Narodowe Czytanie 2014 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyNarodowe Czytanie 2014

(szerokość: 750 / wysokość: 562)

 

W 2012 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski zainicjował Narodowe Czytanie - akcję publicznego czytania największych dzieł polskiej literatury.

- Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza – przypomina na swojej stronie prezydent B. Komorowski. - W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. Odkrywaliśmy piękno, ale też ciętość Fredrowskiego języka, mądrość i aktualność jego diagnoz. W tym roku, pragnę zaprosić Państwa do lektury „Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia" to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.

 

(szerokość: 730 / wysokość: 485)


Chojnów do ogólnopolskiej akcji dołączył w ubiegłym roku. Wtedy na scenie Domu Schrama dzieci i dorośli czytali fragmenty utworów Fredry, był też wywiad z polskim bajkopisarzem, poetą, wolnomularzem i krótkie scenki w epokowych strojach.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 480)


W trzeciej edycji Narodowego Czytania, chojnowianie wzięli udział 15 września. Wcześniej, (05.09.) uczniowie naszych szkół przeprowadzili akcje w swoich placówkach. Młodzież czytała fragmenty „Potopu" poznając lub przypominając sobie fascynujące dzieje bohaterów Sienkiewicza.

Poniedziałkowe popołudnie w Domu Schrama miało nieco inną formę. Zaczęło się od skeczu pt. „Ogniem i mieczem 2", w oryginale prezentowany przez Wiktora Zborowskiego i Mariana Opanię. Zabawna forma przekazu, miała uświadomić jak niewiele wiemy o polskiej literaturze, jej znakomitych bohaterach i autorach narodowych powieści.

Wiedzę o Henryku Sienkiewiczu uzupełniła jego biografia, którą przedstawił dyrektor MOKSiR Stanisław Horodecki. W kolejnej odsłonie publiczność odczytała kilka sienkiewiczowskich złotych myśli – cytatów z jego powieści, które do dziś często funkcjonują w mowie potocznej i takich, których mądrość niczego nie straciła z upływem lat.


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


Inscenizacja fragmentu „Pana Wołodyjowskiego" natomiast była wprowadzeniem do oficjalnego, chojnowskiego „Narodowego Czytania".


(szerokość: 640 / wysokość: 426)


(szerokość: 730 / wysokość: 485)


Osoby, które odpowiedziały na zaproszenie organizatorów – Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji - odczytały kilka passusów Trylogii.


(szerokość: 730 / wysokość: 485)


Na lektorskich fotelach zasiedli przedstawiciele chojnowskich instytucji, firm, organizacji pozarządowych oraz uczniowie naszych gimnazjów i Powiatowego Zespołu Szkół. 


(szerokość: 730 / wysokość: 485)


Wybór tekstów nie był przypadkowy. Zawierały treści, wiele mówiące o ówczesnych wydarzeniach i ich bohaterach.


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


Do kolejnych fragmentów wprowadzała dyrektor MBP Barbara Landzberg zapowiadając jednocześnie czytających.

Tekstowe prezentacje muzycznie okrasił Mateusz Bojda i Szymon Sandura.


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


Dla licznie zgromadzonych słuchaczy wybrane wątki były przypomnieniem wspaniałej, XVII wiecznej historii, wielkiego patriotyzmu naszych rodaków i niezwykłego talentu literackiego Sienkiewicza.


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


(szerokość: 640 / wysokość: 480)

Taki też cel ma to narodowe przedsięwzięcie - zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę, popularyzację czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.


(szerokość: 750 / wysokość: 499)
eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama