W ramach Tygodnia Bibliotek - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyW ramach Tygodnia BibliotekHolony II

Pod tym tajemniczym tytułem kryje się wystawa Urszuli Kwiatkowskiej-Sznerch, wernisaż której miał miejsce 8 maja w Galerii Młodych MBP.


(szerokość: 640 / wysokość: 508)


Co znaczy słowo holon? Jego definicja jest równie skomplikowana co nazwa. Wyraz pochodzi z greckiego holos czyli całość, a encyklopedia podaje jego definicję jako "termin ukuty przez Arthura Koestlera w książce The Ghost in the Machine z 1967r., oznaczający system (lub zjawisko) będące całością samą w sobie, jak również częścią większego systemu. Można je postrzegać jako sieć systemów zagnieżdżonych w sobie nawzajem. Każdy system może być postrzegany jako holon - od cząstki do wszech-świata jako całości". Termin trudny, podobnie jak prace młodej artystki. Spotkanie z autorką, podczas otwarcia wystawy mogło wiele wyjaśnić każdemu, kto z interpretacją prac miał problemy. Ciekawie na ten temat mówiła historyk sztuki Janina Stasiak, przyjaciółka pani Urszuli.

- Bardzo cenię sobie zmysł plastyczny Urszuli. Ma duży talent do kreowania rzeczywistości, do budowania nastroju środkami innymi niż słowo i gest. W pozornie prostej formie, można znaleźć elementy, które przyciągają, np. dramatyczne napięcia wyrażane nie wprost. Ważnym elementem są w tych pracach podteksty, które pomagają w wyjaśnieniu przesłania autorki.

Wystawa składa się z kilku cykli - "Kim jest kobieta?", "Koniec świata", "Płonący raj", "Czarne Anioły".W ujęte w nich dramatyczne emocje, czasami wkrada się też żart, podprogowy humor, którego interpretację, autorka pozostawia odbiorcy. Niespodzianką był przygotowany specjalnie na wernisaż, dodatkowy cykl pn. "Bibliotekarki" dedykowany pracownicom chojnowskiej MBP. Wyeksponowany piętro wyżej,w sali edukacyjnej stanowił tło dla warsztatów, jakie pani Urszula zaproponowała dorosłym i dzieciom. Każdy zatem mógł własnoręcznie stworzyć kolaż, wydzierając lub wycinając z gazet własne holony.


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


URSZULA
KWIATKOWSKA - SZNERCH
Nieuleczalna miłośniczka Życia. Często stoi w zachwyceniu, patrząc na góry, morze, klucz lecących gęsi. Może też zastygnąć
w kontemplacji, spoglądając na bawiące się dziecko, tańczącą baletnicę, obserwując obrazy, rzeźby, ceramikę czy szkło artystyczne. Kocha teatr na różne sposoby (widz, praca magisterska, udział w Stowarzyszeniu Miłośników Teatru, recenzje). Bardzo dużo czyta - filozofia, psychologia, literatura piękna, ukochana poezja, historia, a zwłaszcza sztuki, etologia i inne. Bierze też udział w różnorodnych inicjatywach o charakterze plastycznym, m.in. aktywnie uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez Otwartą Pracownię przy Galerii Sztuki w Legnicy.
W ramach wystaw zbiorowych miała możliwość przedstawienia swoich prac plastycznych mieszkańcom Legnicy. W 2010 roku w Legnickiej Bibliotece Publicznej zadebiutowała na wystawie indywidualnej jako autorka prac-kolaży pod tytułem "HOLONY".


Jestem Urszula Kwiatkowska - Sznerch, tkwi we mnie "w środku" Eva Szron, która poddaje HOLONY próbie spotkania z publicznością. Jeśli zapadną w naszą wyobraźnię, zwiążą się poprzez świadomość z bytami, którymi wszyscy jesteśmy, zapewnimy im długie, twórcze istnienie.
                                                                                           Fragment recenzji Janiny Stasiak


Wystawa potrwa do 15 czerwca. Zapraszamy.

eg


***

 

Na tropach smoków

Jedną z propozycji chojnowskiej biblioteki, skierowaną zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, był cykl spotkań zatytułowany „Na tropach smoków" -  wszystkie spotkania odbyły się 13 maja.

Najpierw, z samego rana, w Bibliotecznej Akademii Malucha pojawił się legendarny smok, tytułowy bohater książki Urszuli Kozłowskiej „Smok wawelski". Pojawiły się również kolorowe pacynki, które zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy.


(szerokość: 640 / wysokość: 507)


Po przeczytaniu opowieści o wawelskim smoku, dzieci bardzo chętnie odpowiadały na pytania dotyczące bohaterów oraz wydarzeń przedstawionych w książce. Plastycznym zadaniem najmłodszych uczestników BAM i ich rodziców było złożenie  smoka z rozsypanych  figur geometrycznych.


(szerokość: 750 / wysokość: 562)


Dużo emocji i  radości sprawiły maluchom także zabawy „Smocze minki" i „Smok goni swój ogon".

Potem z chojnowianami spotkał się dr Marek Sikorski, historyk sztuki i autor m.in. książek popularnonaukowych o smokach. Podczas prelekcji z ilustracjami „Na tropach smoka wawelskiego. Rozwiązanie zagadki historycznej", przeprowadzonej dla uczniów SP3 i SP4 opowiedział o losach smoka wawelskiego. Miłym akcentem było przygotowanie przez uczestników spotkania  rysunków smoka. Natomiast na wykładzie dla dorosłych „Smoki i smokobójstwo. Mit walki ze złem" dr Sikorski omówił mit walki ze złem ucieleśnionym w wizerunku smoka. Po spotkaniach, nasz gość przekazał bibliotece specjalny Dyplom Pogromcy Smoka.


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


(szerokość: 640 / wysokość: 429)

 

Wyobrażenie o smokach przedstawione w literaturze i sztuce ma swoją historię. Dawniej używano słowa: potwór, olophag, całożerca. Na przykład Wincenty Kadłubek w Kronice polskiej zapisał „Był bowiem w załomach pewnej skały okrutnie srogi potwór, którego niektórzy zwać zwykli całożercą." Legendę o smoku rozpowszechnił Józef Ignacy Kraszewski w utworze „O Kraku, smoku wawelskim i królewnie Wandzie" oraz w „Starej baśni". Smokobójstwo uznawane było za czyn chwalebny, rycerski. Liczne przykłady pojawienia się smoka w ikonografii, litera-turze znajdziemy w książkach Marka Sikorskiego „Smok wawelski: w kręgu mitu i historii" oraz „Smoki i smokobójstwo", które można wypożyczyć w bibliotece.

(mbp)                       ***

 

Grenlandia – zielona…

Na zakończenie chojnowskich obchodów Tygodnia Bibliotek, MBP 15  maja, przygotowała spotkanie „Grenlandia – zielona (czy biała) wyspa?" Gościem był dr hab. prof. Henryk Marszałek, dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

(szerokość: 640 / wysokość: 480)

Z wielkim entuzjazmem opowiadał o wyprawie naukowej na Grenlandię, która odbyła się w 2012r. Kilkutygodniowa ekspedycja wrocławskich naukowców pod kierunkiem profesora Henryka Marszałka miała na celu badanie wód termalnych w zachodniej części Grenlandii, w rejonie wyspy i Zatoki Disko.


(szerokość: 640 / wysokość: 480)


W skład wyprawy wchodzili także dr Lech Poprawski, mgr Michał Rysiukiewicz - doktorant oraz Michał Adamski – student ostatniego roku geologii. Wyprawa organizowana była przy współudziale Wrocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Profesjonalnie przygotowana prezentacja przeniosła nas na największą wyspę świata – Grenlandię i wszyscy z wielkim zainteresowaniem słuchali ciekawej opowieści o wyprawie, badaniach i codziennym życiu mieszkańców wyspy. Spotkanie prowadził dr Wojciech Drzewicki, chojnowski podróżnik, który wielokrotnie gościł w naszej bibliotece.


(mbp)Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama