Mae govannen i mellyn nin!: Witajcie moi przyjaciele! - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyMae govannen i mellyn nin!: Witajcie moi przyjaciele!
The Tolkien Society w 2003 roku ogłosiło 25 marca Dniem Czytania Tolkiena. Dla wszystkich sympatyków twórczości tego angielskiego pisarza to znana data, bowiem tego dnia Jedyny Pierścień został zniszczony w ogniu Orodruiny, a Śródziemie uwolniło się spod władzy Saurona. Corocznie obchodzi się ten Dzień pod innym hasłem - w 2015 jest to Przyjaźń. W tym roku do obchodów przyłączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnowie oraz Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum nr 2. Koordynatorami akcji byli: Ewa Wołoszyn - szkolny koordynator Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki w Gimnazjum nr 1, Lucyna Spes - wicedyrektor Gimnazjum nr 2 oraz nauczyciele tej szkoły: Joanna Betlejewska, Alina Bujak i Mariola Jakusik, a także Anna Kopyra - moderator MDKK i DKK przy MBP.

Dzień Czytania Tolkiena w Chojnowie rozpoczął się od przybycia do Gimnazjum nr 2, poprzebieranych za warzywa i owoce, dzieciz Przedszkola nr 1 - grupa Grzybków i z Przedszkola nr 3 - grupa: Motyle, Pajacyki II i Żabki II. Przywitały je elfy, za które przeistoczyli się klubowicze z MDKK oraz inni uczniowie szkoły.


(szerokość: 750 / wysokość: 498)


Na początku spotkania przypomniały one przybyłym Małym Przyjaciołom zasady dobrego obchodzenia się z książką, a potem przeczytały wybrane fragmenty "Hobbita". Przedszkolaki uważnie słuchały starszych kolegów i popraw-nie odpowiadały na zadawane pytania. Okazało się, że wśród nich znalazł się znawca tej powieści. Za swoją wiedzę otrzymał specjalną nagrodę. Każdy wie, że elfy, oprócz książek, lubią także ćwiczyć, dlatego po umysłowych łamigłówkach na przedszkolaków czekały rozgrywki sportowe.


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


Na pożegnanie elfy wręczyły Małym Przyjaciołom upominki - imienne, wykonane przez siebie, zakładki do książek oraz żółte baloniki. Tego samego dnia, gimnazjaliści mogli jeszcze wysłuchać na lekcjach języka angielskiego fragmentów "Hobbita" czytanego w oryginale, a na języku polskim "Silimarillona". Ale na wyniki ogłoszonych konkursów - plastycznego "Mój ulubiony bohater tolkienowski" i czytelniczego o Śródziemiu - musieli jeszcze kilka dni poczekać.


Natomiast gromada elfów z MDKK z Gimnazjum nr 1 wybrała się do Szkoły Podstawowej nr 3. Po dotarciu, ulokowała się w miejscu najbardziej ukochanym przez elfy, czyli w szkolnej bibliotece. Tu oczekiwała na uczniowskie drużyny, które miały zawalczyć o miano Drużyny Pierścienia.

(szerokość: 750 / wysokość: 562)


Kiedy do biblioteki przybyły grupy z klasy V"a", V"b" i IV"a", przywitano ich na sposób elficki i odczytano fragmenty z "Hobbita". Potem zaczęła się bitwa. Pierwszą z konkurencji było udzielenie odpowiedzi na pytania do wylosowanego tekstu. A kolejnymi: rozsypanka wyrazowa z elfickimi sentencjami, rozkodowywanie i kodowanie imion za pomocą elfickiego alfabetu oraz znalezienie drogi do Rivendell, która wiodła przez niebezpieczny labirynt. Wszystkie powierzone przez elfy zadania były rozwiązywane sumiennie. I choć na twarzach uczniów nieraz gościły rumieńce z wysiłku, to duch przyjaźni unosił się nad rywalizującymi drużynami. Po emocjonującej walce, zwycięstwo przypadło reprezentacji klasy V"a" i to ona otrzymała zaszczytny tytuł Drużyny Pierścienia.


(szerokość: 750 / wysokość: 500)


Na koniec, tego obfitującego w wydarzenia dnia, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnowie uczestnicy zajęć Tygodnia z Internetem 2015 wysłuchali fragmentu "Hobbita" i otrzymali upominki - zakładki do książek upamiętniające Dzień Czytania Tolkiena, a wykonane przez uczniów Gimnazjum nr 2.

Do końca marca w bibliotece można było także obejrzeć wystawę poświęconą twórczości J.R.R. Tolkiena.

 

Mam nadzieję, że za rok w Chojnowie ponownie zawita Światowy Dzień Czytania Tolkiena.

 

Z elfickim pozdrowieniem:

Nai elen siluva lvenna!

(Niech gwiazda oświetla Wasze drogi!)

 

Anna Idreneth Kopyra

moderator DKK i MDKK

przy MBP w ChojnowieNapisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
eyyiiirr2016-04-12Johnk63

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama