Sala Doświadczania Świata - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Sala Doświadczania Świata




(szerokość: 640 / wysokość: 480)


23 września 2014r. w Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chojnowie miało miejsce uroczyste otwarcie Sali Doświadczania Świata połączone z Dniem Otwartym. 

Na uroczystość przybyło wielu gości: Pan Michał Huzarski – Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Przewodniczący Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Starosta Powiatu Legnickiego Pan Jarosław Humenny, Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Stanisława Pakos, Inspektor ds. Oświaty, Kultury i Zdrowia przy Urzędzie Miejskim w Chojnowie Pani Mirosława Kamińska, Ksiądz Dziekan Marek Osmulski – Proboszcz Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie, Ksiądz Mirosław Makowski – Proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie oraz Członkowie Zarządu Powiatu Legnickiego, Dyrektorzy Wydziałów Starostwa Powiatowego, Radni Powiatu Legnickiego i Dyrektorzy placówek oświatowych, a także przedstawiciele urzędów gmin powiatu legnickiego, instytucji i stowarzyszeń, mediów oraz osoby przyjazne naszej placówce.


(szerokość: 640 / wysokość: 853)


Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Pani Wiesława Bratek powitała wszystkich gości i przedstawiła kadrę pedagogiczną, krótko informując o działalności poradni.

Następnie głos zabrała Pani Helena Rasała, która sprawuje opiekę nad Salą Doświadczania Świata i prowadzi zajęcia z zakresu integracji sensorycznej. W swoim wystąpieniu przedstawiła cele i założenia powstania SDŚ oraz wynikające z tego faktu korzyści dla osób uczestniczących w terapii.


(szerokość: 640 / wysokość: 853)


W dalszej kolejności Pani Stanisława Pakos, Pan Jarosław Humenny i Ksiądz Marek Osmulski dokonali symbolicznego otwarcia, przecinając wstęgę.


(szerokość: 640 / wysokość: 853)


Wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzeć całe pomieszczenie oraz jego wyposażenie, a nawet uruchomić poszczególne urządzenia. Mieli także okazję zobaczyć pozostałe gabinety terapeutyczne i porozmawiać na temat prowadzonych zajęć.



(szerokość: 640 / wysokość: 853)


Pierwsze Sale Doświadczania Świata (Snoezelen) powstały w latach siedemdziesiątych w Holandii. Obecnie idea ta stopniowo rozpowszechnia się także w Polsce. Nowo otwarta Sala Doświadczania Świata, która znajduje się w Powiatowej Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Chojnowie, to specjalnie wyodrębnione miejsce wyposażone w urządzenia stymulujące rozwój zmysłów za pomocą całej gamy bodźców.

Głównymi celami zajęć jest:

·Wielozmysłowe poznawanie, doświadczanie świata (rzeczywistości) wszystkimi zmysłami: wzroku, słuchu, dotyku, węchu oraz odprężenie i wyciszenie przy odpowiednio dobranej muzyce, grze świateł, przyjemnym zapachom czy elementom dotykowym.

·Poprawa emocjonalności dziecka.

·Zwiększenie wrażliwości na bodźce docierające do systemu nerwowego, między innymi poprzez wyzwalanie odruchu orientacyjno-badawczego.

·Aktywizacja poprawiająca sprawność funkcjonalną mózgu.

Z zajęć korzystać mogą osoby niepełnosprawne, z upośledzeniem umysłowym, autyzmem, nadpobudliwością, z zespołem Downa, z zaburzeniami psychicznymi, niewidomi oraz z innymi deficytami.


(szerokość: 640 / wysokość: 853)


Niepełnosprawna osoba w Sali Doświadczania Świata posiada wolność wyboru tych bodźców, które dla niej samej są najprzyjemniejsze, na których chce się koncentrować i którymi pragnie się zajmować. Siłą metody Snoezelen jest to, że dzięki niej dochodzą do głosu dwie podstawowe prawdy antropologiczne, a mianowicie: każdy człowiek pragnie tworzyć i każdy pragnie być wolnym. Sala Doświadczania Świata dla wielu osób jest często jedynym miejscem, jedynym światem, które daje im możliwości autentycznego przeżywania świata i otoczenia. Zajęcia w Sali wywołują w dzieciach mnóstwo pozytywnych emocji. Wprowadzają dzieci w stan relaksacji i odpoczynku, zwiększają ich aktywność i motywację do poznawania oraz chęć do nawiązywania kontaktu, wywołują poczucie bezpieczeństwa, rozwijają zainteresowania, procesy poznawcze, poprawiają orientację w schemacie ciała oraz w przestrzeni, ograniczają zachowania agresywne, ułatwiają pokonywanie lęku oraz zwiększają bazę doświadczeń. W SDS osobie niepełnosprawnej łatwiej i szybciej osiągnąć sukces, bo kieruje nią ciekawość i poczucie, że oto znalazła się w miejscu zupełnie odmiennym od wszystkiego, co znała dotychczas i na dodatek dającym się bez trudu poznać, a które jest dla niej samej przyjemne, na którym chce się skoncentrować. Czas spędzany w tym pomieszczeniu jest zawsze w pełni wykorzystany. Pracując z dzieckiem w Sali Doświadczania Świata, wpływamy na jego wszechstronny rozwój.

Sala Doświadczania Świata w naszej poradni  wyposażona jest w projektor obrazów, interaktywną lampę do światłowodów, interaktywną kolumnę bulgoczącą, kulę lustrzaną z reflektorem o zmiennej barwie, sprzęt Hi–Fi wraz z zestawem płyt z muzyką relaksacyjną, wyspę światłowodów, suchy basen, lustrzany domek, platformę świetlno–dźwiękową, tor świetlno–dźwiękowy z tablicą kurantów, kurtynę światłowodów, poduchy – pufy, materac rehabilitacyjny i tapetę UV świecąca w promieniach UV.

 

mgr Helena Rasała

Pedagog Powiatowej Poradni Psychologiczno-

-Pedagogicznej w Chojnowie

 



Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama