Majowe święto narodowe - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyMajowe święto narodoweKoncert uczniów Społecznego Ogniska Muzycznego, jak co roku, zainaugurował miejskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

(szerokość: 640 / wysokość: 480)


(szerokość: 190 / wysokość: 253)

30 kwietnia, w Sali Edukacyjnej MBP dzieci i młodzież prezentując nabyte umiejętności przed publicznością, dała wyraz patriotycznej postawy, muzyką dziękując przodkom za wolność i możliwość swobodnego kształcenia się w demokratycznej Ojczyźnie.W niedzielne przedpołudnie spotkaniem pod obeliskiem przy ul. Chmielnej rozpoczęto w Chojnowie oficjalne uroczystości upamiętniające rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obecność pocztów sztandarowych placówek oświatowych, związków kombatanckich i sybirackich nadały wydarzeniu podniosłego klimatu.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


- Spotykamy się w tym symbolicznym dla nas miejscu w dniu Święta Narodowego, by uczcić 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która rozpoczęła największą w dziejach Polski reformę ustroju państwa. Ustawa ta jednak nie zdążyła na dobre zaistnieć w polskim systemie politycznym, bowiem obowiązywała zaledwie rok. W czasie rozbiorów Polski Konstytucja Trzeciomajowa była traktowana jako symbol dążeń do odzyskania niepodległości. Dla wielu Polaków w tamtym czasie świętowanie jej uchwalenia było okazją do manifestowania swojego patriotyzmu. W II Rzeczypospolitej rocznica  została uznana za święto narodowe uchwałą sejmu z 1919 r. Po II wojnie światowej ostatni raz to święto obchodzono w 1946 roku. W następnych kilkudziesięciu latach wszelkie próby zorganizowania uroczystości napotykały na sprzeciw władz Polski Ludowej. Dopiero ustawą z 6 kwietnia 1990 roku ustanowiono Święto Narodowe Trzeciego Maja.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Dziś, w wolnej Polsce, celebrujemy jeszcze jeden ważny jubileusz - 25 lat trudnego, ale owocnego procesu modernizacji kraju. Odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów społecznych przemian. Uwolniła ona obywatelską energię Polaków i pozwoliła lokalnym wspólnotom współuczestniczyć i współdecydować w sprawach publicznych.

Dzięki władzy lokalnej społeczności, zaangażowaniu mieszkańców, budujemy naszą tożsamość, promujemy nasz dorobek kulturowy i wspólnie z demokratycznie wybranymi przedstawicielami budujemy i rozwijamy nasze miasto.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Niech w roku ustanowionym przez Sejm RP Rokiem św. Jana Pawła II przyświeca nam Jego sentencja - "wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać - trzeba ją stale zdobywać i tworzyć". Dziękuję wszystkim za przybycie, za okazanie patriotycznej postawy i kultywowanie narodowych tradycji.Życzę wszelkiej pomyślności, wielu radosnych, szczęśliwych dni i miłego świętowania.

                                                       (z przemówienia burmistrza Jana Serkiesa)

 

Symboliczne wieńce w hołdzie Poległym złożyły delegacje władz powiatu, miasta i gminy, przedstawiciele miejskiego i gminnego Związku Kombatantów, Związku Sybiraków, Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Związku Nauczycielstwa Polskiego.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Stąd, wspólnie z mieszkańcami Chojnowa, uczestnicy przeszli do kościoła pw. św. ap. Piotra i Pawła, gdzie mszę św. w intencji Ojczyzny koncelebrował ks. Marek Osmulski.

 

Rekreacyjna część święta rozpoczęła się w centrum miasta o godz. 17. Organizator - Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji - zaprosił mieszkańców na pierwszy w tym sezonie plenerowy festyn pn. "Muzyka w Rynku".


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Świąteczny, słoneczny dzień wypełniły występy estradowe. Na początek jeleniogórska grupa Trend Music. Pięcioosobowa formacja bawiła chojnowian szlagierami polskich i zagranicznych wykonawców.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Publiczność oklaskiwała także krótki występ młodej chojnowianki, pobierającej lekcje śpiewu w Studio Fame w Legnicy - Karoliny Końki.


(szerokość: 640 / wysokość: 427)


Dopełnieniem muzycznych prezentacji były dmuchane atrakcje dla dzieci, kramy

i stoiska gastronomiczne.

 

Festynowy sezon można uznać za otwarty. W planach kolejne wydarzenia w centrum miasta i innych plenerowych miejscach.eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama