Bidziński i Deja dla chojnowian - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyBidziński i Deja dla chojnowianTo był niesamowity koncert. Chojnowianie nie często mają okazję uczestniczyć

w tak profesjonalnym i wyśmienitym, muzycznym spektaklu.

31 sierpnia, w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, przez kilkadziesiąt minut, rozbrzmiewał wspaniały tenor Bogusława Bidzińskiego, który wspólnie z akompaniatorem Stanisławem Deją przeniósł zasłuchaną publiczność w świat włoskiej pieśni.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)

„Tutto amore" czyli wszystko o miłości, to zestawienie 14 kompozycji ze słonecznej Italii, twórców z przełomu XIX i XX wieku. Wszystkie opowiadają o mniej lub bardziej szczęśliwej miłości, o ludzkich dramatach, rozstaniach, spotkaniach i wielkich uczuciach. Niezależnie od treści pieśni, w wykonaniu B. Bidzińskiego każda z nich była przejmująca i ujmująca. Wspaniały głos chojnowskiego tenora przeszywał, wzruszał i zadziwiał.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Bogusław Bidziński od ponad 10 lat jest solistą Opernhaus Zurych w Szwajcarii. Usłyszeć go można na wielu scenach w kraju i zagranicą. To niezwykłe, że znalazł czas i chęć spotkania z mieszkańcami rodzinnego Chojnowa. Z pewnością, każdy, kto tego dnia zasiadł w ławce świątyni czuł wdzięczność i satysfakcję, że mógł brać udział w tak niecodziennym wydarzeniu.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Wybitny tenor zaprezentował chojnowianom m.in. Giacomo Puccini „Intermezzo Manon Lescaut", Stanislao Gastaldon "Musica proibita", Cezare Andrea Bixio „Parlami d'amore, Mariu", Gaetano Errico Pennino „Pecche", Salvatore Cardillo „Core ‘ngrato". Wirtuozowsko wykonane na bis (nie jedyny zresztą) „O sole mio" Eduardo Di Capua dopełniło szczęścia i zadowolenia kilkuset mieszkańców oklaskujących na stojąco wspaniałych, wybitnych artystów.

 

Bogusław Bidziński zadebiutował jako solista w roku 1998 na scenie Opery na Zamku w Szczecinie w tytułowej roli hrabiego Rene w operetce F. Lehara „Graf Luxemburg." W latach 1994-2000 studiował na Wydziale Woklanym Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie również uzyskał tytuł magistra sztuki. Podczas letnich festiwali w latach 1999-2000 w Kammeroper Schloss Rheinsberg odniósł sukces jako hrabia Almaviva w premierze Iibarbiere di Siviglia G. Rossiniego, następnie otrzymał roczne stypendium w Opernstudio Zürich, aby móc dalej doskonalić swój warsztat artystyczny. W tym samym czasie Sony Music Poland wydała jego debiutancką płytę „Sono". Od sezonu 2001/02 został zaangażowany jako solista Operhaus Zürich, gdzie wystąpił w wielu rolach.

Artysta ma na swoim koncie liczne nagrania DVD współpracował z reżyserami, takimi jak: Götz Friedrich, R. Wilson, J. Flimm, S.E. Bechtolf, N.Lehnhoff, D. Pountney, G. Deflo, M. Treliński, D. Herzog, J. Miller, K. M. Grüber, G. del Monaco, N. Brieger, D. Michieletto, P. Konwitschny, P. Stein, H. Kupfer. Występował na wielu krajowych i zagranicznych scenach m.in. Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Royal Festival Hall w Londynie, Bunkamura w Tokio, Opernhaus w Bayreuth, Rotterdamse Opera, Tonhalle w Zurychu, Chatelet w Paryżu, Konzerthaus w Wiedniu.

Stanisław Deja urodził się w Gdańsku, gdzie od piątego roku życia zaczął pobierać lekcje muzyki: najpierw na akordeonie, a potem na fortepianie. Dostrzeżone wcześniej przez pierwszą nauczycielkę, Barbarę Okoniewską, nadzwyczajne zdolności zaowocowały przyznaniem mu niebawem społecznego „Stypendium im. Fryderyka Chopina", które otrzymywał do skończenia Średniej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Sukcesy na ogólnopolskich przesłuchaniach młodych solistów pozwoliły na zaliczenie Stanisława Deji do polskiej czołówki pianistycznej najmłodszej generacji. Doprowadziło to do wysłania młodego artysty na studia w renomowanym Konserwatorium im. Mikołaja Rimskiego-Korsakowa w Leningradzie (Petersburgu). Dalsze studia zaprowadziły Deję do Berlina Zachodniego oraz do Monachium, gdzie ukończył klasę mistrzowską u Ludwiga Hofmanna (ucznia Arturo Benedetti-Michelangeli). Stanisław Deja jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Vercelli (Włochy) oraz Jaen (Hiszpania). Krytycy zaliczają go do wybitnych interpretatorów muzyki Mozarta i Chopina, ale Deja ceniony jest też jako kameralista i jako wrażliwy akompaniator w ansamblach wokalnych. Koncertuje głównie na terenie Niemiec i Skandynawii oraz w Kalifornii (San Diego). Coraz częściej też gości w Polsce, dokąd przeprowadził się w 2006r. W 2007 występował w Niemczech ze słynnym kompozytorem i dyrygentem Krzysztofem Pendereckim. Wraz z Andrzejem Zielińskim stworzył duet „Skaldowie na 2 fortepiany", którego podwójny album CD opublikowało w 2008 Polskie Radio. W 2009 roku, przy udziale polskich placówek dyplomatycznych pianista zainaugurował w Turkmenistanie i Azerbejdżanie obchody Roku Chopinowskiego.
eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
brawo2014-09-21alex

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama