Kalendarium 2014 - przypomnijmy sobie - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyKalendarium 2014 - przypomnijmy sobieSTYCZEŃ

 

Chojnowianie dla Orkiestry

22 stycznia, tak jak w wielu miastach naszego kraju, zagrała i u nas Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dzięki hojnym mieszkańcom, zebraliśmy ponad 14 tysięcy złotych.

 

Niezwykłe świąteczne koncerty

W przeddzień święta Trzech Króli, w chojnowskiej świątyni pw. Świętych Ap. Piotra i Pawła, chór Skoranta dał doroczny koncert kolęd i pastorałek. Zainaugurowała go młodzież PZS, która tuż przed koncertem zatańczyła w centrum miasta Poloneza. Następnego dnia w kościele pw. NPNMP, dla mieszkańców Chojnowa wystąpił chór Madrygał Legnickiego Centrum Kultury, który wykonał kilka psalmów, kolęd i pastorałek.

 

LUTY

 

Spice girls

18 i 19 lutego Chojnów znalazł się na trasie „Babskiego Spektaklu". „Old Spice Girls" czyli Emilia Krakowska, Barbara Wrzesińska i Lidia Stanisławska dały niemal dwugodzinny spektakl, na który złożyły się niewybredne dowcipy, humorystyczne podejście do „dojrzewającej" płci pięknej, do ludzkich przywar i oczywiście do płci przeciwnej. Sala w Domu Schrama była pełna ludzi i pełna śmiechu. Artystki nie pozwalały nabrać tchu.

 

Energiczni Mariachi

Efektowne sombrera, gorące rytmy latynoamerykańskie i Don Pedro z batutą – tak 26 stycznia w sali widowiskowej Domu Schrama Orkiestra Dęta Gminy Miłkowice pod batutą Piotra Koziara przywitała publiczność. Noworoczny Koncert, na który mieszkańców Ziemi Chojnowskiej zaprosił burmistrz Jan Serkies, ma szansę stać się tradycją w naszym mieście.

 

Światowy Dzień Chorego

Już od kilku lat Dolnośląskie Stowarzyszenie na Rzecz Chorych Długotrwale Unieruchomionych „Niebieski Parasol" w Chojnowie, wspólnie ze swoimi pensjonariuszami obchodzą Światowy Dzień Chorego. Wzorem poprzednich lat, uroczystości rozpoczęła Msza św. w kaplicy, celebrowana przez proboszcza Parafii NPNMP, ks. Mirosława Makowskiego oraz ks. Jarosława Góreckiego.

 

MARZEC

 

Jubileusz filatelistów

5 marca świętowano ósmą rocznicę działalności chojnowskiego Koła Miejskiego Polskiego Związku Filatelistów. Była to okazja do podsumowań wieloletniego dorobku, przedstawienia planów na przyszłość i nagrodzenia najbardziej aktywnych.

 

V kadencja Młodzieżowej Rady Miejskiej

6 marca, Młodzieżowa Rada Miejska miała swoją pierwszą, inauguracyjną sesję. Podczas tego posiedzenia młodzi radni odebrali nominacje z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej Chojnowa i wybrali spośród siebie przewodniczącego rady, jego zastępcę i sekretarza.

 

Europejczycy w Chojnowie

31 marca władze miasta podejmowały w ratuszu grupę obcokrajowców – reprezentantów 7 państw, goszczących w Chojnowie na zaproszenie Powiatowego Zespołu Szkół w ramach projektu dotyczącego edukacji na obszarze Unii Europejskiej „Comenius". Delegacje z Francji, Rumunii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Turcji i Belgii spotkały się z burmistrzem, który w kilku słowach przybliżył historię miasta i jego obecne atrakcje. Informacje o dziejach Chojnowa uzupełnił dyrektor Muzeum Regionalnego, który tego samego dnia przyjął gości w progach Zamku Piastów.

 

KWIECIEŃ

 

Charytatywna zumba

12 kwietnia, z inicjatywy chojnowskiej grupy trenującej zumbę, po raz pierwszy w naszym mieście odbył się „Maraton zumby", z którego dochód przeznaczono na rzecz trzy i pół letniej chojnowianki Blanki Kuliniak. Ponad 200 maratonek z werwą i niegasnącym uśmiechem na ustach oddawały całą swoją energię na rzecz chorej Blanki. Akcja z zumbą w tle, zaowocowała niebagatelną kwotą ponad 10 tys. zł.

 

Udany turniej taekwondo

12 kwietnia w SP4 4, przywitano ponad 150 młodych zawodników Taekwondo z Bolesławca, Chojnowa, Chrząstawy Wielkiej, Opola, Wrocławia i Zgorzelca. Dzieci i młodzież od 4 do 14 roku życia konkurowały między sobą podczas II Turnieju Taekwondo Chojnów dla Dzieci, który kolejny raz zorganizował LMKS "SFORA" Chojnów.

 

Kajakowa szkoła … na sucho

2 kwietnia do Gimnazjum nr 1 przybyli młodzi zawodnicy z Miłkowic i Ścinawy, uczniowie SP 3 i Gimnazjum nr 2 oraz młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół – w sumie 18 drużyn II Gimnazjady Wioślarskiej. Impreza odbywała się w ramach podejmowanego co roku projektu „Kajakowa szkoła".

 

MAJ

 

Majowe uroczystości

1 maja 2014 r. - z okazji X rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zorganizowano Piknik Europejski na sportowo. Był turniej tenisa ziemnego, biegi przełajowe dla szkół podstawowych i konkurs dla siłaczy. Zwieńczeniem tego dnia był koncert pn. Melodie Europy.

3 maja chojnowianie spotkali się pod obeliskiem przy ul. Chmielnej, potem w chojnowskiej farze, celebrując Święto Konstytucji 3 Maja. Popołudniowe obchody miały wybitnie muzyczny charakter. Prezentacje rozpoczęli Rok Starsi, potem pojawiła się Kasa Chorych, a na zakończenie wystąpił się zespól Photony.

W międzyczasie na Orliku przeprowadzono turniej piłkarski „Żaków" o Puchar Burmistrza Miasta Chojnowa.

 

Misterium dla Świętego

Słowem i pieśnią, chojnowianie uczcili kanonizację naszego Papieża Jana Pawła II. Dla Świętego Polaka, chór Skoranta przygotował misterium poświęcone Jego życiu i wielkim czynom jakie, za Jego pontyfikatu, doświadczali wierni.

 

Jubileuszowa wizyta

Jubileusz 25.lecia obchodzili w maju Niemcy, którzy od ćwierć wieku przyjeżdżają z wizytą do Chojnowa – miasta ich dzieciństwa bądź dzieciństwa ich krewnych. Każdego roku, w maju, gród nad Skorą podejmuje kilkudziesięcioosobową grupę, która chętnie zwiedza również Dolny Śląsk.

 

To była wspaniała NOC

Każdy z uczestników tegorocznej „Nocy w Muzeum" zgodzi się, że impreza kolejny raz bardzo się udała. Organizatorzy – Muzeum Regionalne i Partnerstwo Doliny Skory, tym razem zaplanowali przebieg imprezy w klimatach wieku piętnastego.

 

CZERWIEC

 

Teatralny maraton

Nie było zwycięzców, ale był aplauz, podziw i satysfakcja. Tak podsumować można dziewiątą edycję Przeglądu Zespołów Teatralnych Silebia 2014. W tym roku do udziału w Silebi zgłosiło się ….. grup teatralnych – z Chojnowa, Lwówka Śląskiego, Legnicy, Głogowa, Wrocławia, Zgorzelca i Raszówki.

 

Dni Chojnowa 2014

Nie dwa dni, a dwa tygodnie trwały obchody święta naszego miasta. 7 i 8 czerwca w centrum miasta miały miejsce najgłośniejsze i najbardziej różnorodne wydarzenia, ale wcześniej i później też wiele się działo. Od ostatniego dnia maja nad dobrze pojętą propagandą walorów naszego miasta pracowali krótkofalowcy z Kamiennej Góry. Chojnowscy wędkarze, zorganizowali dwie atrakcyjne imprezy – festyn wędkarski dla dzieci i zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta Chojnowa. Chojnowskie Dyktando już po raz jedenasty skupiło znawców polskiej gramatyki i ortografii. Tradycyjnie w ramach Dni Miasta pasowano przedszkolaków na Czytelników MBP. Odbył się też turniej brydża sportowego parami, turniej tenisa ziemnego, piłki nożnej Żaków. Artyści sztuki włókna współpracujący z Galerią Tkacką "Na Jatkach" we Wrocławiu kolejny, szósty już raz, prezentowali w muzeum tkaninę artystyczną, ujętą w jeden tytuł – „Precyzja sztuki włókna". Oficjalne obchody zainaugurował, jak zawsze barwny korowód. Na wielkiej scenie było przedszkolne śpiewania, koncert orkiestry dętej, dynamiczne choreografie grup tanecznych i koncert zespołu Blue Band. Gwiazdą wieczoru był Pectus. Niedzielne popołudnie wypełniły występy Rok Starszych, Polish Fiction, kapeli Swojacy i zespołu Macierzanki, grupy Dylemat oraz prezentacje par tańca towarzyskiego.

 

Znani i zasłużeni dla Chojnowa

Trzy lata trwały prace nad gromadzeniem materiałów do pierwszej w dziejach naszego miasta publikacji pt. „Chojnowianie znani i zasłużeni (1945-2010) cz.1". W książce znalazło się 99 osób, które w znaczący sposób wpłynęły na losy naszego miasta, były prekursorami w rożnych dziadzinach jego rozwoju, udzielały się społecznie, wzbogacały jego dorobek kulturalny, artystyczny. Promocja książki miała miejsce 12 czerwca w Domu Schrama.

 

LIPIEC

 

Praca, współpraca, partnerstwo

4 lipca w MBP odbył się wernisaż trzeciej wystawy poświęconej partnerstwu Chojnowa z niemieckim Egelsbach i francuskim Commentry. Chojnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Miast Partnerskich przygotowało prezentację z ubiegłorocznej wizyty partnerów z Niemiec i tegorocznej podróży stowarzyszenia do Francji.

 

Muzyka w Rynku

Impreza zapoczątkowana w ubiegłym roku zdobyła liczne grono sympatyków. W tym roku do rynku przyciągali Rok Starszych i zespół Niewinni z Wrocławia oraz dodatkowa atrakcja - członkowie klubu motocyklowego Predators Chojnów.

 

SIERPIEŃ

 

Wyróżnieni przez władze

Po raz pierwszy w Chojnowie odbyła się uroczystość wręczania nagród i stypendiów dla najlepszych uczniów i sportowców szkół z terenu naszego miasta. Uroczystość odbyła się 4 sierpnia w Domu Schrama, gdzie licznie rozdano stypendia naukowe i artystyczne oraz nagrody sportowe Burmistrza Miasta Chojnowa za rok szkolny 2013/2014.

 

Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia, Chojnów gościł Kompanię Honorową X Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. broni Stanisława Maczka ze Świętoszowa. Żołnierze wspólnie z mieszkańcami uroczyście obchodzili święto Wojska Polskiego. Był apel poległych, salwy honorowe i prezentacja sprzętu wojskowego.

 

Tutto amore

To był niesamowity koncert. 31 sierpnia, w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP rozbrzmiewał wspaniały tenor Bogusława Bidzińskiego, który wspólnie z akompaniatorem Stanisławem Deją przeniósł zasłuchaną publiczność w świat włoskiej opery.

 

WRZESIEŃ

 

Narodowe Czytanie 2014

15 września chojnowianie wzięli udział w trzeciej edycji Narodowego Czytania, poświęconego tym razem twórczości Henryka Sienkiewicza. 14 osób odczytało 7 fragmentów Trylogii. Na lektorskich fotelach zasiedli przedstawiciele chojnowskich instytucji, firm, organizacji pozarządowych oraz uczniowie naszych gimnazjów i Powiatowego Zespołu Szkół.

 

Wysokościowe mistrzostwa

23 września chojnowski Park Piastowski stał się areną XIII Mistrzostw PSP Województwa Dolnośląskiego w Ratownictwie Wysokościowym. Na starcie w Parku Piastowskim stanęło 23 zawodników reprezentujących pięć jednostek – Legnicę, Wałbrzych, Świdnicę, Wrocław i Złotoryję.

 

Wicemarszałek w Chojnowie

25 września w Chojnowie przebywał wicemarszałek Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Jerzy Michalak. Wspólnie z burmistrzem odwiedził inwestycje dofinansowywane przez Urząd Marszałkowski realizowane w naszym mieście, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

PAŹDZIERNIK

3 października, koncert w Muzeum Regionalnym zainaugurował czwartą edycję „Chojnowskiej Jesieni z Muzyką Dawną". Mieszkańcy mieli okazję przez kilka dni uczestniczyć w prezentacjach w muzeum i chojnowskich świątyniach poznając różnorodny repertuar dawnych epok.

 

Kresy w wymiarze kulturowym

Czwarta edycja Chojnowskiej Gali Kresowej, prezentowana w ramach Legnickich Dni Kultury Kresowej odbyła się w naszym mieście 6 października. Dla wielu chojnowian muzyka z Kresów, to sentymentalne brzmienia przywołujące wspomnienia z dawnych lat. Widowni zatem nie zabrakło.

 

LISTOPAD

 

11 listopada w Chojnowie

Miejskie obchody narodowego święta zainaugurowali uczniowie Ogniska Muzycznego. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się złożeniem wieńców pod obeliskiem przy ul. Chmielnej, a zakończyły Mszą św w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła. Część artystyczna miała miejsce w Domu Schrama. Okolicznościową akademię przygotowały dzieci z SP4, uwieńczeniem był refleksyjny koncert Dariusza Matysa.

 

Ostatnia sesja

13 listopada radni kadencji 2010-2014 odbyli swoje ostatnie posiedzenie. Sesja miała charakter podsumowujący cztery lata pracy. Była to także okazja do złożenia podziękowań wszystkim, którzy przez ostatnie lata współpracowali z Radą, wspierali ją i w różny sposób angażowali się w rozwój miasta.

 

Wybory do władz

16 listopada odbyły się wybory samorządowe. Wolą 68% procent głosujących mieszkańców, na funkcję burmistrza wybrano ponownie Jana Serkiesa. Spośród 61 kandydatów na chojnowskich rajców, 15 otrzymało mandat zaufania chojnowian w swoich okręgach. Frekwencja w naszym mieście wyniosła 43,19%.

 

GRUDZIEŃ

 

Sesja inauguracyjna

1 grudnia odbyła się pierwsza sesja VII kadencji Rady Miejskiej Chojnowa. Dwa tygodnie po wyborach samorządowych, radni wybrani wolą mieszkańców zostali zaprzysiężeni. Wybrali spośród siebie przewodniczącego Rady i zastępcę.

 

Pomagamy pisząc

Już po raz siódmy, w Chojnowie, za sprawą Gimnazjum nr 2, mieszkańcy mieli możliwość włączenia się do „Maratonu Pisania Listów" - akcji Amnesty International. W tym roku padł w naszym mieście kolejny rekord – w obronie osób, których prawa zostały złamane napisano ponad 3700 listów.

 

Bajeczny jarmark

14 grudnia, mieszkańcy trzeci raz spotkali się w centrum miasta na Jarmarku Świątecznym, by wspólnie poczuć klimat nadchodzących świąt. Góralska muzyka, świąteczne melodie w wykonaniu wokalistów i chóru Skoranta, stragany wypełnione świątecznymi ozdobami i świąteczne zapachy spełniły swoje zadanie. Wszystkich urzekł klimat Bożego Narodzenia.eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama