Zawodowcy i amatorzy czyli Chojnów miastem kolarzy - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyZawodowcy i amatorzy czyli Chojnów miastem kolarzy
125 zawodników, reprezentantów siedmiu krajów Europy, kilka minut po godzinie 18.00 wjechało do Chojnowa kończąc I etap 38 Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego "Szlakiem Grodów Piastowskich 2003".
Pokonując trasę z Głogowa do Chojnowa przejechali niemal 158 km. Zanim minęli metę trzykrotnie okrążali miasto ulicami Wolności, Paderewskiego, Legnicką, Lubińską do Białej i Kolejową do Rynku.


Pierwszy wyścig, którego trasa prowadziła z Legnicy przez Chojnów, Złotoryję, Legnicę do Lubina zorganizowano w 1966 r. w związku z 1000-leciem Państwa Polskiego. Wzięło w nim udział 127 kolarzy. Medale na tym wyścigu zdobywali zawodnicy, których nawet laikom nie trzeba przybliżać: Stanisław Szozda, Ryszard Szurkowski, Tadeusz Mytnik, Zenon Jaskóła, Mieczysław Karłowicz czy Zdzisław Wrona.

Tegoroczna impreza po raz drugi w historii, swój finał pierwszego etapu miała w grodzie nad Skorą. Mieszkańcy naszego miasta mieli okazję oklaskiwać zawodników mijających metę i tych, którzy stawali na podium.
W tym roku, w Chojnowie, żółtą koszulkę lidera włożył zawodnik ZGK "Mróz" Kazimierz Stafiej:
- Na pewnym etapie znalazłem się w 18 osobowej grupie, która odskoczyła od peletonu. Przejąłem rolę sprintera i ciągnąłem do końca.

Burmistrz Chojnowa uhonorował zwycięzcę pucharem dla najlepszego zawodnika, dodatkowo K. Stafiej otrzymał granatową koszulkę najwszechstronniejszego zawodnika.
Impreza zgromadziła w centrum miasta tłumy mieszkańców. W oczekiwaniu na barwny peleton rywalizujących kolarzy, na scenie w Rynku, kibiców zabawiały zespoły taneczne, wokaliści, zespół Haward i Orkiestra Dęta pod batutą Jana Buńkowskiego.

38 Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich zakończył się w niedzielę na mecie w Jaworze. Górskie etapy, mało sprzyjająca pogoda i 191 km trasy dla Piotra Przydziała z CCC-Polsat nie stanowiły przeszkody - finisz należał do niego.

Elita Grasina z Łotwy- sędzina główna wyścigu, o organizacji powiedziała:
- Przewyższa imprezy o większej kategorii. Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich zasługuje na miano zawodów o znacznie wyższej randze.

***
Z miejsca gdzie kolarze "Grodów" kończyli wyścig, kilka godzin wcześniej startowali potencjalni następcy zawodowych kolarzy - uczestnicy Rajdu Rowerowego Młodych Rolników "Warszawa - Bruksela". Eliminacje powiatowe tego wyścigu kolejny raz odbyły się w Chojnowie. Zawodnicy mieli do pokonania nie tylko 21 kilometrową trasę, ale przede wszystkim test z wiedzy o Unii Europejskiej, który decydował o klasyfikacji. Największą wiedzą na temat UE wśród dziewcząt wykazała się mieszkanka powiatu polkowickiego Anna Kamińska:
- Przygotowuję się obecnie do matury. Siłą rzeczy studiuję także tematy unijne, to bez wątpienia bardzo mi pomogło.
Najlepszy wśród chłopców był Stanisław Biskup, mieszkaniec Wilczyc.
Zwycięzcy będą reprezentować nasz region podczas zawodów wojewódzkich.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama