. Dwunasta edycja festiwalu skupiła około 30 wystawców różnego gatunku rzemiosła, których koordynatorem była lokalna artystka Zofia Kasprzak.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Na straganach zlokalizowanych w centrum miasta podziwiać można było rękodzieła artystów lokalnych z okolicznych miejscowości, którzy prezentowali m.in. biżuterię, wyroby z filcu, przetwory, miody, malarstwo, hafciarstwo, ceramikę. Piękne, bogate stragany wypełniły chojnowski rynek, tak jak przed wiekami, kiedy w mieście tkactwo było głównym źródłem dochodu, a chojnowskie tkaniny cenione były w całej Europie.

 (szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Utkali i wystawili

Do tych tkackich tradycji nawiązuje otwarta 7 czerwca wystawa w Muzeum Regionalnym. Artyści sztuki włókna współpracujący z Galerią Tkacką "Na Jatkach" we Wrocławiu kolejny, szósty już raz, prezentują tu tkaninę artystyczną, ujętą w jeden tytuł – „Precyzja sztuki włókna". Współcześni twórcy kroczący drogami trzeciego tysiąclecia pokornie pochylają się nad osiągnięciami prekursorów tkactwa.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

To oni pozostawili artefakty świadczące o kulturze i talentach artystycznych w minionych czasach, to dzięki nim dzisiejsze pokolenie twórców kontynuuje rękodzielnictwo tkackie. Siłą przedstawionej ekspozycji jest jej aktualność i niezależność. Czynnikiem decydującym o jej odbiorze, oprócz znaczeń i treści, jest precyzja warsztatowa. Obecnie obserwuje się powrót tkaniny do ważnych przestrzeni wystawienniczych na całym świecie. Zjawisko to jest wynikiem ciekawości nie tylko organizatorów wystaw, ale także artystów, którzy traktują tkaninę jako jedną z wielu wypowiedzi artystycznych. Zainteresowani mogą oglądać niezwykłe dzieła do końca sierpnia.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Kolorowy korowód

Barwny pochód – głośny, tłumny i różnorodny - jaki przeszedł od Placu Zamkowego do rynku, zakomunikował wszem i wobec, że oto zaczyna się huczna zabawa z muzyką, tańcem i biesiadą w roli głównej. Uczestnicy tradycyjnego korowodu, w tym roku wpasowali się w klimaty „Chojnowa wczoraj, dziś i jutro". Kostiumy z minionych epok, epoka "dzieci kwiatów", symbole niedawnego socjalizmu, czasy współczesne i przewidywana przyszłość - wszystko to z entuzjazmem prezentowały nasze przedszkolaki, dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjaliści i reprezentanci Powiatowego Zespołu Szkół.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Wśród paradujących były też władze miasta i grupa byłych mieszkańców Chojnowa z Niemiec, którzy świętując z nami Dni Chojnowa, świętowali także swoją jubileuszową, 25. wizytę w naszym mieście. Korowód zamykała nietypowa grupa – kilkudziesięciu motocyklistów związanych z niedawno powstałym klubem Predators Chojnów.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Efekt dźwiękowy i wizualny robił wrażenie, a po przemarszu całego korowodu nikt już nie mógł mieć wątpliwości, że w najbliższym czasie w Chojnowie będzie głośno i wesoło.

 

Na wielkiej scenie

Na tej profesjonalnej, wielkiej scenie wystąpić pragnie wielu, a Dni Chojnowa umożliwiają spełnienie tych pragnień setkom naszych młodych artystów.

Przedszkolne śpiewanie

Występy dla mieszkańców rozpoczęli najmłodsi – uczestnicy XVIII Przeglądu Piosenki Przedszkolnej „Bambiniada". Chojnowskie przedszkolaki z Przedszkola nr 1 i nr 3 robiły wszystko by je było widać i słychać i by każdy rodzic mógł z dumą wskazywać swoją pociechę na tej wielkiej scenie. Taniec i śpiew w wykonaniu kilkulatków chwyta za serce każdego, stąd braw i odgłosów uznania nie brakowało.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Dęta, ale nie nadęta

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

W naszej świadomości wciąż jeszcze orkiestry dęte budzą sentyment związany z muzyką marszową. Tymczasem orkiestra Piotra Koziara z Miłkowic od dawna udowadnia, że repertuar orkiestr dętych może być także rozrywkowy, lekki i melodyjny. Standardy muzyki estradowej, popowe hity i utwory popularnych wykonawców, wypełniły tę część artystyczną obchodów, wprowadzając publiczność w nastrój świątecznej zabawy.

 

Scena zagrożona

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Spotęgowały go dynamiczne choreografie chojnowskich zespołów tanecznych. Kilkaset młodych, wysportowanych nóg trzęsło w posadach olbrzymią sceną, dając pokaz tanecznych talentów, których nie powstydziłaby się żadna zawodowa formacja. Mini Brooklyn, Mały Brooklyn, Brooklyn Junior, Brooklyn, Mały Karambol 1 i 2, Mini Formacja Karambol, Mały Karambol, mistrzynie Dolnego Śląska w aerobiku, formacja tańca towarzyskiego Cubana, solowy występ charyzmatycznej Gabrysi Zenki oraz wokalne prezentacje Karoliny Końki, Małgorzaty Szklarz i Karoliny Serkies złożyły się na dwugodzinne show, oklaskiwane gromkimi brawami.

 

Gwiazdy

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

W przypadku tej grupy określenie „gwiazda" pasuje i sprawdza się w pełnym tego słowa znaczeniu. Młodzi, przystojni, otwarci, zabawni, sympatyczni, muzykalni i bijący blaskiem ze sceny jak gwiazdy właśnie.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Na zespół „Pectus" czekało wielu. Bracia Szczepanik – Tomasz, Marek, Mateusz i Maciej, zjawili się na czas, dali wspaniały koncert, a po nim chętnie rozdawali autografy i pozowali do zdjęć.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Komentarze po występie były w jednym tonie – „Są wspaniali, świetnie się bawiliśmy, mamy niedosyt, super koncert…"

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Niebieskie granie

Chojnowski Blue Band, który wyszedł na scenę po braciach, nie miał łatwego zadania. A może właśnie miał – rozbawioną, pozytywnie nastawioną publiczność, którą łatwo było jeszcze utrzymać w tanecznym nastroju. Do północy zatem chojnowianie bawili się w rytmach utworów znanych z list przebojów.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Na scenie mniejszej

            Na dobry początek

Drugi dzień festynowego święta rozpoczęła lokalna kapela „Rok Starsi". Zespół, który tworzą młodzi muzycy z Gimnazjum nr 2 (notabene każdego roku starsi) przyciąga nie tylko przewrotną nazwą, ale głównie brzmieniem. Rozpoczynający swoją muzyczną ścieżkę nastolatkowie mają już grono fanów, którzy tego dnia wiernie wspierali swoich idoli.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Inne klimaty

Zupełnie inną muzykęzaprezentował Polish Fiction. Punk rock w wykonaniu doświadczonych już muzyków z Chojnowa miało inną publikę, nie mniej oddaną i wspierającą.

 

I znów zmiana nastroju

Po ciężkich brzmieniach, na scenę weszły barwne grupy folklorystyczne. Kapela Swojacy i zespół Macierzanki, udowodnili, że ludowe granie wciąż jest popularne i ma swoich słuchaczy. Publiczność przed sceną z upodobaniem wtórowała śpiewającym, nie szczędząc oklasków i domagając się bisów.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

           

        Klasyka i wdzięk

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Muzyczne występy na kilka chwil przerwała prezentacja tańca towarzyskiego, dwóch par z prochowickiego klubu tanecznego Impuls. Uczniowie pani Beaty Krzyżanowskiej z wdziękiem i widocznym warsztatem zaprezentowali kilka przykładów tanców klasycznych i latynoamerykańskich.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Polo Dance

O tym gatunku muzyki mówi się rożnie, na ogół niezbyt życzliwie. Fakt jednak, że porywa do tańca, że bawią się przy niej tłumy, że poprawia nastrój i łączy ludzi, mówi sam za siebie. Zespół Soleo, przedstawiciel disco polo, rozbawił publiczność, której trudno było powstrzymać się od tańca czy choćby klaskania w rytm melodyjnych utworów.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

 

Dylemat na koniec

Część artystyczną obchodów Dni Chojnowa zamknął zespół Dylemat. Z ich oklaskiwaniem dylematu jednak nie było. Covery klasycznego rocka i własne kompozycje przypadło do gustu publiczności. Jednym z członków zespołu jest chojnowianin Piotr Łabowicz. Piotrowi i całemu zespołowi gratulujemy.

(szerokość: 640 / wysokość: 427)

Kolejny zatem dzień plenerowego świętowania należy uznać za udany.

I jeszcze w ramach

Na kortach

Wzorem lat poprzednich, w ramach Dni Chojnowa na miejskich kortach o puchar Burmistrza Miasta Chojnowa rywalizowali tenisiści. 20 zawodników, w tym dwie panie, przez kilka godzin zmagało się z przeciwnikami, z determinacją walcząc o punkty. W tej walce najlepszy okazał się Adam Szydełko przed Andrzejem Pisarskim i Krzysztofem Kurtzem. W dodatkowym Turnieju Pocieszenia, laur zdobył Tomasz Sromek.

(szerokość: 640 / wysokość: 426)

Stadion dla Żaków

8 czerwca, krótko przed rozpoczęciem muzycznych prezentacji w rynku, na stadionie KS Chojnowianki, kibice i sportowcy przeżywali swoje emocje. O puchar burmistrza na płycie boiska walczyło osiem drużyn Żaków – piłkarzy rocznika 2005 i młodsi.

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

Główna nagroda została w Chojnowie – KS Chojnowianka I pokonała siedem pozostałych drużyn – KS Polkowice, LZS Buczyna, Prochowiczankę Prochowice, Amico Lubin, Odrę Ścinawa, Arkon Przemków i klubowych kolegów z KS Chojnowianka II. Wszyscy jednak zasłużyli na gratulacje za walkę fair play, zdrową, sportową rywalizację, a kibice gorąco dopingujący swoje teamy, za wsparcie. Gratulujemy.

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

Nowi Czytelnicy

Od wielu już lat na okoliczność święta miasta Miejska Biblioteka Publiczna organizuje Pasowanie na Czytelnika. Maluchy z chojnowskich przedszkoli, po wielotygodniowych edukacyjnych spotkaniach w bibliotece, nabywają umiejętności i uprawnienia do bycia pełnoprawnym czytelnikiem. Uroczystość miała miejsce 11 czerwca w Domu Schrama.

Znani i zasłużeni

Po kilku latach zbierania materiałów, ukazała się pierwsza część książki pt. „Chojnowianie znani i zasłużeni (1945-2010) cz. 1". Jej promocja odbyła się 12 czerwca w Domu Schrama. To z pewnością historyczna chwila. Chojnów nie miał dotychczas takiej publikacji. Kto był inicjatorem i koordynatorem, jak przebiegały prace nad książką, ilu chojnowian znajduje się na jej stronach? – o tym piszemy w osobnym artykule.

 

Dni Chojnowa 2014 za nami. Zapewne większość uczestników uzna je za udane. Sprzyjała nam pogoda (a z nią ostatnio często organizatorzy plenerowych imprez mają kłopoty), propozycje były bardzo różnorodne, każdy mógł zatem znaleźć coś dla siebie, nie brakowało atrakcji kulturalnych, artystycznych i sportowych. Jak będzie za rok? Z pewnością podobnie. Czekamy zatem na kolejne obchody…

Na Dniach Chojnowa jednak nie kończą się wydarzenia w naszym mieście. O najbliższych informuje kalendarz imprez na stronie 3. Zapraszamy.

 

PODZIĘKOWANIA

Burmistrz Miasta i Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji serdecznie dziękują wszystkim uczestniczącym w obchodach tegorocznych Dni Chojnowa za liczny udział i stworzenie wspaniałej, świątecznej atmosfery.

Gorąco dziękujemy dyrektorom, nauczycielom, przedszkolakom, uczniom i rodzicom chojnowskich placówek oświatowych za przygotowanie wspaniałego, kolorowego korowodu, za cudowne kostiumy i za fantazję w kreowaniu coraz to nowych pomysłów, a także motocyklistom Predators Chojnów za uatrakcyjnienie korowodu i prezentację niezwykłych maszyn.

Dziękujemy pracownikom MOKSiR, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Regionalnego, CHZGKiM i Urzędu Miejskiego, za organizację i pomoc w sprawnym przebiegu miejskiego święta.

Podziękowania kierujemy także do Policji i Straży Pożarnej za zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestników.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Rynku, za cierpliwość i wyrozumiałość.

 Więcej zdjęć na http://chojnow.eu/?strona=29

 eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
S7aUvkba25DY2015-11-21QSwe6b9C

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama