Chojnowska Jesień z Muzyką Dawną - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyChojnowska Jesień z Muzyką Dawną 

To tu przed wiekami brzmiały podobne dźwięki. Być może nawet w tej sali, zbierało się okoliczne państwo by w towarzystwie oddawać się muzycznym doznaniom.

Muzeum Regionalne było idealnym miejscem na inaugurację IV już edycji „Chojnowskiej Jesieni z Muzyką Dawną". Zamek Piastów Śląskich nie pierwszy raz był scenerią dla muzyków, których pasją jest średniowieczna twórczość instrumentalno-wokalna.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


3 października – pierwszego z czterech dni koncertowych – w sali sgraffitowej wystąpiły dwa niezwykłe zespoły: "Tiboryus" ze Świeradowa Zdroju, prowadzony przez Ryszarda Dembińskiego oraz Zespół Muzyki Historycznej "Il Riccio" z Wrocławia, kierowany przez Arkadiusza Wróblewskiego.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Pierwszy, skupiający najmłodszych wykonawców tegorocznej „Jesieni…"  popisał się grą na oryginalnych instrumentach i wokalem. Wrocławianie natomiast zaprezentowali kunszt dojrzałych muzyków grając sonaty Jerzego Filipa Telemana. Koncert tego dnia przebiegał pod wspólnym hasłem „Muzyka średniowieczna a karczma polska".

 

W sobotę, w kościele pw.. NPNMP, kolejne dwa zespoły wypełniły stuletnią świątynię brzmieniami ujętymi pod tytułem „Sacrum/Profanum – Muzyka tradycyjna i śródziemnomorska".


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Tego dnia zaproszono chojnowian do wysłuchania prezentacji Zespołu Muzyki Dawnej Flauto Dolce z Drezdenka i Zespołu Muzyki Dawnej Voci Unite z Łomży.

(szerokość: 640 / wysokość: 425)


Wyrazy uznania dla muzycznego kunsztu i pięknych głosów obu zespołów, które w chojnowskich spotkaniach z muzyką dawną brały udział po raz pierwszy!

 Ostatnim w tym cyklu był koncert finałowy, który odbył się w niedzielę, 5 października, w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała tego dnia zespołów, które są już w naszym mieście dobrze znane. Zespół Muzyki Dawnej „Hortus Musicus" z Mielca ujmuje wspaniałymi, hiszpańskimi rytmami, nieprzeciętnym wokalem i pasją z jaką młodzi ludzie oddają się tej mało wśród ich rówieśników popularnej muzycznej konwencji.

Na zakończenie trzeciego dnia zagrał najbliższy chojnowianom Zespół Muzyki Historycznej „ All Antico".


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Założony przed kilku laty w naszym mieście ansambl długo skupiał wyłącznie chojnowian, teraz w jego składzie grają też wrocławianie.

Obie grupy dały wspaniały koncert, który organizator – MOKSiR – ujął pod nazwą „Musica Polonica".

 (szerokość: 640 / wysokość: 427)


Czwarta edycja „Chojnowskiej Jesieni z Muzyką Dawną" dowodzi, że zarówno wykonawcy, jak i publiczność czuje potrzebę obcowania z tego rodzaju materią dźwiękową. To także nadzieja, że będą kolejne edycje. Już dziś zapraszamy na jedyne w roku takie doznania. Warto od czasu do czasu przekonać się, że tzw. muzyka dawna potrafi przemówić i zachwycić.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)
eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
eQ8e3fGBYD2015-11-21DMA8TyccMUZ

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama